Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Jaskinia Zła

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Jaskinia Zla.png
Jaskinia Zła
Lokalizacja: Dagobah
Przynależność: Ciemna strona Mocy


Jaskinia Zła to miejsce na planecie Dagobah, mocno oddziałujące na ciemną stronę Mocy. W 19 BBY zostało odwiedzone przez mistrza Yodę na polecenie Qui-Gona Jinna. Ujrzał tam wizję, w której Zakon Jedi upada a Sithowie triumfują nad galaktyką. 22 lata później do jaskini wszedł Luke Skywalker który zobaczył tam wizję Dartha Vadera stojącego przed nim. Po stoczeniu pojedynku i obcięciu Vaderowi głowy pod maską ukazała się twarz Luke'a.

Historia

Bądź spokojny, twoje lęki mogą ożyć, jeśli dasz im taką moc.
- Qui-Gon Jinn w postaci światła, rozmawiając z Yodą.

W 19 BBY Yoda przybył na Dagobah po prośbie Qui-Gona w czasie medytacji. Pomógł mu w tym Anakin Skywalker, który wyprowadził mistrza na spacer i potajemnie wymykając się ze świątyni. W środku ujrzał zagładę Zakonu Jedi triumfowanie Sithów, którzy polowali na niedobitków masakry. Po wyjściu z jaskini Yoda stracił przytomność lecz wybudził się po usłyszeniu głosu Qui-Gona. Niedługo potem odleciał z planety i pokierował się głosem Jinna.

Kiedy Luke Skywalker przybył do Yody na szkolenie Jedi ten w ramach testu wysłał go do jaskini. Po wejściu zobaczył tam stojącego na przeciwko niego Dartha Vadera, który został przez niego zaatakowany. Po krótkiej walce Luke odciął Sithowi głowę. Gdy na nią spojrzał maska się otworzyła, a tam była jego własna twarz. Po chwili Luke wyszedł z jaskini.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!