Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Konklawe na Dantooine

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Punkt kulminacyjny zebrania - próba odcięcia Wygnanej Jedi od Mocy.

Konklawe na Dantooine odbyło się w 3951 BBY w świeżo odbudowanej Enklawie Jedi, w miejscu starej sali audiencyjnej. Obecnych było na nim zaledwie czterech członków, spośród których trzech zginęło.

Historia

Przygotowania

Gdy Wygnana Jedi, tuż po ucieczce z Kolonii Górniczej Peragus trafiła do ukrytej wśród śniegów planety Telos Akademii Jedi, spotkała tam byłą członkinię Rady - Atris. Ta jednak nie myślała o ponownym zjednoczeniu się Zakonu. Droid T3-M4 zdołał wszakże włamać się do tajnych plików, skąd wykradł dane dotyczące lokalizacji pozostałych przy życiu mistrzów: Vrooka Lamara (Dantooine), Zez-Kai Ella (Nar Shaddaa), Kavara (Onderon) i Lonny Vash (Korriban). Wygnana podjęła się ich odnalezienia.

Tuż po uwolnieniu Vrooka z rąk lokalnych terrorystów, Wygnana pomogła udaremnić ich atak na lokalny rząd. Wdzięczni mieszkańcy postanowili odbudować splądrowaną Enklawę Jedi, gdzie miało się odbyć spotkanie wszystkich mistrzów. Nie bez kłopotów udało się odnaleźć i namówić do powrotu na Dantooine Kavara i Zez-Kai Ella. Mistrzyni Vash, wszakże, zginęła zaledwie parę godzin przed przybyciem Wygnanej z rąk Dartha Siona. Tym samym na miejsce przybyło trzech z czterech zaproszonych plus Wygnana.

Konklawe

"Nasz werdykt pozostał bez zmian, wygnana. Musisz odejść... i tym razem bez połączenia z Mocą."[1]
- Vrook Lamar do Wygnanej Jedi

Wygnana myślała, że tematem spotkania będzie odbudowa Zakonu Jedi. Jakież było jej zdziwienie, gdy okazało się, że tak naprawdę, głównym tematem była ona. Mistrzowie, w oczekiwaniu na nią uzgodnili, że jej istnienie krzywdzi Moc i musi zostać od niej całkowicie odcięta. Wygnana nie bez oporów zgodziła się na to.

Właśnie wtedy do akcji wkroczyła Kreia, a raczej Darth Traya, stara kobieta, towarzyszka Wygnanej i była mistrzyni Revana. Nie zgadzając się z werdyktem Rady zabroniła mistrzom w jakikolwiek sposób ograniczać młodą dziewczynę. Ci zapalili miecze świetlne, jednak Traya nawet się tym nie przejęła. Błyskawicznie odwróciła proces i wyssała z trzech mężczyzn całą Moc, zabijając ich na miejscu. Następnie opuściła Dantooine i udała się na Telos, zostawiając nieprzytomną Wygnaną wśród zwłok mistrzów.

Skutki konklawe

Co prawda krótko po zgromadzeniu Zakon się odrodził, jednak trudno przyznać, że Konklawe na Dantooine wpłynęło na to w jakimkolwiek stopniu. Faktem jest jednak, że gdyby plan mistrzów (i faktyczna przyczyna spotkania) doszedł do skutku, prawdopodobnie nigdy by do tego nie doszło.

Członkowie

Przypisy

  1. "Our judgement before remains, exile. You must leave... and you must leave without your tie to the Force." - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords

Źródła


Konklawe Jedi
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!