Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Doan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Doan
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże[1][2]
Sektor: Halthor[2]
Współrzędne: M-6[2]
Geografia
Atmosfera: Zanieczyszczona przez pył i smog[1]
Klimat: Gorący[1]
Dominujący krajobraz:
  • Kopalnie odkrywkowe[1]
  • Skalne kolumny[1]
  • Wulkany[1]
Ważne miejsca: Pałac Królewski[1]
Społeczeństwo i inne
Rząd: Monarchia[1]
Struktura demograficzna: Ludzie (prawie 100%)[1]
Import: Żywność[1]
Eksport: Minerały[1]
Przynależność: Republika Galaktyczna[1]
Doan to niewielka, brązowa, górnicza planeta, położona w Zewnętrznych Rubieżach.

Opis

Ponad cztery piąte[1] powierzchni lądów Doana zajmowały kopalnie odkrywkowe, widoczne nawet z kosmosu; ciągnęły się one niemal po same jądro planety, a na jej powierzchni do zamieszkania nadawało się zaledwie kilka kilometrów kwadratowych[1] terenu. Powietrze było przesycone smogiem z kopalni i gorące od ciepła bijącego z ich szybów; ponadto unosił się w nim kurz, którego ilość zwiększała się jeszcze przez występujące na planecie burze piaskowe. Ze względu na małą przestrzeń do życia, zanieczyszczenie powietrza i zniszczenie środowiska fauna i flora tam nie występowała, a cała żywność była importowana z innych planet.

Charakterystyczną formą krajobrazu Doana były skalne kolumny, sięgające pięciu kilometrów i mające kilkaset metrów średnicy[1]. Na ich płaskich szczytach, poza gromadzącym się przy powierzchni planety zanieczyszczeniami, gorącem i burzami piaskowymi, znajdowały się posiadłości arystokratów.

Sytuacja społeczna

Na Doanie panowała monarchia. Bogatą warstwą społeczną była arystokracja, ku której spływały dochody z wydobycia rzadkich minerałów w kopalniach planety. Większość mieszkańców stanowili jednak ludzie (przedstawiciele innych ras byli rzadkością) z niższych kast, takich jak górnicy, którzy żyli w trudnych warunkach w pobliżu szybów kopalnianych. Różnice pomiędzy warunkami życia tych dwóch klas społecznych bywały nawet podłożem konfliktów.

Historia

Doan został zasiedlony co najmniej jedenaście tysięcy lat przed bitwą o Yavin[1]. Od tamtego czasu notowano tam rozmaite kataklizmy, takie jak lawiny błotne czy wybuchy wulkanów, niszczące niekiedy nawet całe miasta. Gdy setki lat przed Reformacją Ruusańską[1] rozpoczęto eksploatację bogatych złóż planety, zaczęto odkrywać także te zasypane miasta, a także wiele grobowców, w których chowano niegdyś ich mieszkańców. Kilkaset lat przed Reformacją Doan wstąpił do Republiki.

W 980 BBY[1] na planecie nastąpił bunt górników, którzy sprzeciwiali się złemu traktowaniu przez rodzinę królewską. Doszło tam do aktów przemocy, a w kulminacyjnym momencie konfliktu górnicy zabili nawet księcia Gerrana. W odpowiedzi na to król wprowadził stan wojenny. Chcąc zażegnać spór, Zakon Jedi wysłał tam swojego mediatora, Medda Tandara, który został jednak zabity przez Łowczynię.

Niedługo później w Kamiennym Więzieniu przetrzymywany był Darth Bane, schwytany przez Łowczynię i więziony przez księżniczkę Serrę. Zdołał jednak uciec, a więzienie zostało zniszczone.

Ciekawostki

  • Na Doanie nie było żadnych praw zabraniających transportowania na planetę przyprawy[1].

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!