Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Holokron Freedona Nadda

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Holokron Freedona Nadda
Rodzaj i pochodzenie
Typ: Holokron
Twórca: Freedon Nadd
Właściciele:
Data utworzenia: ok. 4350 BBY
Znane miejsca:
Cechy charakterystyczne
Zawartość: M.in. informacje na temat orbalisków
Przynależność Sithowie
Freedon Nadd - twórca holokronu oraz Arca Jeth.

Holokron Freedona Nadda był holokronem Sithów skonstruowanym przed rokiem 4350 BBY.

W holokronie Nadda zawarte były informacje o orbaliskach, pasożytniczych organizmach zamieszkujących Dxun. Reszta wiedzy (w większości przekazana Freedonowi przez Nagę Sadowa) była ukryta, dostęp do niej można było uzyskać tylko poprzez uważną naukę i medytację; mówiono nawet że mogą minąć miesiące a nawet lata, nim całkowicie pozna się jego zawartość.

Po śmierci Nadda jego holokron został złożony w jednej z komnat ogromnego grobowca na Dxun, gdzie bezpiecznie przeleżał następne trzy tysiąclecia. W 1000 BBY lokację grobowca odkrył Mroczny Lord Sithów Darth Bane. Początkowo natrafił tylko na spustoszone komnaty, dopiero po dłuższych poszukiwaniach odnalazł małe pomieszczenie wewnątrz którego znajdował się holokron. Gdy Mroczny Lord wkroczył do pomieszczenia, zaatakowały go gnieżdżące się na suficie pasożytnicze orbaliski. Bane walczył, jednak było ich tak dużo że dwóm orbaliskom udało się boleśnie wgryźć w jego ciało. Ostatkami sił złapał holokron i wyczołgał się z pomieszczenia.

Następne dni spędził na odkrywaniu tajemnic holokronu. Bane zauważył, że strażnik przedstawiał człowieka zdeformowanego fizycznie przez zbyt dogłębne czerpanie z potęgi ciemnej strony Mocy. Nadd z holokronu był ponadto odziany w ciężką zbroję oraz koronę króla Onderonu.

W końcu Darth Bane zdecydował się przerwać naukę i zająć się bardziej bieżącymi sprawami. Wziął holokron Freedona Nadda ze sobą; korzystał z niego jeszcze co najmniej przez następne dwa lata - w 998 BBY udało mu się uzyskać dostęp do informacji o alchemii Sithów, które to następnie przekazał swojej uczennicy, Darth Zannah.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!