Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


IG-2000

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
2000ig.jpg
IG-2000
Podstawowe dane
Producent: Trilon Inc.
Model: Zmodyfikowany myśliwiec typu Aggressor
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 20 m
Silniki: Galaxy-15
Prędkość w atmosferze: 1050 km/h
Hipernapęd: Klasy 2
Uzbrojenie:
Różne
Załoga:
Pasażerowie: 8 (więźniowie)
Ładowność: 465 kg
Właściciele: IG-88IG-2000 był myśliwcem znanego w galaktyce droida - łowcy nagród IG-88.

Charakterystyka

Opis myśliwca

Schematy budowy IG-2000.

Myśliwiec ten był osobista maszyną droida-zabójcy i łowcy nagród - IG-88. Główną jednostkę napędową IG-2000 stanowił pojedynczy silnik jonowy pochodzący prosto ze złomowanej fregaty typu Nebulon, co zapewniało małej jednostce aż nazbyt odpowiednią ilość energii i mocy jak na statek tych rozmiarów. Przekładało się to na wysoką szybkość zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i na możliwość osiągania przez IG wysokich przyspieszeń. Dzięki niewrażliwości swojego pilota na przeciążenia i inne podobne niedogodności, IG-88 miał jeszcze dodatkową przewagę - mógł w walce wykonywać gwałtowne manewry, które dla słabszych, organicznych pilotów były niemożliwe ze względów fizjologicznych. Podczas polowania IG-88 z zasady unieszkodliwiał cel za pomocą obu typów działek, w które wyposażony był jego statek, po czym dokował z nim, aby umożliwić abordaż czterem przewożonym na pokładzie droidom szturmowym, które miały za zadanie zdusić ewentualny opór. Potem ofiara (jeśli miała być dostarczona żywcem) wędrowała do celi lub hibernatora, po ewentualnym wcześniejszym przesłuchaniu.

Historia

IG-2000 był myśliwcem typu Aggressor.

IG-2000 dobrze się sprawował w misjach, aż do momentu, kiedy jego właściciel zdecydował się wystąpić przeciw Bobie Fettowi, a konkretnie - spróbował odbić przewożonego przez tamtego Hana Solo w karbonicie. Fett początkowo dał złapać się IG w pułapkę, atakując wysłaną na wabia makietę IG-2000 i pozwalając prawdziwemu IG wyskoczyć z nadprzestrzeni dokładnie na ogonie Slave'a. Potem jednak ufność droida-zabójcy we własne siły okazała się jego zgubą. Nurkując w głąb studni grawitacyjnej Tatooine, Fett wykorzystał sztuczkę, o której IG nie miał pojęcia - za cenę zniszczenia głównego napędu Slave wyhamował prędkość tak, że nawet tandem IG-88 i IG-2000 nie zdążył zareagować. IG-2000 znalazł się nagle na celowniku Fetta, który nie zwykł przegapiać takich okazji. Tak w krótkiej chwili skończyła się historia jednego z najsłynniejszych droidów-zabójców, a równocześnie i jego myśliwca.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!