Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Serroco

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bombardowanie Serroco.

Bitwa o Serroco to jedna z potyczek między flotą Republiki, a Mandalorianami podczas wojen mandaloriańskich.

Przed Bitwą

W roku 3963 BBY nad planetą Serroco zgromadziła się przybyła z Ralltiir flota Republiki dowodzona przez admirała Saula Karatha, oczekując spodziewanego przybycia w tamte okolice Mandalorian. Przypadkiem znaleźli się tam także Zayne Carrick, Slyssk i Gryph. Na powierzchni planety gdzie założony był obóz Gryph korzystając z faktu, że statek jakim się poruszali był mesą, założył restaurację dla żołnierzy.

Pewnej nocy Zayne doznał wizji, w której ujrzał zniszczenie planety, zakradł się więc na statek Cartha Onasiego i udał się na jego pokładzie na Courageousa, statek Karatha. Tam poinformował admirała o zbliżającej się bitwie, wojskowy wziął jednak Carricka za szpiega Mandalorian i uwięził.

Bitwa

Bitwa o Serroco

Niedługo po uwięzieniu Zayne'a w okolice planety przybyła flota Mandalorian, zatrzymując się tuż poza zasięgiem broni przeciwnika. Mandalor Ostateczny widząc, że siły Republiki swe obozy założyły w sąsiedztwie miast tubylczych na planecie, uważając to za tchórzliwą strategię postanowił dać nauczkę przeciwnikowi. Na jego rozkaz w kierunku planety wystrzelony został szereg pocisków nuklearnych. Statki republikańskie wpierw uznały, że atak jest skierowany przeciwko nim. Ku swemu zaskoczeniu zobaczyli jednak, jak pociski ich omijają i niszczą cele na powierzchni, czyli 27 zamieszkałych obszarów oraz wszystkie statki poza zaledwie ośmioma, które uciekły.

Część pierwotnych mieszkańców planety prawdopodobnie przeżyła, jednak atak dzięki Carthowi, który uwierzył w wizję Zayne'a i wykorzystując swoje znajomości w stacjach kontroli pogody wysłał sygnał nakazujący Sterebom schować się do podziemnych instalacji, w których powinni przetrwać atak.

Po bitwie

Cała pozostała grupa bitewna Serroco została rozbita przez siły Mandalorian, Courageous został zniszczony gdzieś w głębokiej przestrzeni z dala od samego rejonu bitwy. Nie wiadomo na ile zniszczenie tejże grupy było powiązane z samą bitwą, a na ile stanowiło efekt ucieczki i pościgu.

Pewna grupa ocalałych z ataku po przeniesieniu się na Nar Shaddaa założyła później gang zwany Serocco.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!