Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Tymczasowy niepodległy rząd Rendili

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mellor Yago - przywódca buntowników.

Tymczasowy niepodległy rząd Rendili to nieformalna organizacja rebeliancka, utworzona przez grupę młodych oficerów - z Mellorem Yago na czele - pełniących służbę we flocie obronnej planety Rendili.

Historia

Trzydzieści miesięcy po wybuchu wojen klonów siły Rendili, w skład których wchodziły stare, ale wciąż potężne okręty typu Drednot, zawiązały sojusz z Konfederacją Niezależnych Systemów. Delegacja Republiki, reprezentowana przez mistrza Jedi Plo Koona oraz Jana Dodonnę, miała za zadanie odwieść Jace’a Dallina, dowódcę zbuntowanej marynarki, od stawiania oporu. Jace, wysłuchując argumentów Kel Dora, był skłonny przystać na jego warunki. Wtedy, Yago i jego poplecznicy wypowiedzieli kapitanowi posłuszeństwo, przejmując kontrolę nad flotą Rendili. Przywódca rebeliantów zaszantażował Koona, grożąc Dallinowi śmiercią, w wyniku czego Plo i Dodonna zmuszeni byli się poddać.

Ostatecznie, działania Yago stały się głównym czynnikiem wybuchu bitwy w przestworzach Rendili. Pomimo wsparcia, jakie Separatyści przekazali swoim sojusznikom, siłom Republiki pod dowództwem Saesee Tiina, udało się odnieść zwycięstwo. W wyniku akcji Anakina Skywalkera, systemy astronawigacyjne Mersel Kebir, drednota pełniącego funkcję okrętu flagowego Rendili, zostały unieszkodliwione. W międzyczasie, Obi-Wan Kenobi wraz z Quinlanem Vosem oswobodzili zakładników, by następnie razem z nimi udać się na pokład mostka statku. W czasie walki, Dallin pozbawił Mellora życia, przejmując na nowo zwierzchnictwo nad rodzinną flotą. W wyniku znacznej przewagi Jedi i dwójki kapitanów, podwładni Yago zmuszeni byli złożyć broń. Kres nieformalnego zrzeszenia buntowników stał się faktem.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!