Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kesh

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kesh z kosmosu.jpg
Kesh
Astrografia
Region: Dzika Przestrzeń
Księżyce: przynajmniej 2
Współrzędne: U-10
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Dominujący krajobraz: Góry
Ważne miejsca:
Społeczeństwo i inne
Języki:
Rząd: Krąg Lordów
Ludność:
Główne miasta:
Przynależność:
Kesh to planeta znajdująca się w Dzikiej Przestrzeni, na której w 5000 BBY rozbił się Omen. Była to ojczysta planeta rasy Keshiri oraz Zaginionego Plemienia Sithów.

Położenie

Kesh znajdowało się w rejonie Dzikiej Przestrzeni w układzie planet krążących wokół jednej gwiazdy.

Keshiri, rdzenni mieszkańcy planety.

Charakterystyka

Na Kesh nie występowały żadne rudy metali, za to występujący tam fioletowy piasek świetnie nadawał się do wytwarzania szkła. Jej pole magnetyczne uniemożliwiało jakikolwiek kontakt poza planetę. Na Kesh były 3 kontynenty:

Krajobraz i klimat

Na planecie przeważał krajobraz górzysty, zaś duża jej powierzchnia pokryta była fioletowym piaskiem. W centrum Keshtah znajdował się las deszczowy, a północną część Alanciaru zajmował ogromny płaskowyż. Na planecie występowały różne typy klimatu. Od gorącego i wilgotnego w środkowej części Keshtah, aż po polarny na Eshkrene.

Fauna i flora

W czasie pierwszych lat swego panowania, Sithowie wybili większość naturalnych drapieżników, a te które przeżyły zostały umieszczone w zoo, aż do jego zamknięcia przez Wielkiego Lorda Candrę Kitai. Gatunki, które przetrwały panowanie Zaginionego Plemienia to:

  • Rukaro - drapieżne zwierzęta, których zabicie było jednym z testów jakim byli poddawani uczniowie.
  • Uvak - najpopularniejszy środek transportu
  • Muntok
  • Shumshur
  • Orojo
  • Muut

Flora różniła się w zależności od klimatu w jakim występowała, od znikomej roślinności w Górach Takara, po lasy deszczowe w dorzeczu rzeki Marisoty. Znanymi gatunkami roślin były:

Historia

Stuletnia Ciemność

W czasie Stuletniej Ciemności na planecie rozbili się Jedi i Sithowie powodując na planecie ogromne zniszczenia. Postanowili oni uwięzić przywódcę Sithów, Lorda Remulusa Dreypy. Osiedlili się na Eshkrene i założyli organizację zwaną Zgubieni, której celem było czuwanie nad Keshiri i pilnowanie uwięzionego Dreypa. To od nich wzięła się keshirska legenda o Niszczycielach i Obrońcach.

Yaru Korsin, twórca Zaginionego Plemienia Sithów

Wielka wojna nadprzestrzenna

Przez ponad tysiąc lat ukrycia Zgubionych ich historia stała się jedynie mitem, który wykorzystywali Neshtovari, przywódcy ludności zamieszkującej kontynent Keshtah. W tym czasie zapomniano o istnieniu innych kontynentów. W 5000 BBY na planecie rozbił się Omen, a władzę przejęło Zaginione Plemię Sithów.

Era Zepsucia i Odrodzenie Hiltsa

Między 3600 BBY a 3000 BBY planetą targały walki o władzę między przywódcami poszczególnych grup Sithów. Dopiero odkrycie tajnych zapisków Yaru Korsina i wybranie Vernera Hitlsa na Wielkiego Lorda zakończyło ten okres i rozpoczęło czas rozkwitu. Plemię odkryło i 25 lat później podbiło Alanciar a także Eshkrene. Doszło do uwolnienia Dreypa i jego rewolucji, która została jednak stłumiona.

Zagrożenie ze strony Abeloth

W 41 ABY na Kesh przybył Statek umożliwiając Plemieniu zdobycie własnej floty i loty poza planetę. 3 lata później została tam sprowadzona Abeloth, która próbowała przejąć władzę nad Sithami. Po nieudanym ataku na Wielkiego Lorda Darisha Vola, uwolniła ona w gniewie swą moc i zrównała stołeczne miasto Tahv z ziemią.

Ważne miejsca

Tahv

Tahv w 4985 BBY.
Zobacz główny artykuł: Tahv.

Stołeczne miasto Tahv było stolicą Kesh i głównym jej ośrodkiem kulturowym.

Góry Takara

Zobacz główny artykuł: Góry Takara.

Góry Takara to pasmo górskie na kontynencie Keshtah, w którym rozbił się Omen. Ich nazwa pochodzi od imienia matki Yaru Korsina.

Świątynia Sithów

Świątynia Sithów na Kesh.
Zobacz główny artykuł: Świątynia Sithów na Kesh.

Świątynia Sithów została wybudowana wokół wraku Omenu i przez pierwsza lata służyła jako rezydencja Sithów.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!