Archipelag Wawaatt

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Archipelag Wawaatt.

Archipelag Wawaatt był położonym na Kashyyyku zespołem wysp.

Historia

W 19 BBY na planecie wzmocniła się działalność Separatystów. Zaniepokojona takim biegiem wydarzeń Republika Galaktyczna wzmocniła w największym mieście Kachirho systemy obronne i uzbroiła mieszkańców Wookieech. Jakiś czas później jeden z nich, Tarkov, odkrył obecność wrogiej armii w archipelagu. Szybko udał się do miasta Kahiyuk, by ostrzec inne miasta. Sygnał dotarł do Warralokk, Grunnrurr i Rowrakruk. Pomimo tego wszystkie trzy miasta zostały zdobyte. Po stracie tych osad do działania przystąpiła Republika. Wysłała Armię Klonów pod dowództwem Yody. Bitwa na plażach koło Kachiro zakończyła się triumfem Republiki i przepędzeniem wrogich wojsk. Podczas starć wydano Rozkaz 66, mający na celu zabicie wszystkich Jedi. Próba zabicia Yody się nie powiodła i zielonoskóry mistrz uciekł.

Demografia

Cały archipelag był zamieszkany przez Wookieech. Mieszkali w wielu miastach rozpiętych na gałęziach potężnych wroshyrów.

Krajobraz

Archipelag w większości pokryty był lasem wroshyrów. W niektórych miejscach można było spotkać skaliste góry. Nad brzegami otaczających archipelag lagun rozciągały się piaszczyste plaże.

Źródła