Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Calo Nord

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Calonordav.jpg
Calo Nord
Data i miejsce śmierci: 3956 BBY, Tatooine
Rasa: Ludzie
Wzrost: 1,5 m[1]
Przynależność:
Profesja: Łowca nagród
Calo Nord był jednym z najsłynniejszych łowców nagród w okresie Starej Republiki w czasie wojen mandalorianskich i wojny domowej Jedi. Pracował głównie dla syndykatu przestępczego Kantor na planecie Taris, którego tamtejszym władcą był Davik Kang. Pracował również dla Sithów, polując na uciekinierów ocalonych ze zniszczenia Taris. Zginął, zabity przez nawróconego Revana w czasie zasadzki na Jedi na Tatooine.

Biografia

Calo w czasie zlecenia.

Jako młody chłopak został sprzedany przez swoich rodziców i stał się niewolnikiem. W wieku 16 lat zabił swoich właścicieli, a potem swoich rodziców. Za ten czyn był później ścigany przez wielu łowców nagród. Podczas ścigania i tropienia przez łowców Calo nauczył się od swoich tropicieli sztuki handlu oraz innych sztuczek i technik. Wkrótce próby zamachów łowców na jego życie ustały.[1]

Nord zabija sithańskiego żołnierze.

Po tych wydarzeniach został łowcą nagród i zaczął pracować dla Kantoru. W tym właśnie okresie pracy dla tego syndykatu przestępczego stał się jednym z najlepszych i najsłynniejszych łowców nagród w galaktyce. Zarobione pieniądze przeznaczył na swój sprzęt, który pomagał mu w różnych zadaniach. Davik Kang najął go do polowania na Rankora, którego zabił wrzucając mu granaty do paszczy. Głowa kreatury przyozdabiała sale trofeów w posiadłości Kanga na Taris.

Zamówił dla siebie zbroję bitewną. Gdy człowiek, któremu zlecił to zamówienie, skończył zbroję i mu ją dał, Calo zabił go, ponieważ chciał być jedynym posiadaczem unikatowej zbroi.

W czasie pobytu na Taris, często podejmował się zleceń, między innymi za głowy Rodianinów Luugro i jego towarzysza. Dopadł ich w bloku mieszkalnym w podmieście. Często też zaczepiali go członkowie gangu Czarni Vulkarzy, którzy chcieli zyskać sławę zabijając najlepszego łowcę, jednak kończyło się to dla nich przeważnie śmiercią z ręki Calo.

Calo przyjmuje zlecenie od Malaka.

W 3956 BBY gdy Taris znajdowała się pod blokadą floty imperium Sithów, na orbicie planety doszło do starcia z republikańskim krążownikiem Endar Spire. Okręt został zniszczony, a kilku jego załogantów zdążyło się ewakuować na powierzchnię. Wśród nich była m.in. rycerz Jedi Bastila Shan, oraz dwóch żołnierzy, dowódca okrętu Carth Onasi oraz cierpiący na zanik pamięci Revan.[2]

By uciec z planety będącej pod okupacją wojsk Sithów, Revan i jego towarzysze połączyli siły z Mandalorianinem Canderousem Ordo, który jako najmenik pracował dla Kantoru. Ten wprowadził byłego lorda Sithów do posiadłości Davika by ukraść jego statek, frachtowiec Ebon Hawk. W czasie łamania zabezpieczeń hangaru statku, flota Sithów obecna na orbicie planety rozpoczęła ostrzał powierzchni z rozkazu lorda Sithów Dartha Malaka. Gdy Revan wraz z Canderousem dostali się do hangaru, naprzeciw im wyszli, Davik Kang z Calo Nordem, którzy zmierzali do frachtowca. Władca przestępczy zdziwiony ich obecnością, nakazał łowcy nagród szybkie zabicie intruzów. Po krótkiej wymianie ognia, Davik zginął, a Calo zostawszy sam na polu walki, wyciągnął granat i zagroził wysadzeniem siebie wraz z innymi. Wtedy ostrzał prowadzony przez okręty Sithów zwaliły część stropu na głowę Calo.[2]

Mimo wielomilionowych strat w ludności w czasie bombardowania Taris, Calo przeżył je. Odnalazł okręt flagowy floty Sithów, Leviathana, gdzie zdał relacje ze spotkania z Bastilą Shan i jej towarzyszami. Admirał Saul Karath wraz z Malakiem, zlecili łowcy zadanie pojmania młodej Jedi i zabicia jej towarzyszy.


