Gaeriela Captison

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Gaeriela Captison
Data i miejsce śmierci: 18 ABY
Miejsce pochodzenia: Bakura
Rasa: Człowiek
Wzrost: 155 cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Lewe szare, prawe zielone
Przynależność:
Gaeriela Captison była senatorem, a potem premierem układu Bakura. Uczestniczyła w podpisaniu traktatu na Bakurze. Wyznawała religię Kosmicznej Równowagi.

Biografia

Młodość

Gaeriela urodziła się około 18 BBY na Bakurze. Należała do wpływowej rodziny. Jej ojcem był senator Dol Captison. Rodzice Gaerieli wyznawali religię Kosmicznej Równowagi i przekazali swe wartości córce. Na szesnaste urodziny dziewczyny dali jej prezent w postaci białego pióra, co miało oznaczać, że otrzyma ona wyższe wykształcenie i będzie piastować urząd senatora. Siostra Gaerieli, Ylanda, zgodnie z zasadami religii, otrzymała wtedy złotą miskę, co miało oznaczać, że zaczyna się dla niej życie w ubóstwie. Stało się tak, gdyż według Kosmicznej Równowagi szczęście jednych mogło mieć miejsce tylko i wyłącznie kosztem innych.

Gaeriela zaczęła uczęszczać do Bakurańskiej Akademii Senatorskiej. Mniej więcej w połowie jej czteroletnich studiów, planeta została zajęta przez wojska Imperium. Rodzice Gaerieli, którzy byli członkami oporu, zginęli wtedy podczas strzelaniny ze szturmowcami.

Tragedia nie stanęła jednak na drodze Gaerieli, która od tamtej pory przeszła pod opiekę ciotki, Tiree Captison i wuja, Yeorga Captisona, ówczesnego premiera Bakury. Gaeriela przysięgła wierność Imperium, zakończyła studia, a potem udała się na rok na Coruscant, aby odbyć tam dodatkowy kurs.

Incydent bakurański

Gaeriela Captison.

Około miesiąc po powrocie Gaerieli ze stolicy, jej planeta została zaatakowana przez Ssi-ruuków. Gubernator Wilek Nereus usiłował bronić planety przy pomocy posiadanych wojsk, lecz poniósł ciężkie straty. Wysłał wiadomość, w której błagał imperatora Palpatine'a o wsparcie. Nie wiedział, że władca właśnie zginął podczas bitwy o Endor, lecz wezwanie zostało odebrane przez Sojusz Rebeliantów, który zdecydował się wysłać swoją flotę. Wojska Imperium i Sojuszu podpisały tymczasowe porozumienie, traktat na Bakurze, co miało pomóc w odparciu najeźdźców.

Podczas pobytu wojsk na Bakurze, Gaeriela szczególnie zainteresowała się Luke'em Skywalkerem, głównodowodzącym sił Rebelii. Jej religia przedstawiała rycerzy Jedi w złym świetle, lecz mimo to dziewczyna czuła znaczną sympatię dla Skywalkera. On zaś, nie mogąc się jeszcze pozbierać po rewelacjach dotyczących tego, że Leia jest jego siostrą, lgnął do Gaerieli. Ostatecznie jednak różnice między nimi okazały się zbyt wielkie, by mogła zaistnieć jakaś mocniejsza więź.

Mimo zdrady i spisków ze strony gubernatora Nereusa, atak Ssi-ruuków udało się odeprzeć. W tym czasie Gaeriel uratowała życie Skywalkerowi, ostrzegając go przed planami imperialnego gubernatora. Wkład Luke'a w obronę planety natomiast pomógł Gaerieli zmienić jej dotychczasowe postrzeganie Jedi. Oboje rozstali się w przyjaznej atmosferze.

Premier Bakury

Po pokonaniu najeźdźców i znacznym osłabieniu pozycji Imperium w Galaktyce, Bakurę udało się przyłączyć do Nowej Republiki. W tych działaniach pomógł znacznie Pter Thanas, były dowódca imperialnego garnizonu na planecie, który zdecydował się porzucić służbę. Mimo iż Gaeriel znała Thanasa od dłuższego czasu, to nie zwracała wcześniej na niego uwagi. Dopiero teraz Pter zainteresował ją. Nie minęło dużo czasu, gdy para pobrała się.

Jakiś czas później, Yeorg Captison przeszedł na emeryturę. Gaeriela zawalczyła o posadę premiera planety i udało się jej ją zdobyć. Wkrótce wykorzystała możliwości jakie dawało jej nowe stanowisko i z jej inicjatywy na Bakurze powstały cztery nowe, zaawansowane okręty wojenne: Watchkeeper, Sentinel, Defender i Intruder. Miały one być zabezpieczeniem na wypadek powrotu Ssi-ruuków w przyszłości.

Około 12 ABY, na świat przyszło jedyne dziecko Gaerieli: Malinza. Trzy lata później Pter Thanas zapadł na chorobę Knowta. Gaeriela zaniedbała kampanię wyborczą na rzecz opieki nad mężem. Przegrała wybory i straciła stanowisko premiera. Dwa dni po tym wydarzeniu jej mąż zmarł.

Insurekcja koreliańska

Gaeriela Captison.

Po śmierci Ptera, Gaeriela przeszła na emeryturę i cały swój czas poświęcała córce. Około 18 ABY na Bakurę przybył jednak Luke Skywalker. W tym czasie wybuchła insurekcja koreliańska i Nowa Republika potrzebowała okrętów wojennych z zaawansowanymi technologiami przeciwzakłóceniowymi. Bakurańskie władze zgodziły się wysłać flotę, m. in. Intrudera. Okręty przeszły pod dowództwo admirała Ossilege'a. Gaeriel Captison miała zaś wziąć udział w wyprawie by w razie konieczności reprezentować władze Bakury.

Ponad Stacją Centerpoint, flota bakurańska starła się z armadą Triady Sakoriańskiej. Wrogie pojazdy przeprowadzające samobójcze ataki staranowały Intrudera rozrywając jego kadłub. W wyniku tego ataku przebywający na mostku dowodzenia Gaeriela i admirał Ossilege zostali śmiertelnie ranni. Captison zdołała wywołać autodestrukcję okrętu, gdy w jego pobliżu znalazły się nieprzyjacielskie statki.

Ciekawostki

  • Charakterystyczną cechą Gaerieli były jej oczy: lewe było szare, a prawe zielone.
  • Oryginalne imię bohaterki to Gaeriel.

Źródła