Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Kateel z Kuhlvult

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kateel.jpg
Kateel z Kuhlvult "Neelah"
Miejsce pochodzenia: Kuat
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Fioletowe
Przynależność:
Kateel z Kuhlvut (znana bardziej jako Neelah) była przedstawicielką arystokratycznego rodu z planety Kuat. Miała starszą siostrę Kodir.

Biografia

W dzieciństwie Kateel nie potrafiła wymówić swojego imienia. Stąd wziął się jej pseudonim, Neelah. Jej siostra Kodir planowała obalić szefa korporacji Zakładów Stoczniowych Kuat i przejąć nad nią kontrolę. Kateel odmówiła współpracy, więc Kodir zleciła Falandowi, szefowi ochrony zakładów stoczniowych, porwanie i wyczyszczenie pamięci siostry. Faland przez pośredników, Nila Posonduma i Kud'ara Mub'ata, wynajął łowcę nagród Ree Duptoma. W trakcie lotu statek Duptoma uległ uszkodzeniu, a sam właściciel zginął. Pojazd odnalazł Boba Fett, który przejął przewożone towary: robota towarowego i pozbawioną pamięci Nelaah. Fett zabrał dziewczynę do pałacu Hutta Jabby, gdzie razem z Oolą służyła jako tancerka.

W roku 4 ABY Jabba został zamordowany. Kateel opuściła pałac i udała się na poszukiwania Fetta nad Jamę Carkonne. Odnalazła umierającego łowcę nagród, wyplutego przez Sarlacca i przeniosła go, tak by trafił w ręce Dengara. Po odratowaniu Boby, we troje, wyruszyli na spotkanie z Bilansem. W czasie podróży Dengar opowiedział Neelah historię Boby Fetta dotyczącą rozbicia Gildii Łowców Nagród. Neelah stopniowo odzyskiwała pamięć, zwłaszcza gdy usłyszała o Nilu Posondumie.

Jakiś czas później, Neelah i dwójka łowców porwała statek Bosska, Hound's Tooth. Podczas gdy Fett i Dengar próbowali ożywić Kud'ara Mub'ata, Kateel z jego komputera pokładowego uzyskała wiele informacji dotyczących swojej przeszłości. Niespodziewanie nadleciał wówczas jego potomek, Bilans, który ostrzelał łowców nagród. Doszło do spotkania na statku Bilansa, który dostarczył kolejnych informacji na temat Neeleah i znalezionego robota. W pobliżu siedziby pajęczarza pojawił się statek Zakładów Stoczniowych Kuata. Neelah wraz z Dengarem odlecieli Wściekłym Psem do systemu Orana, gdzie mieli się spotkać z Fettem wracającym z Tatooine. Na umówione miejsce spotkania przybył również statek zakładów stoczniowych, który promieniem ściągającym unieruchomił Wściekłego Psa. Kateel została zabrana na pokład i wraz z Kodir udała się na planetę Kuat.

Tam doszło między nimi do konfrontacji, w wyniku której Kodir została obezwładniona i przekazana pod sąd innym rodom panującym. Kateel jako jedna z przedstawicielek rodów dostała propozycję objęcia kontroli nad zakładami stoczniowymi po Kuacie.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!