Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


CC-1119

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Appo Pauldron.jpg
CC-1119
"Appo"
Data i miejsce narodzin: 32 BBY, Kamino[1]
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Kashyyyk[2]
Miejsce pochodzenia: Kamino[1]
Rasa: Człowiek-klon[1]
Wzrost: 183 cm[1]
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe[1]
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Żołnierz-klon
CC-1119, znany także jako Appo, był żołnierzem-klonem w stopniu komandora. W trakcie wojen klonów pełnił funkcję dowódcy 501 Legionu.

Biografia

Młodość

Alpha-17 – instruktor CC-1119 podczas szkolenia ARC.
Dostałem przydział na Kamino. Dojrzewa nowa partia klonów komandorów i chcą, żebym ich szkolił. Ci nowi komandorzy będą bliżsi komandosom ARC. Bardziej niezależni. Mają wypełnić lukę w dowodzeniu między Jedi a klonami.
Porucznik Alpha-17 o programie szkoleniowym, który objął CC-1119. [3]

Appo urodził się na Kamino w 32 BBY jako jeden z milionów klonów mandaloriańskiego łowcy nagród, Jango Fetta. Został wyhodowany dla Wielkiej Armii Republiki.

CC-1119 był jednym ze stu pierwszych klonów-komandorów, którzy przeszli specjalistyczny trening na dowódców oddziałów Wielkiej Armii. Ów program ćwiczeniowy - dobrany przez żołnierza ARC, klona Alpha-17 – służył wyostrzeniu niezależnego myślenia przez dowódców klonów. W następstwie tego treningu CC-1119 przybrał imię "Appo" oraz ukształtował chłodną osobowość i lakoniczny sposób wyrażania się, nawet w stosunku do swoich podwładnych, żołnierzy-klonów.

Wojny klonów

Bitwa o Umbarę

Komandor Appo i jego podwładni na Umbarze.

W bliżej nieokreślonym momencie wojny Legion 501 został wysłany na Umbarę, gdzie miały dokonać zmasowanej inwazji w celu wyrwania mrocznego świata z rąk Konfederacji Niezależnych Systemów. Komandor Appo, podlegający podczas inwazji mistrzowi Jedi Pongowi Krellowi, objął dowodzenie nad Legionem 501 z wyjątkiem batalionu przydzielonego do kapitana Rexa. Zadanie grupy kierowanej przez CC-1119 polegało na zabezpieczeniu, wraz z siłami 212 Batalionu Szturmowego i oddziałów generała Saesee Tiina, strefy desantu i wywalczenie podwładnym Obi-Wana Kenobiego drogi do stolicy.

Plutony są gotowe do akcji, generale. Czy mam je wysłać do kapitana Rexa?
— CC-1119 do Ponga Krella. [4]

W trakcie walk Rada Jedi podjęła decyzję o wycofanie z linii frontu Anakina Skywalkera. Dowództwo nad jego batalionem objął generał Krell, a wkrótce do tej formacji, odpartej przez siły Umbaran podczas marszu na stolicę w celu wsparcia 212 Batalionu, dołączył Appo z resztą 501 Legionu i, po przegrupowaniu, podjęli oni marsz na bazę lotniczą wroga. Z rozkazu Krella batalion kapitana Rexa podjął atak na siły obronne Umbaran, a reszta 501. pozostała na tyłach. Podczas gdy CT-7567 i jego grupa wykrwawiali się podczas samobójczej misji, Appo zaoferował Krellowi wsparcie dla kapitana, jednak Jedi odmówił. Wkrótce, po dłuższych walkach, Rex i jego podwładni przełamali obronę wroga. Wtedy Besalisk wyraził swoją zgodę.

Kapitanie, naprawiliśmy nadajnik. Wygląda na to, że był sabotowany. Generał Kenobi przesłał wiadomość, że jego jednostki zdobyły stolicę. Reszta Umbarańczyków kieruje się tutaj.
— Appo do kapitana Rexa.[5]
Komandor Appo w bazie lotniczej na Umbarze.

