Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Dyskusja Archiwisty:Thecmelion

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Thecmelion!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Kyle

Ery

Hej, na jakiej podstawie dodałeś nowe ery do hasła All Terrain? Te pojazdy nie pojawiają się (przynajmniej wg zamieszczonych źródeł) w erze NEJ czy Dziedzictwa. signjedi.png Kasa Dyskusja  18:48, 27 cze 2011 (CEST)

AT-AHT

Hej. Widzę, że napisałeś hasło AT-AHT. Mam jednak kilka uwag. Jeżeli piszesz o użyciu, a tekstu będzie mało to nie twórz nowej sekcji, gdyż wygląda to nieestetycznie tylko zrób jedną linijkę odstępu tak jak to jest obecnie. Poza tym czy fragment "...najlepszy, najsilniejszy..." pojawia się w tekście Campaign Guide'a? Jeżeli nie to należy ten fragmencik usunąć, bo łamie to przepis o neutralnym punkcie widzenia (oceniasz tu zalety owego pojazdu). Poza tym cieszę się, że pomimo krótkiego stażu piszesz fajne hasła. Pozdrawiam i życzę miłej pracy ;D signjedi.png Windy Dyskusja  16:50, 12 wrz 2011 (CEST)

Zalecenia

Hej. Przy pisaniu artykułów można korzystać jedynie z oficjalnych źródeł - strony fanowskie odpadają. Dla przykładu "The Completely Unofficial Star Wars Encyclopedia" jest, jak sama nazwa wskazuje, całkowicie nieoficjalna. Jeszcze drobiazg - po infoboksie nie robimy linijki odstępu, bo przesuwa ona całe hasło w dół. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  21:15, 22 wrz 2011 (CEST)

Witaj. Jeśli tworzysz hasło, które nie ma oficjalnej nazwy, nie kopiuj jej z Wookiee, ale utwórz tę nazwę po polsku (np. "wersja ładunkowa" zamiast "cargo transport"). Trochę mieszają Ci się typy, klasy i rodzaje: typ to nazwa modelu (w przypadku, gdy hasło opowiada o typie pojazdu, a nie o konkretnym pojeździe danego typu, tę rubrykę się pomija), klasa jest bardziej nadrzędna, a rodzaj jest jeszcze wyżej. Ogólnie jest to nieco intuicyjne, możesz sprawdzić, jak poprawiłem to w Twoim haśle o AT-TE. Jeszcze nieco uwag: po opisie grafiki stawia się kropkę, pamiętaj też o dodawaniu interwiki również poza Ossusem. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  18:31, 1 paź 2011 (CEST)

Problem w tym, że niestety te klasy itp. nie są nigdzie u nas uregulowane, przez co każdy rozumie je inaczej, przez to bałagan. Ja interpretuję to tak jak wyżej: dla Blizzard 1 typ: AT-AT, klasa: AT, rodzaj: maszyna krocząca, dla AT-AT nie podajemy typu, a reszta jest taka sama itp. Co oczywiście nie znaczy, że to rzeczywiście tak powinno być, ale ja się tego trzymam i jeszcze nikt mnie nie poprawił, czyli chyba jest ok :P Co do interwiki - w takim razie bądź przygotowany, że uwagi o tym będą się tu jeszcze pojawiać, bo większość osób albo wstawia je od razu, albo wcale. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  19:44, 1 paź 2011 (CEST)

Re:2 artykuły (...)

