Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kantyna Javyara

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
KantynaJavyara3.jpg
Kantyna Javyara
Data zniszczenia: 3956 BBY
Lokalizacja: Taris
Funkcja: Kantyna


Kantyna Javyara to kantyna mieszcząca się na dolnym poziomach planety Taris. Była dość popularna wśród wyrzutków i przestępców oraz osób niechcących zwracać na siebie uwagę.

Historia

Wejście do kantyny.

Kantyna mieściła się w Dolnym Mieście, tak więc większość odwiedzających ją istot była tak zwanym "elementem". Przychodzili tam członkowie gangów Ukrytych Beków i Czarnych Vulkarów, a także mniej zamożni ludzie, których nie stać było lub mieli zakaz na odwiedzenie kantyny górnomiejskiej. W lokalu często dochodziło do rękoczynów - pewnego razu Calo Nord zabił tam trzech Czarnych Vulkarów, którzy go zaczepiali.

W roku 3956 BBY Sithowie objęli kwarantanną całą Taris, co automatycznie zwiększyło ruch w kantynie. Sithowie nie przychodzili do Javyary, gdyż często byli atakowani przez gangi, wówczas wybierali kantyny górnomiejską. Podczas kwarantanny kantynę odwiedzali ludzie, pragnący ukryć się przed Sithami, a także podróżnicy, którzy nie mogli odlecieć z Taris, wśród nich był m.in.Ja'Gatcha.

Jakiś czas po ogłoszeniu kwarantanny, kantyna została zniszczona, gdy Darth Malak wydał rozkaz zbombardowania powierzchni planety, w którym najbardziej ucierpiały górne i dolne poziomy planety miasta.

Kantyna

Kantyna Javyara, mieściła się niedaleko bazy gangu Ukrytych Beków. Wejścia do środka pilnował wynajęty bramkarz z rasy Rodian. Lokal był zbudowany na wzór kantyny górnomiejskiej - rozmieszczenie sal było niemal identyczne. Było pięć pokoi - w pokoju zaraz przy wejściu stały stoły do pazaaka. Można tam było spotkać Gelrooda, którego wyrzucono z kantyny górnomiejskiej za oszustwa, oraz Uriaha sprzedającego karty do gry. Ciężko było tam spotkać kogoś grającego, gdyż rozgrywki pazaaka cieszyły się większą popularnością w kantynie na górnych poziomach. Pośrodku lokalu znajdowała się główna sala, mająca kształt okręgu. Dookoła rozmieszczone były krzesła i stoliki, a na środku stał słup, na którym wyświetlane były różne informacje. W pokoju na wprost od wejścia znajdował się bar, gdzie można było kupić trunki. W jednym z bocznych pokoi swoją pracę wykonywały twi'lekańskie tancerki, przy akompaniamencie muzyki granej przez zespół Bithów. W drugim z bocznych pokoi, swoja siedzibę miał Hutt Zax, który prowadził buro do spraw nagród. Zax nieoficjalnie pracował dla Davika Kanga, lokalnego władcy półswiadka. Można był u niego podjąć kontrakty za głowy poszukiwanych osób.

Bywalcy kantyny

Kantyna
Tancerki umilające czas w kantynie
Tancerki umilające czas w kantynie

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!