Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Organizacja Talona Karrde'a

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Organizacja Talona Karrde'a była silną grupą przemytniczą kierowaną przez Talona Karrde. Zajmowała się obrotem towarami z różnych przyczyn uznanymi za nielegalne oraz gromadzeniem i sprzedawaniem informacji. Nigdy natomiast nie była zaangażowana w proceder handlu niewolnikami.

Powstanie, rozwój i zmiany

Organizacja powstała po przejęciu przez Talona Karrde przywództwa w dawnej organizacji Jorja Car'dasa. Kiedy Car'das około roku 10 BBY zaginął bez wieści i wśród jego współpracowników wybuchły spory o przywództwo, Karrde, nie chcąc patrzeć jak organizacja się rozpada, uprzedził rywali przejmując nad nią kontrolę.

Z biegiem czasu organizacja rozrastała się na skutek wchłaniania bądź fuzji z innymi grupami przemytniczymi. W ten sposób Karrde przejął część ludzi Boostera Terrika, gdy ten wylądował w więzieniu na Kessel oraz osłabioną organizację Queleva Tappera. Na przestrzeni lat do grupy dołączały także pojedyncze osoby niezwiązane wcześniej z przemytem (jak np. Mara Jade czy Moranda Savich) lub przechodzące z innych organizacji przemytniczych (np. Griv, który wcześniej pracował dla Mazzica lub Shirlee Faughn z organizacji Samuela Gillespee).

Po wojnie przeciwko wielkiemu admirałowi Thrawnowi w 9 ABY, Organizacja Karrde'a weszła w skład tzw. Sojuszu Przemytników i w jego ramach była zaangażowana w szereg przedsięwzięć, m.in. ponowne uruchomienie kopalń na Kessel po obaleniu Morutha Doole.

Na koniec kryzysu caamasjańskiego, kiedy zawarto pokój pomiędzy Imperium a Nową Republiką (19 ABY) Karrde postanowił przekształcić swoją grupę w Połączone Służby Wywiadowcze Imperium i Nowej Republiki, gdyż i tak zajmowała się ona w dużej mierze gromadzeniem informacji. Plan uzyskał aprobatę władz obu państw i rozpoczęła się restrukturyzacja Organizacji, polegająca, między innymi na zwolnieniu części pracowników zajmujących się dotąd gałęziami przemytu, z których Karrde się obecnie wycofywał.

Mimo obiecujących początków kierowany przez byłego przemytnika Wspólny Wywiad nie cieszył się zbyt wielkim zaufaniem rządów, zwłaszcza rządu Nowej Republiki po dojściu do władzy Borska Fey'lyi. Wiadomo, że w czasie wojny z Yuuzhan Vongami Organizacja Talona Karrde'a nie wycofała się do reszty z nie do końca legalnych operacji.

Po zakończeniu tego konfliktu Karrde (nie po raz pierwszy zresztą) zadeklarował chęć przejścia w stan spoczynku. Szczegóły dalszych losów jego organizacji nie są znane.

Organizacja Karrde'a a Nowa Republika i Sojusz Galaktyczny. Kwestia neutralności

Interesy można robić przy każdym rządzie.
Talon Karrde

Organizacja Talona Karrde'a miała być z definicji apolityczna i podczas targających galaktyką konfliktów unikać angażowania się po którejkolwiek ze stron. Na skutek zbiegu okoliczności, który zetknął Karrde'a w tym samym czasie z Lukiem Skywalkerem, Hanem Solo, Lando Calrissianem i wielkim admirałem Thrawnem, szef przemytników zmuszony był odstąpić od tej żelaznej zasady.

Od tej pory, chcąc nie chcąc, organizacja musiała od czasu do czasu angażować się po stronie Nowej Republiki. Koniec końców to 'niechcenie' stało się głównie pozą, chociaż Karrde nigdy nie omieszkał przypomnieć, że wszystko co robi, tak naprawdę robi dla pieniędzy. (Z drugiej strony nie można powiedzieć, że jego organizacja uprawiała na rzecz Nowej Republiki działalność dobroczynną. Np. za informacje przekazywane podczas wojny z Thrawnem pobierano wynagrodzenie ze specjalnego kredytu, który w imieniu rządu otworzył przemytnikom Luke Skywalker.)

Grupa Karrde'a była, jak na przemytników, całkiem nieźle uzbrojona i wzięła udział w kilku ważnych bitwach podczas kontrofensywy admirała Thrawna i w czasie wojny z Yuuzhan Vongami. Najważniejsze z nich to:

Członkowie

Alfabetyczna lista wszystkich zidentyfikowanych członków, którzy przewinęli się przez organizację Talona Karrde'a:

Statki należące do Organizacji

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!