Ach... FAK...tycznie. Działałem na podstawie hasła pojedynek, więc... Ale wstawię fuzję i już :P. Pzdr. --Galen Marek Dyskusja 20:30, 19 lis 2011 (CET)

Uwagi

Witaj. W hasłach (nie licząc streszczeń) używamy czasu przeszłego, a przy wstępie do hasła nie wykorzystujemy myślników (w tym sensie, że zamiast "Ossus - encyklopedia" piszemy "Ossus to encyklopedia"). Ponadto po liczebnikach w nazwach jednostek wojskowych nie należy stawiać kropek. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  13:48, 26 gru 2011 (CET)

Jeszcze parę spraw, głównie związanych z przesyłaniem grafik. Kryteria dotyczące ich opisu nie różnią się za bardzo od zwykłych haseł - należy linkować autora i zapisywać źródła kursywą. Do tego powinno się dodać wyczerpującą ilość kategorii, nie zapominając o tych według autora i źródeł. Ponadto istnieje skrócona forma linkowania w przypadku, kiedy wystarczy po prostu dopisać jakąś końcówkę: dla [[przykład]]u. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  14:34, 28 gru 2011 (CET)

Hej, kiedy wstawiasz artykuł do kategorii, w której wszystkie hasła z reguły zaczynają się od tego samego (np. "bitwa o..."), kategoryzuj w ten sposób: [[Bitwy|Borosk (137 ABY)]], aby artykuły były sortowane według ważniejszego członu nazwy. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  16:52, 8 sty 2012 (CET)

Przypominam o kategoriach do grafik - warto dodawać ich jak najwięcej, to jest wg autorów i źródeł, a także tego, co jest widoczne na obrazku. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  23:29, 16 sty 2012 (CET)

Hej, jeszcze odnośnie kategorii z grafikami - kiedy jakieś tworzysz, na górze musisz umieścić szablon "See". Każdą podkategorię grafik należy kategoryzować w ten sposób: [[Kategoria:Grafika:Coś|Nazwa podkategorii]], gdzie w przypadku autorów ilustracji należy wpisywać to tak, aby sortowanie odbywało się wg nazwiska (...|Nazwisko, Imię]]). Do tego po "Y" nie potrzeba apostrofu, stosuje się go chyba tylko przy "E". Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  19:20, 18 sty 2012 (CET)

Cześć. Chciałbym jeszcze dodać bardzo drobne zalecenie ode mnie. Mianowicie, w przypadku okładek i plakatów w rubryce "źródło" w formularzu grafiki piszemy "nie dotyczy". Pozdrawiam, Theed 22:49, 18 sty 2012 (CET)

Ja je poprawię. Ty się nimi nie przejmuj, by się nie demotywować :) Theed 23:14, 18 sty 2012 (CET)
Żeby było po połowie, to ja się zajmę grafikami z pierwszej tabelki z artykułu "Empire" i szesnastoma z drugiej. A Ty resztą. I będzie po 24. Theed 23:22, 18 sty 2012 (CET)

Witaj. Przed dodaniem kategorii sprawdzaj, czy już istnieje; poza tym prawidłowy zapis tytułu sagi to Gwiezdne wojny. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  15:06, 21 sty 2012 (CET)

Kategoria - wyd. kolekcjonerskie

Cieszę się, że zabrałeś się za podmienianie kategorii w wydaniach kolekcjonerskich, bo chwilowo sam nie bardzo mam czas się tym zająć, ale mam drobną prośbę - gdy już to robisz, staraj się dodawać do kategorii odpowiednie sortowanie, tak by poszczególne hasła były w niej ułożone w odpowiedniej kolejności. Proponuję taki schemat (przykład dla Złamanego): [[Kategoria:Dziedzictwo (wydania kolekcjonerskie)|D, 01]] i tak dalej ;). Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  19:07, 3 lut 2012 (CET)

Interwiki

Hej, przypominam o interwiki poza Ossusem. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  15:29, 4 lut 2012 (CET)

Star Galleon

Hej. Mam drobną sprawę. W artykule o KDY wspomniałeś o fregacie typu Star Galleon. Czy jest to to samo, co gwiezdny galeon? Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam, signjedi.png Theed Dyskusja  23:17, 26 lut 2012 (CET)

