Broadside (klon)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy żołnierza-klona. Zobacz też: krążownik typu Broadside.
Broadside
Data i miejsce narodzin: 32 BBY, Kamino[1]
Miejsce pochodzenia: Kamino[1]
Rasa: Człowiek-klon[1]
Wzrost: 183 cm[1]
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Śniada
Przynależność:
Profesja: Żołnierz-klon
Broadside był to żołnierz-klon służący w Wielkiej Armii Republiki podczas wojen klonów. Jako jeden z członków Eskadry Cieni, brał udział w bitwie o mgławicę Kaliidę.

Biografia

Młodość

Broadside jak każdy z milionów klonów mandaloriańskiego łowcy nagród Jango Fetta urodził się w 32 BBY na Kamino. Został wyhodowany dla Wielkiej Armii Republiki, po odpowiednim wyszkoleniu dołączył do niej w stopniu szeregowca.

Atak na Malevolence

Broadside.

W nieokreślonym czasie wojen klonów, Konfederacja Niezależnych Systemów zdobyła nową broń, ciężki krążownik typu Subjugator, Malevolence. Statek ten czynił ogromne szkody w szeregach floty Republiki, co poskutkowało chęcią jego zniszczenia przez Anakina Skywalkera. Aby przystąpić do działania, Skywalker zwołał członków Eskadry Cieni, w tym również Broadside'a, by razem z nim udali się do Bormusańskiego Ośrodka Testowego gdzie opracowywano nowy model bombowców. Po przybyciu na miejsce, Broadside oraz Matchstick udali się do magazynów, by tam uzyskać dostęp do BTL-B Y-wingów. Gdy jednak znaleźli się w pobliżu swojego celu, zostali zatrzymani przez żołnierzy pilnujących wstępu do środka. Ich obecność nie powstrzymała, klonów, którzy postraszyli swoich braci rycerzami Jedi. Słowa te pozwoliły Broadside'owi i Matchstickowi uzyskać dostęp do bombowców oraz przygotować je na przybycie Jedi i pozostałych członków Eskadry. Gdy Skywalker zakończył swoje sprawy, zarządził powrót do floty.[2]

Gdy Republikanie znaleźli się na rodzimym niszczycielu, pojawiła się informacja o niedawnej bitwie w układzie Ryndellia. Gdy wiadomość o tym doszła do uszu Skywalkera, stwierdził on, że kolejnym celem Grievousa mogłaby się stać położona nieopodal Ryndelli, stacja medyczna. W związku z tym Jedi opracował plan bitwy, w której Eskadra Cieni miała doprowadzić do zniszczenia Wrogości. Jego słowa przyjęły się ze podziwem Broadside'a i Matchsticka, którzy nie wierzyli, że wezmą udział w bezpośrednim ataku na Grievousa. Gdy wszystko zostało odpowiednio przygotowane, klony, w towarzystwie strażników pokoju, opuścili hangary niszczyciela, by wyruszyć na spotkanie z wrogiem.

Broadside i Matchstick podczas odprawy, przed atakiem na Malevolence.

Plan Skywalkera zakładał lot przez mgławicę Kaliidę. Gdy Eskadra Cieni znalazła się na jej krawędzi, wszystkie urządzenia pokładowe przestały działać. W związku z tym piloci musieli lecieć na wyczucie. Po pewnym czasie Ahsoka Tano zauważyła neebraye, które żyły w mgławicy. Nieoczekiwane pojawienie się zwierząt było powodem rozpoczęcia licznych uników, które miały uchronić pilotów od zderzenia z nimi. Na szczęście Broadside'a ich wędrówka wkrótce dobiegła końca. Po opuszczeniu mgławicy, żołnierze przygotowali się do obrony stacji medycznej. Nieoczekiwanie jednak pojawiła się Wrogość co poskutkowało natychmiastowym rozpoczęciem bitwy. Gdy generał Grievous rozkazał wyeliminowanie bombowców Republiki poprzez strzał z działa jonowego swojego statku, Broadside tak jak inni piloci, rozpoczął ucieczkę. Na jego szczęście udało mu się uniknąć wrogiego strzału, przez co razem z ocalałymi członkami Eskadry mógł przystąpić do ponownego ataku. Gdy jednak piloci, w ślad za Skywalkerem, zbliżyli się do Malevolence, Jedi postanowił zmienić plan ataku.

Anakin rozkazał swoim podwładnym by skierowali ogień bombowców na działo jonowe, którego wybuch mógłby doprowadzić do poważnego uszkodzenia statku wroga. Zgodnie z rozkazem, Broadside wystrzelił torpedy protonowe w olbrzymie działo, co w połączeniu z pociskami innych, doprowadziło do jego unicestwienia. Gdy ich misja dobiegła końca, piloci Eskadry Cieni udali się na pokład stacji medycznej, by tam dojść do siebie po niedawnej bitwie. Podczas gdy oni odpoczywali, dalszym atakiem zajęła się flota mistrza Obi-Wana Kenobiego.[3]

Obrona Kamino

Jakiś czas później Broadside przybył na Kamino w towarzystwie generałów Skywalkera i Kenobiego. Ich wizyta tam nie była przypadkowa, gdyż wywiad Republiki przechwycił wiadomość, w której Grievous omawiał z Asajj Ventress szczegóły inwazji na tę planetę. W związku z tym Broadside, jak i wielu innych żołnierzy, wziął udział w przygotowaniach do obrony ojczystego świata. Gdy nastąpił atak, klon usiadł za sterami swojego myśliwca, po czym razem z Anakinem Skywalkerem udał się w przestworza, by tam stawić czoła wrogowi. Nie minęło dużo czasu, gdy dowódca Broadside'a otrzymał wezwanie na powierzchnię. Po jego odlocie żołnierz wciąż uczestniczył w walce, lecz jego dokładne poczynania nie są znane. Gdy później okazało się, że Grievous i Ventress w wyniku porażki uciekli, wojska Separatystów wzięły z nich przykład lub zostały zniszczone.[4]

Ciekawostki

  • Broadside to po angielsku burta lub salwa burtowa.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Databank (pierwszy) Clone Troopers w pierwszym Databanku (Link archiwalny z dnia 03.09.2011 na web.archive.org)
  2. Procedure
  3.   Cień Malevolence
  4.   Żołnierze ARC

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Broadside'a.