Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Międzygwiezdny transportowiec typu Hardcell

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Hardcell.jpg
Międzygwiezdny transportowiec typu Hardcell
Podstawowe dane
Producent: Unia Technokratyczna
Rodzaj: Transportowiec
Specyfikacja techniczna
Długość: 220 m[1]
Prędkość w atmosferze: 4 000 km/h[1]
Hipernapęd: 1 klasy[2]
Uzbrojenie: Działa laserowe [2]
Różne
Załoga: 190[1]
Pasażerowie: ok. 1000[1]
Ładowność: 12,4 tys ton[1]
Rola: Transportowiec
Przynależność:Międzygwiezdny transportowiec typu Hardcell (ang. Hardcell-class interstellar trasnpot) był transportowcem produkowanym i wykorzystywanym przez Unię Technokratyczną oraz używanym przez Intergalaktyczny Klan Bankowy.

Specyfikacja techniczna

Transportowiec typu Hardcell.

Transportowce tego typu poruszały się w specyficzny sposób – zamiast napędu repulsorowego wykorzystywały technologię rakietową. Wadą tego rozwiązania była niewielka prędkość podświetlna tych okrętów. Sześć komór paliwowych, niezbędnych do lotu, ulokowano na zewnątrz maszyny, co czyniło ją łatwym celem np. podczas ostrzału torpedowego. Z uwagi na sposób poruszania, transportowiec został urządzony w porządku piętrowym, a poszczególne poziomy połączono turbowindami. Do lądowania statek posiadał trzy mechaniczne odnóża, zapewniające stabilne ulokowanie na powierzchni. Zaletą tego typu transportowców była ich ładowność – były w stanie jednorazowo przewieźć kilkaset droidów IG-227 Hailfire lub OG-9. Był on jednak mało elastyczny i ograniczał swoją specjalizację jedynie do transportu tego typu czołgów – przewożenie innych ładunków było utrudnione. Liczne wady tego typu pojazdów sprawiły, iż nie był on masowo wykorzystywany przez siły Konfederacji.

Historia

Celuj nad komory paliwa!
— Anakin Skywalker do klona-pilota, zdradzając słabą stronę transportowców Hardcell.[3]
Transportowce typu Hardcell na Geonosis.

Przed wojnami klonów transportowce typu Hardcell były wykorzystywane do lotów w celu odbierania należności finansowych i podatków. W 22 BBY 286 jednostek tego typu stacjonowało na Geonosis, gdzie zawiązywano Konfederację Niezależnych Systemów. Podczas ataku Wielkiej Armii Republiki Anakin Skywalker dostrzegł słaby punkt okrętów – miejsce nad komorami z paliwem, gdzie znajdowało się zwężenie kadłuba. Precyzyjny ostrzał torpedowy powodował eksplozję paliwa i przełamywał transportowiec na dwie części. Dzięki odkryciu tego faktu kanonierki Republiki zestrzeliły 117 transportowców Hardcell, jednak reszta zdołała uciec. Po bitwie Unia Technokratyczna przekazała Konfederacji tysiąc jednostek tego typu. Nie odegrały one jednak istotnej roli w dalszej części konfliktu z powodu swoich licznych wad. Co najmniej kilka jednostek tego typu wzięło udział w bitwie o Coruscant.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!