Kilka uwag

Hej, mam kila uwag w związku z Twoimi ostatnimi edycjami. Po pierwsze, pamiętaj o tym, że większość grafik może (i powinna) być przypisana do więcej niż jednej kategorii. I tak poza Zakonami należy dodać jeszcze kategorie związane z rasą postaci (Tenebrous), autorami, źródłami. Druga sprawa to kwestia czysto techniczna - nie chcę wchodzić Ci w edycję, ale zauważyłem, że wkradły się drobne usterki - jedna przy Darthcie Venamisie, druga to jakiś zabłąkany fragment kodu na samym końcu artykułu ;) Ostatnia sprawa - wydaje mi się, że Darth Caedus nie należy do Sithów Zasady Dwóch, choć pewności nie mam. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  17:20, 21 mar 2012 (CET)

Hej, dla informacji - przy apostrofach nie da się zastosować skróconego linkowania. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  20:26, 14 maj 2012 (CEST)

Drobne uwagi językowe

Hej, właściwie uwagę mam jedną - za często stosujesz dużą literę ;) W takich przypadkach, jak nazwy sektorów czy układów (chodzi o sam pierwszy człon - np. sektor Maldrood), ogólne nazwy jednostek wojskowych (legion, armia sektorowa), urzędy (moff - tu jednak jest parę wyjątków przy urzędach sprawowanych przez tylko jedną osobę, jak Wielki Kanclerz lub Wielki Moff) czy wydarzeniach wielkich liter się nie stosuje. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  16:34, 7 cze 2012 (CEST)

18 Armia Sektorowa

Dopiero pod koniec pisania tego artykułu przypomniałem sobie że już zacząłeś pisać poszczególne armie. Informuję że jeżeli dalej kontynuujesz temat to uspokajam i informuję że teraz zajmowałem się tylko tą armią, ze względu na jej głównego dowódcę. Reszta armii nie będzie kolidowała jakby co i droga wolna:) Piett 23:10, 14 sie 2012 (CEST)

Pełna zgoda - chodziło teraz tylko o armię Tarkina. A co do grafiki rzeczywiście nieco lepsza - pierwotnie ściąłem ją ponieważ większość tego co powyżej to armię centrum i przestrzeń Huttów ale chyba lepiej jak będzie widać co to za plama po prawej:). Pozdrawiam Piett 11:53, 15 sie 2012 (CEST)

Darthowie

Hej, mam drobną uwagę. Jeżeli przesyłasz grafiki przedstawiające jakieś postaci, dodawaj również kategorie związane z rasami - Sithowie (rasa), Faleenowie etc. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  15:00, 15 sie 2012 (CEST)

3641 i 3643 BBY

Czemu przypisy w tytułowych datach zostały usunięte??? The Emperor of the Galaxy!

Daty

Hej, nie chcę pochopnie wyciągać wniosków, ale mam wątpliwości w związku z hasłami, które ostatnio edytowałeś, przede wszystkim chodzi mi o daty. Nie mam dostępu do źródeł, które linkowałeś i nie jestem w stanie tego zweryfikować merytorycznie, ale na pewno pisałeś to na ich podstawie? Duża część dodanych przez Ciebie informacji wygląda jak słowo w słowo przetłumaczona z Wookieepedii. Być może tak zostało to sformułowane w źródłach i nie da się tego rozwinąć, nie da się jednak ukryć, że część haseł wygląda niepokojąco podobnie do tych z Wookiee, tyczy się to również części wcześniejszych artykułów. Jest to o tyle zastanawiające, że dodawane informacje pochodzą z raczej mało znanych i trudno dostępnych źródeł, dlatego weryfikując edycję, muszę spojrzeć na to z pewnym dystansem i upewnić się, że to faktycznie własna praca - nie są o duże hasła i nie da się tu odkryć Ameryki na nowo, niemniej wypadałoby, żeby były napisane samodzielnie. Jeżeli się mylę, to przepraszam, chcę po prostu rozwiać pewne wątpliwości, taka moja rola. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  12:44, 29 kwi 2013 (CEST)

