Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Transportowiec Delta Dx-9

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
XWA-DX9.jpg
Transportowiec Delta Dx-9
Podstawowe dane
Producent: Telgorn Corporation
Rodzaj: Prom szturmowy
Specyfikacja techniczna
Długość: 18 m
Wysokość: 4 m
Silniki: 2 silniki jonowe
Prędkość w atmosferze: 850 km/h
Prędkość w kosmosie: 56 MGLT
Hipernapęd: Klasy 1
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 3
Pasażerowie: 40
Przynależność: Imperium GalaktyczneTransportowiec Delta Dx-9 to podstawowy lekki statek szturmowo-transportowy floty Imperium; ogniwo pośrednie między promami szturmowymi typu Gamma a kanonierkami Skipray.

Charakterystyka

Dx-9 był używany do transportu szturmowców i komandosów - zarówno do celów transportowych, jak i abordażowych oraz desantowych. Równocześnie bywał wykorzystywany do dowożenia zaopatrzenia i innych ładunków w niebezpieczne miejsca, przechwytywania jednostek przemytniczych, a nawet ataków na mniejsze okręty. Jego typowa misja w warunkach bojowych polegała na zaatakowaniu i unieruchomieniu wrogiej jednostki przy użyciu swoich działek jonowych (często we współpracy z myśliwcami), a następnie przeprowadzeniu abordażu w celu jej pojmania.

Transportowce typu Delta występowały w kilku odmianach, różniących się między sobą ilością załogi oraz uzbrojenia. Typowy Dx-9 uzbrojony był w dwa działka laserowe i dwa jonowe - te ostatnie były oczywiście szczególnie przydatne w przypadku konieczności unieruchomienia atakowanej jednostki bez powodowania na niej zbyt wielu uszkodzeń. Transportowiec ten mógł być także uzbrojony w wyrzutnie rakiet lub torped, co czyniło go bardzo niebezpiecznym dla innych jednostek podobnej klasy, a także dla słabiej bronionych okrętów. Jego prędkość i opancerzenie nie były może specjalnie imponujące, ale praktyka wykazała, że są w zupełności wystarczające do pełnienia stawianych przed nim zadań. Kiedy tylko brakowało innych promów szturmowych lub innych tego typu statków, do akcji wkraczał transportowiec Telgorna.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!