Uwaga: Poniższa wersja historii jest jednym z możliwych wariantów wydarzeń z gry Knights of the Old Republic. Inne warianty znajdziesz w sekcji Alternatywy niniejszego artykułu.


Calo w czasie zasadzki na Tatooine.

Calo odnalazł trop Bastili i Revana na planecie Tatooine, gdzie przed jaskinią smoka krayta przygotował zasadzkę na Jedi. Tym razem jednak do pomocy wynajął kilku zbirów i czekał na ofiary przez wejściem do jaskini. Gdy Revan się pojawił, Calo oznajmił mu że Jedi miał szczęście na Taris, gdyż Sithowie mu przeszkodzili, jednak tym razem nie będą się mieszać. Revan próbował odwieść łowce od wykonania zlecenia, jednak Calo uznał że musi chronić swoja reputację, dlatego Jedi musi umrzeć. Doszło do wymiany ognia pomiędzy Calo i Revanem, której ten pierwszy, jak i jego pomocnicy nie przeżyli.[2]


Tu kończy się fragment historii zależny od wyborów gracza.


Jakiś czas później, wieść o porażce Calo Norda dotarła do admirała Karatha, który powiadomił o tym Malaka. Ten uznał że wystarczającą karę za porażkę doświadczył łowca, a nie Karath który rekomendował Norda do zadania.

Charakterystyka i osobowość

Szkic koncepcyjny Calo Norda.
Jedi i bohater wojenny, to cud że przeżyłeś.
Trudno mnie zabić, Lordzie Malaku.
― Nord do Dartha Malaka na pokładzie Leviathana[2]

Calo nosił charakterystyczny niebieski płaszcz oraz charakterystyczne odzienie nałożone na głowę i gogle na oczy. Był uzbrojony w dwa blastery mandaloriańskie i nosił czasami zaprojektowaną dla niego zbroje bitewną. Posiadane wyposażenie i biegła umiejętność w posługiwaniu się tą bronią czyniła z niego bardzo groźnego przeciwnika.

Kiedy ktoś go zaczepił, przeszkadzał bądź próbował z nim rozmawiać, zaczynał liczyć do trzech po każdym zdaniu rozmówcy i dawał czas przemyślenie i na ucieczkę. Po odliczeniu zabijał rozmówcę. Przez takie jego charakterystyczne zachowanie zabił wielu. Posiadał bardzo wysoką samoocenę, uważając się za ciężkiego przeciwnika do zabicia.

Ciekawostki

  • Słowo nord w wielu językach pochodzenia łacińskiego i germańskiego oznacza północ.
  • Calo został również zatrudniony przez Republikę.
  • W rezydencji należącej do Davika Kanga na Taris, znajdował się pokój trofeów w której prezentowane były zdobycze na które polował łowca. Można było tam znaleźć głowy m.in. Rankora czy tuk’aty.
  • W sierpnia 2006 roku do sprzedaży trafił dodatek do gry Star Wars Miniatures: Bounty Hunters, w którego zestawie można było zdobyć figurkę Calo Norda.

Alternatywy

To, czy zasadzka odbędzie się na Tatooine, czy na innej planecie, zależy od wyboru gracza, jednakże opcja z pustynna planetą jest zgodna z porządkiem Legend. Jeśli gracz zdecyduję się na Kashyyyk, jako pierwszą odwiedzaną planetę, to Calo pojawia się przy windzie w krainach cieni. Przy wyborze Korribanu, łowca ujawnia się zaraz po wyjściu z akademii do Doliny Mrocznych Lordów. Natomiast na Manaanie napotykamy go w stacji Hrakert.

Przypisy

Figurka z gry Star Wars Miniatures.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!