Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Konklawe na Kessel

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kesselconclave.jpg
Konklawe na Kessel
Data: 19 BBY
Przyczyny:
Skutki:
  • Śmierć obecnych na konklawe Jedi
  • Rozgłoszenie plotki o zabiciu pięćdziesięciorga Jedi przez Lorda Vadera [1]
Uczestnicy:
Konklawe na Kessel to spotkanie Jedi, które odbyło się na planecie Kessel w roku 19 BBY. Brało w nim udział ośmioro Jedi.

Przyczyny

Mamy się spotkać i to przedyskutować. Twoja mądrość i intuicja ogromnie by się przydały.
— Bultar Swan do Tsui Choi'a, pod koniec obławy na Eriadu.[1]

Kiedy wojny klonów zbliżały się ku końcowi, Kanclerz Palpatine wydał żołnierzom-klonom rozkaz 66, który nakazywał eksterminację wszystkich Jedi. Następnie Republika Galaktyczna została przekształcona w Imperium Galaktyczne. Nie wszyscy Jedi jednak padli ofiarą planów Palpatine'a. Niektórzy przeżyli atak swoich podwładnych. Mistrzyni Jedi Shadday Potkin, której udało się nawiązać kontakt z kilkoma innymi rycerzami, zorganizowała spotkanie, na którym miano ustalić, jak ocalali Jedi zareagują na wydarzenia, zmieniające losy galaktyki. Na miejsce zebrania wybrano tunele jednej z kopalń na pustynnej planecie Kessel. Mistrzyni Potkin w rzeczywistości zamierzała zorganizować pułapkę na Dartha Vadera. Aby zwabić przeciwnika na Kessel, rozpuściła ona plotkę, iż na spotkanie ma przybyć Obi-Wan Kenobi (mistrzyni wiedziała o obsesji Vadera na punkcie tegoż Jedi, jednak nie znała powodów).

Przebieg

Czujesz, jak on się zbliża? Chodząca śmierć. Zbrojna pięść Palpatine'a, następca Dooku, spadkobierca Maula, nowy Sith – Darth Vader.
— Shadday Potkin do Tsui Choi'a.[1]
Śmierć Jastusa Farra.

Na spotkanie przybyli Tsui Choi, Bultar Swan, Koffi Arana, Roblio Darté, Jastus Farr, Sia-Lan Wezzoraz Ma'kis'shaalas. Rozmawiali oni o tym, w jaki sposób powinni zareagować na przejęcia władzy w Galaktyce przez Sithów. Pojawiła się propozycja zamordowania Imperatora, jednak część zebranych obawiała się, iż doprowadzi to zabójców do przejścia na ciemną stronę Mocy. Kiedy zapytano o zdanie mistrzynie Potkin, ta oznajmiła, iż była pewna, że spotkanie na Kessel ograniczy się do bezproduktywnej dyskusji, która uniemożliwi Jedi efektywne działanie. W tej samej chwili do sali wszedł Darth Vader, żądający informacji o miejscu pobytu Obi-Wana Kenobiego. Rozpoczęła się walka. Pierwsza zginęła Sia-Lan Wezz, której pierś została przebita mieczem świetlnym. Chwilę po niej zginął Ma'kis'shaalas. Następnie rozpoczęła się zbiorowa walka na miecze. W pewnej chwili Vader wyskoczył na wysoki podnośnik, gdzie jednak pojawiła się także Shadday Potkin ze sztyletem zrobionym z cortosis, który potrafił unieszkodliwiać ostrza mieczy świetlnych, i unieszkodliwiła broń Sitha. Ten złapał ją za gardło i udusił, po czym wziął ostrze z cortosis. Gdy Vader skoczył do pozostałych Jedi podjął z nimi walkę, wyłączając kilka mieczy. Tsui Choi skorzystał z nieuwagi przeciwnika i odciął mu rękę, a Bultar Swan zraniła wroga w nogę. Kobieta jednak nie chciała dobić rannego rywala. W tej sytuacji Koffi Arana zabił ją i wziął jej miecz. Vader, przy użyciu Mocy, rzucił swoją odciętą rękę w kierunku Jedi, przebijając go mieczem z cortosis.

Stracić wrogów Imperium.
— Klon-komandor do swoich podwładnych.[1]
Komandor Bow (lub Appo) na Kessel.

Przy życiu pozostała tylko trójka Jedi: Roblio Darté, Tsui Choi i Jastus Farr. Użyli oni Mocy, ciskając w Sitha szczątkami, znajdującymi się w Sali. Atak osłabił Vadera, który jednak odmówił kapitulacji. Kiedy ocalali postanowili zgładzić niebezpiecznego wroga, do sali wszedł oddział szturmowców z 501 Legionu, dowodzony przez komandora Bowa lub Appa. Klony otworzyły ogień do wrogów imperium, zabijając Jastusa Farra. W sytuacji przewagi żołnierzy, Tsui Choi postanowił osłaniać ucieczkę mistrza Darté. W tym celu wykonał wspomagany Mocą skok w kierunku żołnierzy Imperium. Został jednak zatrzymany w powietrzu przez Vadera. Dzięki temu klony najpierw zastrzeliły Roblio Dartégo, a następnie Tsui Choi'a. Kiedy potyczka dobiegła końca, komandor Bow poinformował Vadera, iż na Kessel wysłał ich imperator, żądający natychmiastowego powrotu swego ucznia do stolicy.

Skutki

Już rozchodzi się wieść o tym, jak wytropiłeś gniazdo Jedi-zdrajców – w sumie pięćdziesięciorga – i zabiłeś ich. Co do jednego. Własnoręcznie.
— Palpatine do Dartha Vadera.[1]

Wkrótce Vader powrócił na Coruscant. Podczas spotkania ze swoim mistrzem dowiedział się, iż rozpuścił on plotkę, głoszącą, że Vader osobiście namierzył kryjówkę ocalałych Jedi i w pojedynkę zabił wszystkich pięćdziesięciorga obecnych. Kłamstwo to miało realizować politykę strachu, wykorzystywanej przez imperatora do utwierdzania swojej władzy w Galaktyce i zapobieganiu wszelkim buntom. Niepowodzenie Vadera na Kessel, spowodowane jego obsesją na punkcie Kenobiego, stanowiło lekcję, w wyniku której Sith stał się bardziej posłuszny swojemu mistrzowi.

Ciekawostki

  • Pojawiający się w komiksie Czystka komandor, dowodzący klonami na Kessel, pozostaje nieznany. Z powodu sprzeczności źródeł uważa się, iż był to CC-1119 "Appo" lub Bow - późniejszy dowódca 501 Legionu. Wiadomo, że w trakcie tej akcji Appo jeszcze żył - dopiero później wziął udział w pacyfikowaniu Kashyyyka, gdzie poległ.

Przypisy

Źródła


Konklawe Jedi
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!