Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


IFT-X

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
TX130.png
IFT-X
Podstawowe dane
Producent:
Rodzaj: Pojazd repulsorowy
Specyfikacja techniczna
Długość: 8,20 m[1]
Wysokość: 2,30 m[1]
Szerokość: 3,05 m[1]
Przyspieszenie maksymalne: 320 km/h
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 2-3 ludzi (pilot, strzelec)
Pasażerowie: 2 ludzi
Ładowność: 750 kg
Przynależność:IFT-X inaczej zwany TX-130 był czołgiem repulsorowym, skonstruowanym na potrzeby Wielkiej Armii Republiki.

Charakterystyka

Specyfikacja taktyczna

TX-130 był odpowiedzią na separatystyczne czołgi AAT. IFT-X posiadały napęd repulsorowy, co dawało im pewną przewagę nad maszynami kroczącymi, m.in. AT-TE i AT-AT. Wyższość ta opierała się na braku obciążenia gleby ciężarem pojazdu repulsorowego. Podczas bitwy o Jabiim w 21 BBY wada maszyn kroczących, polegająca na ich sporej wadze, stanowiła jedną z głównych przyczyn klęski Wielkiej Armii Republiki. Pomimo tego TX-130 został zdominowany przez pojazdy kroczące, zwłaszcza AT-TE.

Wadą tych czołgów było niewielkie opancerzenie, konieczne dla zachowania możliwości szybkiego manewrowania pojazdem oraz skrajnie niska ilość dopuszczalnych pasażerów.

Uzbrojenie

Głównym atutem TX-130 było ciężkie działo laserowe, wbudowane na głowicy pojazdu i pozwalające na eliminowanie ważniejszych i opancerzonych celów ze znacznej odległości. Działo to nie było jednak wyposażeniem wszystkich egzemplarzy tego typu. Podstawowym i standardowym uzbrojeniem IFT-X były dwa mniejsze działka laserowe, po jednym po obu stronach głowicy. Miały one nieco mniejszy zasięg i siłę rażenia, jednak i tak pozwalały niszczyć ważniejsze pojazdy wroga. Ponadto czołgi TX-130 szczyciły się sześcioma wyrzutniami pocisków, najczęściej udarowych.[2]

Załoga i ładowność

Podstawowy, niezbędny skład załogi był dwuosobowy: klon-pilot oraz klon-nawigator. Dodatkowym członkiem mógł być klon-kanonier, wyręczający swoją specjalizacją pilota, muszącego pełnić jego obowiązki w wariancie dwu-osobowym. Ponadto istniała możliwość dołączenia do załogi droida astromechanicznego.

TX-130 mógł transportować dwóch pasażerów, na przykład żołnierzy piechoty. Z racji tak niewielkiej ilości potencjalnych pasażerów funkcja ta była rzadko wykorzystywana. Ponadto IFT-X był w stanie przetransportować ładunki o łącznej wadze 750 kilogramów.

Historia

TX-130 podczas oblężenia Saleucami.

Rothana Heavy Engineering, filia Kuat Drive Yards, wyprodukowała te czołgi już dla pierwszej partii żołnierzy-klonów. Pewna ilość TX-130 wzięła udział w bitwie o Geonosis, nadrabiając swoją zwrotnością słabszą siłę rażenia od dział samobieżnych typu SPHA i mniejszą ładowność od AT-TE.

W późniejszym okresie wojen klonów, z racji słabszych atutów, TX-130 zostały zdominowane przez inne czołgi, zwłaszcza AT-TE. Pomimo tego zostały wykorzystane podczas drugiej bitwy o Rhen Var, batalii na Raxus Prime i starcia na planecie Thule. Podczas oblężeń planet Zewnętrznych Rubieży co najmniej jeden czołg IFT-X wykorzystano na Saleucami.

Po powstaniu Imperium Galaktycznego co najmniej cztery czołgi TX-130 zostały wykorzystane przez siły 501 Legionu podczas tłumienia powstania Nosaurian na Nowym Plymptonie.[3]

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!