Jaing

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy mandaloriańskiego szkoleniowca. Zobacz też: Jaing Skirata, klon i Mandalorianin żyjący w czasie wojen klonów..
Jaing.

Jaing był pochodzącym z nieznanego gatunku Mandalorianinem walczącym zarówno w czasie wojen mandaloriańskich jak i podczas nowych wojen Sithów - konfliktów które dzieliło ponad dwa tysiąclecia.

W bliżej nieokreślonym momencie nowych wojen Sithów, gdy Ung Kusp zaczął zbierać pod swoim dowództwem rozmaite klany, Jaing odmówił współpracy z nim, uważając, że jego Mandalorianie nie mają honoru. Nawiązał współpracę z pochodzącym z rasy Gen'Dai osobnikiem znanym jako Durge i stając się jego mentorem wraz z nim przemierzał galaktykę. Nauczył on Durge'a technik walki i taktyki Mandalorian.

W pewnym momencie swych podróży obaj dotarli do nieznanego z imienia naukowca zajmującego się cybernetyką który miał wszczepić im implanty pozwalające Jaingowi znów być silnym i sprawnym jak w młodości a Durge'a dodatkowo wzmocnić. Operacja się udała i obaj zyskali niezwykłe umiejętności, zostali jednak zdradzeni przez doktora który zaaranżował atak na swoja bazę, przez siły lojalne Ung Kuspowi. W trakcie walki Mandalorianie śmiertelnie ranili Jainga po czym się wycofali. Naukowiec który ich zdradził podburzył nieświadomego zdrady Durge'a do szukania zemsty na Mandalorianach i ten ruszył za nimi, natomiast Jaing, którym naukowiec z polecenia Durge'a miał się zająć, mógł słuchać w ostatnich chwilach swego życia jak ten opowiada jak ich zdradził chcąc wywołać konflikt pomiędzy Mandalorianami i Sithami.

Ciekawostki

  • Niektóre źródła, jak The History of the Mandalorians czy karta z gry karcianej Galaxies podają, że symbol Mandalorian wzorowany był na głowie Jainga i powstał na jego cześć, natomiast inne, na przykład książki Karen Traviss twierdzą ze pierwowzorem symbolu była czaszka Mitozaura.
  • W Star Wars Komiks 1/2012 podano, że akcja komiksu Prototypy ma miejsce około roku 1500 BBY a jako, że komiks ten opisuje śmierć Jainga, można przyjąć ten rok za jego orientacyjny rok śmierci.

Źródła