Jedi Apprentice: The Day of Reckoning

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Jedi Apprentice:
The Day of Reckoning
Autor/rzy: Jude Watson
Ilustracja na okładce: Cliff Nielsen
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Scholastic
1 czerwca 2000
Typ publikacji: Powieść młodzieżowa
Seria/Cykl: Uczeń Jedi
Tom/Część: 8 z 18
Poprzedni/a: Uczeń Jedi: Świątynia w niewoli
Następny/a: Jedi Apprentice: The Fight for Truth
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era upadku Republiki
Czas akcji: 44 BBY


Jedi Apprentice: The Day of Reckoning to powieść młodzieżowa autorstwa Jude Watson stanowiąca ósmy tom serii książkowej Uczeń Jedi. Publikacja została wydana 1 czerwca 2000 roku w Stanach Zjednoczonych nakładem wydawnictwa Scholastic. Akcja powieści ma miejsce w roku 44 BBY.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Peace over anger.
Honor over hate.
Strength over fear.

Qui-Gon Jinn's evil former apprentice, Xanatos, has set a trap for his old Master. He has lured Qui-Gon and young Obi-Wan Kenobi to his home planet of Telos… and has framed them for a crime they did not commit.

The penalty is death.

Suddenly Qui-Gon and Obi-Wan are fugitives on a planet where everyone is an enemy.

Xanatos' day of reckoning has come.(Scholastic, 2000)

Tłumaczenie nieoficjalne
Spokój ponad gniewem.
Honor ponad nienawiścią.
Siła ponad strachem.

Były uczeń Qui-Gona, Xanatos, zastawił pułapkę na swego starego mistrza. Zwabił Qui-Gona i młodego Obi-Wana, na jego rodzinną planetę Telos... gdzie oskarżono ich za przestępstwo, którego nie popełnili.

Karą jest śmierć.

Nagle Qui-Gon i Obi-Wan są uciekinierami na planecie, gdzie każdy jest wrogiem.

Dzień rozrachunku Xanatosa nadszedł.

Streszczenie

Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi przybywają na rodzinną planetę Xanatosa - Telos - z nieoficjalną misją, mającą na celu pojmanie byłego ucznia Qui-Gona i postawienie go przed sądem. Xanatos jednak szybko dowiaduje się o ich obecności i przedstawiając ich jako groźnych kryminalistów inicjuje polowanie na nich w stolicy Telos, Thani. Dzięki pomocy lokalnego złodziejaszka i oszusta Denetrusa, udaje im się uciec i schronić w domu Andry, przywódczyni opozycyjnej partii POWER. Okazuje się, że cała czwórka może mieć zbliżone cele: Andra sprzeciwia się oddawaniu rezerwatów przyrody na Telos w ręce związanej z Xanatosem spółki UniFy, zwłaszcza kiedy dowiaduje się, że może stać za nią kierowana przez Xanatosa korporacja wydobywcza Offworld. Den chce udowodnić, że firmowana przez UniFy loteria Katharsis jest ustawiana, a obaj Jedi mają nadzieję, że zdemaskowanie Xanatosa pozwoli im doprowadzić go przed oblicze sprawiedliwości. Jednak próba włamania do systemu komputerowego w celu sprawdzenia, czy loteria jest manipulowana i czy istnieją powiązania między UniFy, a Offworld Corporation kończy się pojmaniem obu Jedi. W celi odwiedza ich Xanatos, który oznajmia im, że wyrokiem sądu zostali zaocznie skazani na śmierć. Publiczna egzekucja przez dekapitację wibrotoporem zostaje w ostatniej chwili udaremniona, dzięki pojawieniu się Andry i Dena, którzy ponownie pomagają Jedi w ucieczce. Kolejny plan zakłada z jednej strony zdobycie dowodów na niszczenie przyrody planety przez UniFy/Offworld (zajmują się tym Obi-Wan i Andra na terenie rezerwatu Święte Stawy), a z drugiej włamanie się do systemu obsługującego Katharsis w celu poznania zwycięzcy zawodów (ustawionego z góry) i zmienieniu nazwiska zwycięzcy loterii na Dena. Mimo kłopotów z ochroniarzami Offworld Obi-Wan i Andra dostarczają dowody dewastacji rezerwatów na czas. Podczas finału Katharsis, gdy większość Telosjan jest zgromadzona w Katharsis Dome, materiał ukazujący zniszczony rezerwat Święte Stawy zostaje wyemitowany na wielkich ekranach. Początkowo Xanatosowi udaje się wmówić rodakom, że to Jedi- kryminaliści ich oszukują, ale kiedy Den dodatkowo udowadnia, że zawody Katharsis były zmanipulowane, Telosjanie żądają jego aresztowania. Xanatos ucieka do rezerwatu Święte Stawy, gdzie ma ukryty statek, którym chce odlecieć z Telos. Jednak Qui-Gon i Obi-Wan odcinają mu drogę. Nad jednym ze stawów wypełnionych kwasem dochodzi do ostatecznej konfrontacji. Xanatos przegrywa pojedynek i nie chcąc poddać się Qui-Gonowi wybiera samobójstwo rzucając się do żrącego kwasu. Telosjanie rezygnują z Katharsis, masowo wstępują do partii POWER, a Den szykuje się do objęcia urzędu kolejnego gubernatora planety. Natomiast Qui-Gon z Obi-Wanem wracają na Coruscant.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2000, 1 czerwca USA 0590520792 Scholastic 134 strony Druk (miękka) ---

Ciekawostki

  • Powieść została przetłumaczona przez wydawnictwo Egmont Polska (nazwisko tłumacza pozostaje nieznane) i nawet zaprojektowano okładkę (z tytułem Dzień rozpoznania), ale ostatecznie zdecydowano się jej nie drukować ze względu na niezadowalającą sprzedaż poprzednich tomów.

Recenzje


Seria Uczeń Jedi
[Pokaż/Ukryj]