Jeśli weryfikujesz to ze źródłami, to nie ma problemu, to na tyle krótkie hasła, że bawienie się w pisanie tego samego innymi słowami też nie ma jakiegoś specjalnego sensu. Chodzi o to, że gdy widzę, że coś pokrywa się tak mocno z Wookiee, to włącza mi się czerwona lampka, bo nie wiem, czy faktycznie ktoś sprawdzał te informacje czy po prostu napisał hasło na podstawie artykułu z innej wikii, co na Ossusie zdarzało się nie raz. Pomijając już kwestię zasad, chodzi też o to, że Wookieepedia też zawiera sporo błędów, a niektóre informacje są mocno nieaktualne, dlatego korzystanie ze źródeł to podstawa. Skoro jednak faktycznie wyszukałeś te źródła i się z nimi zapoznałeś, nie ma sprawy. Na Ossusie było już tyle przypadków haseł pisanych bez znajomości źródeł, że gdy mam jakieś podejrzenia, staram się od razu interweniować i wyjaśniać sprawę ;) Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  14:38, 29 kwi 2013 (CEST)

Ostatnie poprawki

Hej! Dzięki, że dopracowałeś moje artykuły. Mam jednak małą uwagę: w szablonie Bitwa nie usuwaj dodanych przeze mnie wyśrodkowań - z nimi infobox wygląda bardziej estetycznie, tekst sprawia wrażenie wyjustowanego, a nie przylegającego do lewej strony tabelki. Takie wyśrodkowane napisy przyjemniej się czyta - są lepsze dla oka. Z góry dzięki za współpracę. Bartosz Bednarek 12:51, 15 wrz 2013 (CEST)

W takim razie prosiłbym, abyś jako standard wprowadzał wersję wyśrodkowaną (z wyżej wymienionych powodów). I dzięki za komplement. Ty też wykonujesz świetna robotę :) Bartosz Bednarek 13:49, 15 wrz 2013 (CEST)

Legacy II

Hej, mam małe pytanie. Masz zamiar zajmować się dalej serią Legacy II? Pytam, bo zajmowałeś się nią dość intensywnie, obecnie jednak jednak hasła poświęcone tym komiksom są dosyć mocno nieaktualne. Mogę się tym zająć w wolnej chwili, ale wolę zapytać, żeby nie wchodzić Ci w ewentualne plany. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  20:19, 10 lip 2014 (UTC)

Próbowałem nieco ogarnąć te nazwy, ale wygląda na to, że ludzie z Dark Horse sami się w tym pogubili. Pierwsze wydanie kolekcjonerskie nazywa się Legacy Volume II Book 1, za to kolejne - Legacy Volume 3, Legacy Volume 4. Kolejne zeszyty są z samymi numerkami, nie ma żadnej nazwy mini serii... słowem, jeden bałagan. Nawet na Wookieepedii mają w każdym miejscu inny tytuł, więc najlepiej będzie przyjąć własną konwencję spójną z resztą Ossusa i tyle :)--signstraznik.png Mario Dyskusja  20:42, 10 lip 2014 (UTC)

Rozbudowane linki wewnętrzne

Hej, z tego co wiem, to nie robimy rozbudowanych linków dla wyrażeń takich jak "bitwa o Malastare" linkując pod słowem "bitwa" hasło o bitwie, a pod słowem "Malastare" o planecie. Tak samo np. "Wielki Mistrz Jedi" nie byłby rozbijany na "Wielkiego Mistrza Jedi", "Mistrza Jedi" i "Jedi". Poprawiłem to już w haśle "Superbroń" ;) -- Pozdrowienia, Anzelm (dyskusja) 01:27, 3 paź 2014 (UTC)

Nie jest to coś co bym zmieniał jeżeli tylko to by było do poprawienia w artykule. Nie chodziło też o to, że jest to jakaś zbrodnia czy coś. Po prostu jakoś nie dawno przeczytałem komentarz Mario o takich linkach tutaj. Wydaje mi się, że nie ma potrzeby dzielić takiego linku na dwa hasła - zwłaszcza, że z hasła o bitwie na pewno można łatwo przejść do hasła o planecie. --Serdeczności :) Anzelm (dyskusja) 00:24, 4 paź 2014 (UTC)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!