Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Enceri

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Enceri było jednym ze znajdujących się na Mandalorze miast.

Na skraju tego leżącego daleko od innych osiedli miasta znajdował się silos na zboże, znaleźć można było w nim także plac targowy, który podczas opadów był podtapiany a także co najmniej jedną kantynę. W mieście można było zakupić rozmaite rzeczy, takie jak konserwowane warzywa, części do maszyn i baniaki tihaaru - jednak oferta była ograniczona, po pewne bardziej wymyślne towary trzeba było wybierać się gdzieś indziej, na przykład do Keldabe. Wszyscy mieszkający w Enceri posługiwali się językiem Mando'a.

Ponad 100 kilometrów na północ od Enceri znajdował się tajny bastion Kala Skiraty zwany Kyrimorut - jego mieszkańcy odwiedzali co jakiś czas miasto, jako że znajdowało się ono najbliżej. Przykładowo w 18 BBY w Enceri znajdował się Fi Skirata, starający się w ramach swojej rekonwalescencji samodzielnie, używając mapy odnaleźć, drogę z placu targowego do kantyny. Już po nastaniu Imperium odwiedził je także A'den dowiadując się, że Imperium składało ciekawe oferty pracy Mandalorianom, a także szukał kogoś od kogo mógłby kupić ziemię by zbudować na planecie swój garnizon.

Miasto z racji swego odizolowania i małego znaczenia przetrwało okres okupacji bez szwanku, niezauważone. Nie wiadomo jak zniosło atak Yuuzhan Vongów w 29 ABY, jednak w 40 ABY 100 kilometrów na północ od Enceri powracający na planetę Mandalorianie odkryli nową żyłę beskaru, co odmieniło gospodarkę Mandalory i jakiś sposób musiało wpłynąć na miasto.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!