Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Dyskusja Archiwisty:Tymonello

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Tymonello!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Mario

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, DantE!

Podpis

W dyskusjach/Sali Zgromadzeń podpisujemy się poprzez wstawienie czterech tyld (~~~~~), co automatycznie tworzy podpis z linkiem do Twojej strony Archiwisty i datą. Natomiast szablony {{signjedi}} i {{signstraznik}} są przeznaczone dla Jedi i Strażników, którzy pełnią funkcję tak jakby moderatorów i administratorów (chociaż tu podział wygląda trochę inaczej). Dlatego też po raz pierwszy i ostatni ostrzegam przed nieupoważnionym używaniem tego szablonu (wszak informacje jak się podpisywać masz w swoim powitaniu). Pozdrawiam --signjedi.png Mario Dyskusja  17:58, 2 gru 2009 (CET)

Dobrze, już teraz wiem. Myślałem najpierw że to tak może każdy wstawić, sory. Już tak nie bede


Hasła służą do przedstawiania informacji z uniwersum SW, a nie Twojego prywatnego życia. W tym wypadku nie chodzi już o jakąś zasadę panującą na Ossusie, tylko o zdrowy rozsądek. Czy widziałeś, żeby w jakimkolwiek haśle o roku w świecie rzeczywistym było podane, że tego i tego dnia urodził się jakiś Archiwista? No właśnie. Takie informacje możesz umieszczać na swojej stronie Archiwisty, bo strony typu 1996, na której się wpisałeś są normalnymi hasłami, tylko, że o świecie rzeczywistym. Informacje o sobie możesz natomiast umieszczać na specjalnych stronach społeczności. Jeżeli na przyszłość będziesz miał jakieś wątpliwości, na wszelki wypadek zapytaj któregoś z doświadczonych Archiwistów/Jedi/Strażników, którzy udzielą Ci odpowiednich informacji ;] signjedi.png Mario Dyskusja  21:53, 5 gru 2009 (CET)

Edycje

Proszę o przemyślane propozycje ciekawostek. Poza tym przeglądałem Twój wkład - takie rzeczy jak dopisanie tekstu "WIADOMO BO BYŁ DARTHEM VADEREM!!" w haśle Rozkaz 66 przy Anakinie Skywalkerze traktowane są jak wandalizm, więc radzę na przyszłość uważać i pomyśleć dwa razy zanim wykona się jakąś edycję. A jeśli chodzi o stronę Archiwisty, to proszę nie uaktualniać jej co kilka edycji - zamiast tego wystarczy zrobić link do strony z Twoim wkładem, o taki - link. PS. Jeśli chcesz komuś odpowiedzieć, robisz wpis na jego stronie dyskusji. signstraznik.png Sky Dyskusja  05:21, 6 gru 2009 (CET)

Konkurs

Proponuję jeszcze raz zapoznać się z zasadami konkursu. Po pierwsze do listy zgłoszeń dodajesz jakoby poszerzone hasło Mos Eisley, podczas gdy dodałeś tam dwa zdania z czego jedno jest czystą bzdurą (w EP I było Moes Espa, nie Mos Eisley), a informacja, że kiedyś byli tam Han i Chewie, to za mało. W końcu to ma być rozbudowanie stubu do hasła, czyli kompletne poszerzenie. Takie zdanie, jak to o Hanie i Chewiem można wlepić w każdy byle artykuł o czymkolwiek, tylko co to komu da? A już zupełnie (***) jest Twoja edycja hasła lanca energetyczna. Dodałeś szablon stub i bardzo dobrze, ale po co dodałeś je na listę konkursową? Konkurs polega na ROZBUDOWYWANIU ZALĄŻKÓW, a nie dodaniu do nich szablonu... Oczywiście dobrze, że to wyłapałeś, tylko, że nie ma to nic wspólnego z rozbudową haseł do konkursu. Poza tym przypominam o używaniu podglądu, bo nawet w tych edycjach, w których dodałeś jedno zdanie robisz błędy, które po użyciu podglądu na pewno byś wychwycił. Po prostu nie rób czegoś "byle cokolwiek zrobić", bo takie zachowanie nic nie wnosi, a potem trzeba sprawdzać to, poprawiać itd. Czy naprawdę tak ciężko użyć podglądu, żeby sprawdzić, że [[Hana Solo]] to nie to samo co [[Han Solo|Hana Solo]]? I ostatnia uwaga odnośnie hasła o modzie do gry Battlefront II - po pierwsze raczej nie tworzymy haseł na ten temat, a jeśli już to o najpopularniejszych, gdzie można sporo napisać. Jeśli rzeczywiście masz jakieś informacje, napisz hasło w jakimś edytorze tekstu i potem wrzuć całość na Ossusa, bo pisanie jednego zdania i wzięcie tego "hasła" w edycję, jest trochę niepoważne. Naprawdę miło by było gdybyś trochę poczytał o ogólnych zasadach i przemyślał czasem swoje edycje, bo jak widzisz, w Twojej dyskusji pojawiają się coraz to nowe uwagi... Pozdrawiam --signjedi.png Mario Dyskusja  22:15, 10 gru 2009 (CET)

