Dyskusja Archiwisty:K4czka1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Witaj K4czka1!

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie potwierdź adres e-mail i zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Darth Plagueis the Wise!

Dodawanie źródeł do spisu

Witam nie dodajemy samych źródeł do spisu chyba że występuje szablon o braku źródeł. W sekcji Źródła powinny być wymienione tylko te których treść jest ujęta w artykule. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  11:58, 23 sie 2023 (CEST)

Ostatnie edycje

Cześć! Widziałem, że zacząłeś dodawać nowe hasła do Biblioteki, to super. :) Mam jednak kilka uwag, z którymi chciałbym abyś się zapoznał. Tu masz linki do zmian, o których piszę: Bree Menaren, Turrak.

 1. Oba hasła są dość krótkie. O ile Bree jeszcze przejdzie (choć warto poszerzyć je o kilka zdań, na pewno da się coś napisać więcej na podstawie źródeł, które wypisałeś), Turrak nie miał nawet wstępniaka. Napisałem jedno zdanie na podstawie tego, co już było w haśle (nie mam dostępu do odpowiednich źródeł, żeby napisać więcej), ale to jednak za mało, żeby strona została w obecnym stanie, więc proszę, abyś dodał jakieś dodatkowe informacje. Na pewno takie są w komiksie.
 2. Szablonu Wersja używamy do podziału haseł, które występują jednocześnie w kanonie i legendach. Do zaznaczenia, że hasło dotyczy kanonu używamy tylko szablonu Era.
 3. Nie stosujemy w hasłach szablonów DoPoszerzenia i Stub jednocześnie. Albo jeden, albo drugi. W przypadku tych haseł powinien być tylko stub.
 4. Usunąłem link do hasła Wielka Republika, bo to projekt multimedialny out-universe, a nie państwo in-universe jak Republika Galaktyczna.
 5. Widziałem, że miałeś problem ze znacznikami <ul> i <li>. Chyba każdy ma z tym na początku mniejszy lub większy problem, ale ogólna zasada jest taka, że każdy znacznik otwierający musi mieć odpowiadający mu znacznik zamykający. Jeśli będziesz miał z nimi problemy to pisz śmiało.
 6. Gdy używasz kursywy przy źródłach to tekst pochylony musi również kończyć się znakami ''. Ogólnie więcej o wikikodzie, którego używamy na Ossusie dowiesz się z tej strony, są tam przykłady gdybyś nie wiedział jak coś zrobić.
 7. Każde hasło musi mieć kategorie. Dodaje się je wpisując [[Kategoria:Nazwa kategorii]].
 8. W przypadku niektórych haseł, głównie postaci z nazwiskami, używamy szablonu Sort. Podajemy w nim jak dane hasło ma być sortowane w kategoriach. Turrak jest domyśnie sortowany pod T, więc nie ma potrzeby używania tego szablonu, ale Bree Manaren pod B i w tym przypadku chcemy sortować po nazwisku.
 9. Każde hasło musi mieć interwiki. Więcej o interwiki na podlinkowanej stronie pomocy.
 10. Oba hasła można by wzbogacić o odpowiednie grafiki.

Wiem, że może to wyglądać na sporo uwag, ale jak na początkującego Archiwistę poradziłeś sobie dobrze. Jeżeli będziesz miał dalsze pytania odnośnie wspomnianych punktów, lub czegokolwiek na Ossusie to pisz śmiało. Postaram się wytłumaczyć. Pozdrawiam, signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  22:16, 25 sie 2023 (CEST)

Kanoniczne informacje w legendarnych hasłach

Hej. Nie dodajemy informacji z kanonicznych źródeł do legendarnych haseł (mam na myśli hasło Wam Lufba‎). Żeby dodać takie informacje należy utworzyć kanoniczne hasło jako Wam Lufba‎/kanon. signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  19:45, 3 wrz 2023 (CEST)

Widziałem, że dodałeś kanoniczne hasło. Chciałbym, abyś przejrzał zmiany, jakie zaszły od twojej ostatniej edycji. Hasło wymagało trochę przeredagowania. W razie pytań pisz śmiało. signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  16:12, 4 wrz 2023 (CEST)

Uwagi

Cześć. Widzę, że wciągnęło cię edytowanie. Mam jednak kilka uwag dotyczących twoich ostatnich edycji w hasłach Noti, język notiański, Ewoki, Max Rebo oraz w pliku Noti-.png.

