Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Zett Jukassa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
ZettJukassa.jpg
Zett Jukassa
Data i miejsce narodzin: 29 BBY[1]
Data i miejsce śmierci: 19 BBY[2]
Miejsce pochodzenia: Mon Gazza[1]
Rasa: Człowiek
Wzrost: 157 cm[1]
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność:
Zett Jukassa urodzony jako Warpoc Skamini był padawanem należący do Zakonu Jedi w schyłkowym okresie istnienia Republiki Galaktycznej.

Biografia

Młodość

Zett urodził się w roku 29 BBY na planecie Mon Gazza jako syn Sembrica Skamini i jego żony, Ashielle. Niemal natychmiast po narodzeniu został oddany do Zakonu Jedi, gdyż jego rodzice pragnęli uchronić go przed niebezpieczeństwami rodzinnego świata i zapewnić mu lepszą przyszłość. Jednak mimo, że Zett nigdy nie znał swojej rodziny, miewał o niej niewyraźne wizje. Najsilniejszej z nich doznał w wieku siedmiu lat, kiedy jego rodzice zostali zamordowani. Dowiedział się o tym od rycerza Jedi Mierme Unill, który prowadził śledztwo w tej sprawie. Za pozwoleniem Rady Jedi opowiedział Zettowi o jego przeszłości licząc, że współpraca z chłopcem pozwoli mu zlokalizować zabójców. Intuicja rycerza nie zawiodła go. Wskazówki młodego Jukassa zaprowadziły go do agentów Czarnego Słońca, których aresztował. Będący pod wrażeniem umiejętności Zetta, Unill zaczął uczyć go jako swojego padawana. Zett bardzo mocno rozwinął swoje umiejętności bojowe.

Wojny klonów

Podczas trwania wojen klonów Jukassa brał udział w bitwach u boku swojego mistrza. Gdy padawan miał dziesięć lat, jego mistrz zginął podczas jednej z bitew. Zett musiał więc powrócić do świątyni na Coruscant, gdzie przydzielono mu nowego nauczyciela - Cina Dralliga.

Rozkaz 66 i śmierć

Zett walczący z klonami w Świątyni Jedi.

Podczas wykonywania rozkazu 66 Zett wykorzystał swoje duże możliwość w walce. Zdołał wydostać się ze Świątyni, opanowywanej przez 501 Legion. Kiedy próbował dostać się do ścigacza senatora Baila Organy, który zatrzymał się przy Świątyni, zranił dowódcę 501 Legionu, komandora Appo, ale chwilę potem został zastrzelony przez sierżanta Foxa.

Ciekawostki

  • Odtwórcą roli Zetta w filmie Atak klonów i Zemsta Sithów jest Jett Lucas, adoptowany syn George'a Lucasa. Wyraźnie widać podobieństwo między imionami aktora i granej przez niego postaci.
  • Zett po raz pierwszy pojawił się w Ataku klonów jako uczeń Jedi proszący o pomoc Jocastę Nu. W scenariuszu widniało, że ów chłopiec nazywa się Warpoc Skamini. Podczas kręcenia Zemsty Sithów postać grana przez Jetta Lucasa nazywała się już Zett Jukassa. Dopiero później postanowiono że padawani z obu scen to jedna i ta sama osoba.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!