Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Chewbacca 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Chewi1.jpg
Chewbacca 1
Scenariusz Darko Macan
Rysunki
Kolory
Tusz
Tytuł oryginalny Chewbacca 1
Wydanie polskie Egmont Polska
17 czerwca 2010
(w Star Wars Komiks 6/2010)
Wydanie USA Dark Horse Comics
19 stycznia 2000
Okładka Sean Phillips
Liczba zeszytów 1/4
Tłumaczenie Maciej Drewnowski
Liczba stron 32
Cena
Czas akcji 25 ABY
Następny Chewbacca 2


Chewbacca 1 to pierwszy zeszyt wchodzący w skład serii komiksowej Chewbacca. Został wydany w USA 19 stycznia 2000 roku, nakładem Dark Horse Comics. W Polsce natomiast komiks ten ukazał się 17 czerwca 2010 roku na łamach dwudziestego drugiego numeru magazynu Star Wars Komiks, wydawanego przez Egmont Polska. Komiks przedstawia historię droidów C-3PO i R2-D2, które zbierają wspomnienia o zmarłym Wookieem, Chewbacce. Zeszyt ten przedstawił historie Mallatobuck i Attichitcuka.

Opis

Oryginalny

Dark Horse proudly releases a series detailing, for the first time ever, the history of the galaxy's greatest Wookiee! Each issue will feature several chapters, each illustrated by a different artist, featuring the greatest tales of Chewbacca, narrated by the characters who know him best! This special first issue features stories narrated by Mallatobuck, Chewbacca's wife, and Attichitcuk, Chewbacca's father. Later issues will feature Luke Skywalker, Lando Calrissian, Princess Leia, Han Solo (of course!), and many more! No true Star Wars fan can be without this series—so don't be left behind!

Polski

Chewbacca to najbardziej znany przedstawiciel długowiecznej rasy Wookieech z planety Kashyyyk. Wsławił się jako uczestnik bitwy o Kashyyyk podczas wojen klonów, a później nieodłączny przyjaciel Hana Solo, drugi pilot Sokoła Millenium i bohater Rebelii. Zginął w wieku około 225 lat, w trakcie wojny z najeźdźcami spoza galaktyki, Yuuzhan Vongami. Uratował wówczas Anakina Solo - syna swojego najlepszego przyjaciela - podczas ewakuacji planety Sernpidal, do której zbliżał się księżyc strącony przez Vongów z orbity. Nieco później droid C-3PO i R2-D2 spotykają się z tymi, którzy go znali, by zarejestrować ich wspomnienia.

Streszczenie

Historia Mallatobuck rozpoczyna się od wspomnień związanych z wygłupami Chewbaccy. Jego bardzo dalekie i niebezpieczny skoki zafascynowały jego przyszłą żonę. Nie wiedziała jednak jak się zbliżyć do Chewiego. Jej koleżanka, Jowdrrl, zaproponowała jej, aby rzuciła w niego Lousem, a następnie, w ramach przeprosin, wyczyściła mu futro. Pomimo wahań Wookiee zdecydowała się to zrobić. Niestety, owad trafił nie w Chewbaccę, a innego Wookieego, Dryantę. Chcąc uniknąć niezręcznej sytuacji Mallatobuck i Jowdrrl uciekły w głąb lasu, gdzie Malla została schwytana przez Trandoshan. Jowdrrl wezwała innych Wookiech na pomoc. Wśród nich był Chewbacca, który wyjątkowo odznaczył się w walce z łowcami. Malla po uwolnieniu odeszła, mówiąc, że nie potrzebowała jego pomocy. Chewie od tamtego dnia powoli zdawał sobie sprawę, co do niej czuje. W końcu się pobrali. Mimo, że jej małżonek rzadko bywał w domu, Mallatobuck wybaczała mu, gdyż wiedziała, że zawsze będzie wracał.

Ojciec Chewbaccy pragnie opowiedzieć droidom historię o jednej z walk swojego syna. Otóż pewnego dnia Chewiego zaczepił Wookiee - albinos, Tojjevvuk, który oznajmił mu, że Mallatobuck zostanie jego żoną. Zauważył jednak, że jego wybranka bardziej skupia uwagę na Chewabaccy. Zaczęła się bójka, w której Tojjevvuk użył pazurów, łamiąc jedną z najważniejszych zasad Wookieech. Chewie zeskoczył z mostu. Jego przeciwnik po chwili wahania zrobił to samo, a po niedługiej walce spadł do Krain cienia, gdzie najprawdopodobniej zginął. Chewi wrócił do swojej wioski dopiero po kilku dniach. Na zakończenie opowieści, Attichitcuk dodaje, że jego syn zawsze chciał zginąć w trzęsieniu ziemi. Zastanawia się jak zwykły księżyc mógł zabić takiego wojownika.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Broń i technologia

Różne

Wydanie zbiorcze


Chewbacca
[Pokaż/Ukryj]
1 - 2 - 3 - 4 - Wydanie zbiorcze

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!