Następnie 501 Legion miał utrzymać bazę w rękach Republiki. Appo został adiutantem Krella. Kiedy Fives, Jesse i Hardcase ukradli myśliwce i w samowolnej misji zniszczyli statek zaopatrzeniowy wroga, sprzeciwiając się rozkazom Krella, Appo został wysłany, aby ich aresztować. Komandor zmuszony był osadzić bohaterów (z wyjątkiem Hardcase'a, który poległ) w celi. Mieli oni oczekiwać na wyrok śmierci. Zostało to jednak odroczone, gdyż kapitan Rex wraz z silnym oddziałem na rozkaz Krella wyruszył, aby powstrzymać domniemany umbarański oddział, którego członkowie przebrali się za klony. Po krwawej potyczce okazało się, że Krell świadomie nasłał na siebie dwie grupy klonów. Żołnierze uznali to za zdradę i dokonali, wraz z Appem, buntu – podjęli próbę aresztowania przeciwnika. Po krótkim pościgu w dżungli zdołali go obezwładnić. W tym czasie Appo naprawił sabotowany przez Krella nadajnik i dowiedział się, że stolica została podbita a reszta Umbaran zmierza w stronę bazy lotniczej. Do walki jednak nie doszło – 212 Batalion spacyfikował Konfederatów w drodze na miejsce. Oblężenie dobiegło końca.

Rozkaz 66

Zett Jukassa, raniący komandora Appo.
Wybuchła rebelia, ale już opanowaliśmy sytuację.
— Komandor Appo do senatora Baila Organy. [6]

Po wydaniu przez Kanclerza Palpatine'a rozkazu 66, CC-1119 u boku Dartha Vadera wkroczył na czele 501 Legionu na teren Świątyni Jedi. Żołnierze zabijali znajdujących się tam Jedi oraz niszczyli infrastrukturę siedziby Zakonu.

Gdy senator Bail Organa przybył do opanowywanej Świątyni, zatrzymał go Appo i wyjaśnił mu, iż wydarzył się bunt. Kiedy próbował zmusić go do odlotu z terenu Świątyni, klony zostały zaatakowane przez padawana Zetta Jukassę. Komandor został ranny podczas walki z młodym Jedi, który po chwili zginął z ręki sierżanta Foxa.

CC-1119 wyleczył rany i szybko powrócił do czynnej służby.

W służbie Imperium

Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: informacje z Czarny Lord: Narodziny Dartha Vadera, Mroczne czasy: Ścieżka donikąd.

Przesłuchanie Damy Montalvo i podróż na Kessel

Klon-komandor na Kessel.
Stracić wrogów Imperium.
— Klon-komandor na Kessel.[7]

Wkrótce po proklamowaniu Imperium Galaktycznego Darth Vader przesłuchiwał schwytanego przez klony Damę Montalvo w celu odnalezienia Obi-Wana Kenobiego. Ponieważ więzień nie zamierzał współpracować, Sith zabił go. Asystujący Vaderowi komandor poinformował przełożonego, iż wywiad odkrył organizowane przez ocalałych Jedi spotkanie na Kessel. Lord Sithów wyruszył na miejsce, a wkrótce w ślad za nim podążył ten komandor z rozkazu samego Imperatora Palpatine'a. Po dotarciu na miejsce, wraz ze swoimi podwładnymi rozstrzelał ocalałych po walce z Vaderem Jedi: Roblia Darté, Jastusa Farra i Tsui Choi'a. Zgodnie z rozkazem Imperatora klony odeskortowały Vadera na Imperialne Centrum. Tożsamość tego komandora pozostaje kwestią sporną: źródła podają, iż był to Appo lub Bow, następny dowódca Legionu 501 (patrz: ciekawostki).

Ciekawostki

  • Appo w serialu Wojny klonów jest błędnie nazywany sierżantem[4], natomiast w Czarny Lord: Narodziny Dartha Vaderakapitanem.
  • W komiksie Czystka pojawia się klon-komandor w barwach Legionu 501. Istnieją rozbieżności dotyczące tożsamości tego oficera. Jedne źródła twierdzą, iż był to Appo, a inne – Bow, następny dowódca Legionu (zaraz po śmierci CC-1119). W samym komiksie imię ani numer klona nie zostaje podane. Wiadomo jednak, że w czasie akcji na Kessel Appo jeszcze żył – wkrótce po niej towarzyszył Vaderowi na Nowym Plymptonie i Murkhanie.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!