 1. Zacznę od pliku. Myślnik na końcu zdecydowanie nie jest potrzebny. W źródle podajemy konkretny odcinek zamiast „serial Ahsoka”. Jak autora nie dajemy reżysera/showrunnera, a Lucasfilm Ltd. w przypadku seriali aktorskich. W licencji wpisujemy cytat, koniecznie z małej litery. Kategorie uzupełniamy też zawsze.
 2. Języki zawsze linkujemy ze słowem język (wyjątek: basic). „Notiański” to zwykły przymiotnik od nazwy rasy, może oznaczać cokolwiek. Tak samo jest z realnymi językami.
 3. To, czy język nie był prosty to subiektywna ocena, a takich unikamy. Podobnie unikałbym stwierdzenia, że Ezra był jedynym, który opanował ten język - ta informacja może się bardzo szybko zdezaktualizować, dlatego lepiej jest napisać, że Ezra ten język znał. Proste i zgodne z faktami.
 4. Podając kolory odmieniamy je według tego drugiego słowa, tzn. kolor skóry - niebieska (skóra), kolor oczu - niebieskie (oczy) itp.
 5. W zdolnościach ras pisałbym bardziej bezosobowo, np. „chowanie się (...)” zamiast „chowają się (...)”.
 6. Odcniki seriali linkujemy za pomocą szablonu (który wstawia też logo). Dla Ahsoki jest to szablon:Ahs.
 7. Postacie mają biografię, a nie historię. Ponadto nie piszemy ===Historia===, a == Historia == - chodzi tu zarówno o ilość znaków równości jak i o spacje, dzięki którym kod jest bardziej przejrzysty. Wstawiamy też wolną linijkę przed nagłówkiem, ale nie po nim. (Być może to jest błąd edytora wizualnego, nie wiem.)
 8. Jeśli tylko się da, unikamy wyrażeń typu „pewnego razu”.
 9. „Rancor” po polsku to rankor i tak jak inne zwierzęta piszemy to słowo z małej litery.
 10. Jak imię/nazwisko postaci kończy się niewymawianą literą (Luke) to odmieniamy z apostrofem (Luke'u).
 11. Ostatnie, ale najważniejsze. W haśle Max Rebo dopisałeś ponad tysiąc bajtów tekstu nie używając ani jednej kropki. Koniecznie musisz zwracać na to uwagę, żeby zdania dobrze dzieliły tekst, bo w obecnym stanie to czyta się bardzo źle. Kolejna sprawa, hasła in-universe piszemy w czasie przeszłym' - u ciebie jest pomieszany przeszły z teraźniejszym. Nie poprawiłem tego tekstu, bo nie czytałem komiksu, a z tekstu nie jestem w stanie wywnioskować jak powinno być - zostawiam to dla ciebie. Polecam ci, żebyś następnym razem przed zapisaniem dłuższego tekstu przeczytał go sobie sam, w całości.

To by było na tyle. Nie zniechęcaj się ;) To są drobne rzeczy, ale fajnie poprawiają jakość tekstu. Jakbyś miał jakieś pytania, to możesz do mnie pisać - w dyskusji lub na discordzie. Pozdrawiam, signstraznik.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  22:46, 10 paź 2023 (CEST)

Przenoszenie haseł

Zajmę się tym. Przenosić strony mogą użytkownicy mający status Jedi lub Strażnika. Następnym razem użyj Szablonu:DoPrzeniesienia, albo napisz do kogoś z redakcji np. mnie. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  16:23, 5 cze 2024 (CEST)

Kolejny błąd to Brakiss nie Barkiss

Siema, kolejna sprawa że utworzyłeś artykuł Barkiss, a on ma na imię Brakiss i zalążek artykułu o nim już istnieję. Mogę poączyć te artykuły chyba, że Ty wolisz to zrobić. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  16:48, 5 cze 2024 (CEST)