Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Cathar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Cathar.

Bitwa o Cathar była jedną z pierwszych bitew konfliktu znanego jako wojny mandaloriańskie, w ramach fazy konfliktu znanej jako Wojna na zewnętrznych rubieżach, gdzie mandaloriańscy Neo-Konkwistadorzy tworzyli swe Imperium i przygotowywali się do rzucenia wyzwania Republice.

Bitwa

Decyzję o ataku na Cathar podjął będący głównym strategiem Neo-Konkwistadorów Cassus Fett, chcąc ukarać Catharian za dawno zapomniane sprzeciwianie się mandaloriańskim klanom w czasie wielkiej wojny Sithów.

Bitwa o Cathar - pacyfikacja pokonanych.

Wpierw wyeliminowane zostały orbitalne siły obronne, później mandaloriańskie bazyliszki, a kanonierki Teroch zajęły się niszczeniem osad Catharian. Sam gatunek został przy tym niemal całkowicie wybity, ponieważ zginęło ponad 90 procent populacji.

W bitwie osobiście brał udział Cassus Fett, wraz z innymi wojownikami zaganiając część pozostałych przy życiu Catharian w kierunku oceanu. Jednak zabijaniu bezbronnych już przeciwników sprzeciwiła się anonimowa podwładna Cassusa, twierdząc, że nie muszą ich zabijać skoro ich pokonali. Ten jednak nie zmienił zdania na temat losu, jaki powinien spotkać Catharian i wydał kanonierkom Teroch rozkaz do ataku. Ich ostrzał zabił wszystkich zgromadzonych ocalałych a także anonimową Mandaloriankę.

Cassus celowo nie niszczył zabudowań na planecie bardziej niż to było koniecznie, chcąc by puste domy były świadectwem tego, że Catharianie kiedyś istnieli.

Skutki

Revan.

Republika nie wyrażała większego zainteresowania tym, co stało się na Catharze, podobnie jak zakon Jedi. Fakt, że Catharowie zniknęli, Republika zrzucała raczej na masową migrację z powodu zarazy, nie zwracając uwagi na historie, krążące pośród uchodźców, którzy przetrwali rzeź. W czasie trwania głównej części wojen mandaloriańskich, już po bitwach o Serocco czy Jebble, na planetę przybył Revan wraz z towarzyszami. Odnalazł on należącą do sprzeciwiającej się Cassusowi Mandalorianki maskę i wraz z towarzyszącymi mu Jedi doznał wizji, w której zobaczył ostatnie chwile życia właścicielki maski oraz części mieszkańców Catharu, wyeliminowanych przez Cassusa.

Revan poprzysiągł, że nie spocznie i nie zdejmie zdobytej maski, dopóki ostatecznie nie pokona Mandalorian. Niedługo później rada Jedi mając dowody barbarzyństwa Mandalorian, wyraziła zgodę, aby część Jedi włączyła się oficjalnie w działania wojenne.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!