Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bultar Swan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: poszerzyć i dodać grafiki.

Bultar Swan.jpg
Bultar Swan
Data i miejsce śmierci: 19 BBY
Miejsce pochodzenia: Kuat
Rasa: Człowiek
Wzrost: 168 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Bultar Swan to pochodząca z Kuat rycerz Jedi rasy ludzkiej. Była padawanką Micaha Giietta, a po jego śmierci Plo Koona.

Biografia

Początki

Bultar Swan urodziła się na Kuat. Po wykryciu w niej, dużej wrażliwości na Moc została przyjęta do Akademii Jedi, a jej mistrzem został Micah Giiett. Gdy jednak zginął on z ręki Yinchorri, jej dalszą edukacją zajął się Plo Koon. Niedługo potem Swan zakończyła swe szkolenie i pomyślnie przeszła Próby Jedi stając się Rycerzem Jedi. Tuż przed wybuchem wojen klonów należała do grupy emisariuszy, mającymi zakończyć Sepanską wojnę domową.

W 22 BBY wraz z grupą 212 Jedi poleciała na Geonosis, by uwolnić uwięzionych tam Obi-Wana Kenobiego, Anakina Skywalkera i Padmé Amidalę. Uczestniczyła w walce na arenie. Jako jedna z nielicznych przeżyła tą walkę. Następnie wsiadła do jednej z kanonierek, które przyleciały na pomoc niedobitkom Jedi. Po zawiezieniu na piaszczyste stepy planety, Bultar dowodziła oddziałami żołnierzy-klonów podczas bitwy z droidami Separatystów. Mimo zwycięstwa wojsk Republiki, konflikt nie został zażegnany i w krótkim czasie objął całą galaktykę.

Wojny klonów

Jak większość Jedi, Bultar została mianowana generałem Armii Republiki. Podczas wojen klonów Bultar wzięła udział między innymi w bitwie o Aargonar. Dowodziła także oddziałami klonów w bitwie o Amaltannę. W jej wyniku straciła całą prowadzoną przez siebie armię, niszcząc przy tym armię Separatystów. Jednak ich przywódca, nadal pozostawał bezpieczny w swej twierdzy. Ponieważ nie można było jej zbombardować, Bultar postanowiła sama odszukać swego przeciwnika. Po przejściu przez masę pułapek i droidów, w końcu dotarła do pokoju kontrolnego, gdzie przybywał dowódca Separatystów. Ten poinformował ją że nie ma szans na sforsowanie jego drzwi. W odpowiedzi Swan zniszczyła mechanizm otwierający wrota, po czym opuściła fortecę pozostawiając lojalistę Separatystów uwięzionego w pokoju kontrolnym i pozbawionego kontroli nad swą twierdzą. W 19 BBY wzięła udział w jednej z ostatnich bitew wojny o Coruscant, dowodząc oddziałami klonów w walce z flotą Separatystów.

Czystka Jedi

Po zakończeniu wojen klonów i wydaniu rozkazu 66, Bultar schroniła się wraz z mistrzem Tsui Choiem. Potem obydwoje pojechali na zebranie przetrwałych Jedi na Kessel. Obecni na zebraniu byli również: Koffi Arana, Sia-Lan Wezz, Jastus Farr, Ma'kis'shaalas, Roblio Darté i Shadday Potkin. Podczas narady, w ich kryjówce zjawił się Darth Vader. Zaczął on zabijać Jedi. Po chwili mistrzyni Potkin zgasiła miecz świetlny Vadera za pomocą ostrza cortosis. Bultar nie chciała jednak zabijać bezbronnego przeciwnika i próbowała powstrzymać od tego mistrza Arane, lecz ten zabił ją i wziął jej miecz świetlny.

W oficjalnym oświadczeniu władz nowego Imperium Galaktycznego, sformułowanym przez Sate'a Pestage'a Swan zginęła z ręki innego Jedi w wyniku walki o władze.

Ciekawostki

  • W filmach Atak klonów oraz Zemsta Sithów, w rolę Swan wcieliła się Mimi Daraphet. Jednakże, wszystkie sceny z jej udziałem w Zemście Sithów zostały wycięte.
  • Bultar Swan posiadała miecz świetlny o zielonym ostrzu.
  • Na podstawie opisu jej stylu walki, przypuszcza się że Swan była użytkowniczką III formy walki mieczem świetlnym.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!