Blokada

Kolego, przeczytaj sobie DOKŁADNIE zasady edycyjne, albo zostaniesz zablokowany na amen. A teraz tydzień odpoczynku i radzę się douczyć zasad. Zlituj się człowieku. signstraznik.png Sky Dyskusja  02:51, 11 gru 2009 (CET)

Podgląd

Używaj podglądu! Cztery razy edytujesz artykuł, który mógłby być zedytowany/napisany raz. Zdarza się czasami przeoczyć coś, ale u Ciebie się to powtarza. Proszę Cię, byś stosował się do powyższych zaleceń. Pozdr. --Galen Marek Dyskusja 18:14, 14 sty 2012 (CET)

Zalecenia

Witaj. Tam, gdzie jest to możliwe i uzasadnione ilością informacji, jakie można w nich umieścić, należy stosować infoboxy. Źródła piszemy kursywą, do tego każde hasło musi być zaopatrzone w kategorie i interwiki. Kiedy piszesz hasło o jakiejś osobie, warto dodać w linkach zewnętrznych jej oficjalną stronę. Widzę, że zarejestrowałeś się ponad 2 lata temu, więc miałeś mnóstwo czasu na zaznajomienie się z tymi zaleceniami; ponadto dostałeś już kiedyś bana za niestosowanie się do nich, więc ostrzegam, że ta sytuacja może się powtórzyć, jeśli nadal będziesz zapominał o podstawach. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  00:09, 15 sty 2012 (CET)

Podpis

Hej. Mam prośbę, abyś się podpisywał przy swoich wypowiedziach na forach i dyskusjach. Robi się to przy użyciu czterech tyld (~~~~).signjedi.png Theed Dyskusja  18:37, 26 sty 2012 (CET)

Ban

Tak jak zapowiedziałem, nie stosowanie się do ostrzeżeń skutkuje banem, w tym przypadku na 1 tydzień. Głównym powodem jest ignorowanie istnienia kategorii i interwiki, o czym przecież niedawno pisałem, a są to absolutne podstawy, nie można mieć konta od ponad 2 lat i o tym zapominać.

Przy okazji mam też drobniejsze uwagi. Kolor włosów i oczu w infoboksie piszemy w liczbie mnogiej (czarne, nie czarny). Kiedy to możliwe, powinno się linkować skrótowo ([[Syn]]a, nie [[Syn|Syna]]). Jasna i ciemna strona Mocy są pisane małymi literami (oczywiście poza Mocą). Każde zagadnienie w pojedynczym haśle linkuje się tylko raz, ponadto, kiedy to możliwe, powinno się dodać do artykułu grafikę przedstawiającą opisywaną postać. Proszę też, abyś nie usuwał nieużywanych przez Ciebie rubryk z infoboxów. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  15:11, 28 sty 2012 (CET)

"What's your operating number?"

Hej. Ostatni raz przypominam o konieczności podpisywania się przy Twoich wypowiedziach w Sali Zgromadzeń czy wszelkiego rodzaju dyskusjach. Stawiasz 4 tyldy, a one automatycznie zmieniają się w Twój podpis. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  18:34, 4 lut 2012 (CET)

Po raz kolejny uprasza się o używanie podpisu zgodnie z zaleceniami. Na końcu wypowiedzi dyskusji/Sali Zgromadzeń albo wstawiamy cztery tyldy (na klawiaturze po obok jedynki, na Tabem), albo klikamy przedostatni od lewej/drugi od prawej przycisk nad oknem edycji.--signstraznik.png Mario Dyskusja  18:42, 23 lut 2012 (CET)
Hmm, w takim razie sorry, zmylił mnie właśnie brak linku ;) W każdym razie proszę, byś zaznaczył/odznaczył tę opcję, tak by podpis był razem z linkiem. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  19:06, 23 lut 2012 (CET)

Infoboksy

Witaj. Jeśli już dodajesz jakiś infobox do hasła, powinieneś poświęcić temu trochę uwagi i zrobić to starannie. Przede wszystkim, kiedy dodajesz do infoboksa grafikę, która już jest w haśle, wyrzuć ją z treści artykułu, zamiast pozostawiać, i nie umieszczaj pod infoboksem odstępów, bo przesuwają hasło w dół. Rasy linkuj w następujący sposób: [[Ludzie|Człowiek]], przypominam też o pisaniu kolorów oczu itd. w liczbie mnogiej. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  13:49, 26 lut 2012 (CET)

Przymiotniki

Hej, przymiotniki piszemy z małych liter, nawet jeśli pochodzą od nazw własnych. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  14:50, 17 mar 2012 (CET)

Dyskusje

Cześć, dyskusje haseł służą do dyskutowania na temat zawartości danego artykułu - nie do wymieniania się ciekawostkami czy też toczenia innych, nie związanych z tematem rozmów. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  21:05, 20 cze 2012 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!