Kell Tainer

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Kell Tainer
Miejsce pochodzenia: Alderaan
Rasa: Człowiek
Przynależność:
Profesja: Pilot
Kell Tainer to pilot, członek elitarnej Eskadry Widm, będący w jednostce od początku jej istnienia. Wychowując się na Sluis Van poznał tajniki naprawy myśliwców. Był też specjalistą od walki wręcz i wyszkolonym saperem.

Biografia

Młodość

Urodził się na Alderaanie. Jego ojciec, Kissek Doran, dość wcześnie przyłączył się do Rebelii i został członkiem Żółtych Asów Tierfon. Jednak kiedy zginął okryty hańbą, rodzina Doranów przeniosła się na Sluis Van i zmieniła nazwisko na Tainer. Kell w młodości spędzał dużo czasu w stoczniach, ucząc się mechaniki i wykazując w tym kierunku uzdolnienia.

Komandos

Kell służył w piechocie, gdzie między innymi nauczył się podstaw walki wręcz od Vuli Nelprin. Wkrótce został przyjęty do oddziału Komandosów Page'a. Wziął udział w zakończonej sukcesem operacji Arrow, zniszczeniu imperialnej bazy podczas bitwy o Borleias. Jednak zawsze chciał być pilotem, dlatego gdy usłyszał że słynny dowódca Eskadry Łotrów, Wedge Antilles poszukuje ludzi do nowej jednostki, postanowił się tam przenieść. Jednak kiedy spotkał tam Wesa Jansona, człowieka którego słusznie winił za śmierć ojca, chciał się wycofać. Antilles przekonał Tainera, żeby pozostał w eskadrze. Kell został mechanikiem Eskadry Widm i specjalistą od materiałów wybuchowych.

Kampania przeciw Zsinjowi

Chrztem bojowym dla pilotów Eskadry Widm była ewakuacja ich macierzystej bazy z księżyca Folor. Kellowi i paru innym pilotom udało się oszukać dowodzącego atakiem admirała Apwara Trigita, który ruszył w pościg za kilkoma myśliwcami podającymi się za Millennium Falcona i pilotów Eskadry Łotrów. Dzięki temu udało się ewakuować bazę na czas. Kiedy podczas ucieczki eskadra wpadła na minę empionową w systemie Xobome, Kell z części X-wingów zbudował pojazd Lunatyk, który posłużył do zdobycia koreliańskiej korwety Night Caller. Wziął udział w zasadzce na Gwiezdny Niszczyciel dowodzony przez admirała Trigita pod Ession. Podczas walk zestrzelił 5 wrogich myśliwców i otrzymał tytuł Asa. Kiedy Eskadra Widm udawała oddział piratów - Jastrzębionietoperzy, Kell grał rolę ochroniarza generała Kargina (Garika Lorana), porucznika Disseka. Służył w jednostce do końca kampanii przeciw lordowi Zsinjowi i później, gdy Eskadra Widm została przeniesiona do wywiadu Nowej Republiki. Ostatecznie pogodził się z Wesem Jansonem, zrozumiał że nie mógł winić pilota o to że starał się za wszelką cenę chronić swoich ludzi. Jakiś czas przed inwazją Yuuzhan Vongów, Kell ożenił się z Tyrią Sarkin, innym pilotem Eskadry Widm. Swojemu synowi nadał imię Doran, by uczcić pamięć ojca.

Inwazja Yuuzhan Vongów

Kell cały czas służył w Widmach, także po przeniesieniu eskadry w struktury wywiadu Nowej Republiki. Brał czynny udział w walce z Yuuzhan Vongami, od początku wojny. Po upadku stolicy Nowej Republiki udał się z resztą eskadry na Borleias, miejsce przegrupowania wojsk. Tam dołączył do oddziału Luke'a Skywalkera, który wyruszył z misją na zniszczoną planetę Coruscant. Razem z innymi członkami Eskadry Widm pomógł oddziałowi Jedi w pokonaniu Lorda Nyaxa. Wziął udział w ostatniej bitwie o Yuuzhan'tar, jako członek oddziału lądowego.

Źródła