Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.


Bitwa o Bazę Starkiller

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Bitwa o Baze Starkiller.png
Bitwa o Bazę Starkiller
Konflikt Wojna Najwyższy Porządek-Ruch Oporu
Data 34 ABY
Miejsce Ilum
Wynik Zwycięstwo Ruchu Oporu.
Strony
Najwyższy Porządek Ruch Oporu
Dowódcy
Siły
Straty
  • Baza Starkiller
  • Mnóstwo TIE-ów
  • Mnóstwo szturmowców
17 X-wingówBitwa o Bazę Starkiller była starciem pomiędzy Najwyższym Porządkiem, a Ruchem Oporu, które miało miejsce trzydzieści lat po bitwie o Endor. Celem ataku Ruchu Oporu było zniszczenie superbroni i powstrzymanie jej przed atakiem na planetę D'Qar.

Historia

Po ataku Najwyższego Porządku na Takodanę i wyjawieniu przez Finna informacji o tajnej broni organizacji generał Leii Organie, siły Ruchu Oporu zaczęły przygotowania do szturmu.

Pierwsi na planetę polecieli Han Solo, Chewbacca i Finn. Dzięki użyciu hipernapędu, wlecieli w atmosferę z prędkością światła, przez co nie zostali wykryci. Następnie udało im się złapać kapitan Phasmę, która pod naciskiem byłego podwładnego wyłączyła osłony planety. Po tym dołączyła do nich próbująca uciec z placówki Rey. Później Rey i Finn pomogli w otwarciu sali, w której Han i Chewie rozłożyli ładunki wybuchowe, jednak przybył tam wówczas Kylo Ren, przed którym obaj się schowali. Chwilę później Han wyszedł, nazwał rycerza jego dawnym imieniem i po krótkiej rozmowie został zabity przez syna. Wówczas Chewbacca rozpoczął ostrzał i ranił mordercę jego przyjaciela. Do walki przyłączyli się szturmowcy oraz członkowie Ruchu Oporu, którzy chwilę później musieli uciekać.

Tymczasem, po wyłączeniu osłon, na orbitę wleciało kilka eskadr myśliwców X-wing, którymi dowodził Poe Dameron. Pierwszy ostrzał był dla Najwyższego Porządku zaskoczeniem. Gdy zauważył to generał Armitage Hux, natychmiast kazał wysłać wszystkie TIE. Szanse Ruchu Oporu gwałtownie zmalały. Wielu z pilotów zginęło, jednak na pomoc przybyła kolejna grupa. Gdy Hux ewakuował się, zaczęli robić to też inni dowódcy, gdyż superbroń Najwyższego Porządku nadal była nienaładowana i niegotowa do użytku. Piloci w ostatniej chwili zdołali zniszczyć planetę wraz z bazą.

W czasie walk powietrznych Rey i Finn uciekli z wybuchającego pomieszczenia, lecz na drodze stanął nim Kylo Ren, z którym stoczyli pojedynek. Po zakończeniu walki zostali zabrani przez Chewbaccę na pokład Millennium Falcona.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!