Khetanna

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Khetanna
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Ubrikkian Luxury Sail Barge[1]
Producent: Ubrikkian Industries
Rodzaj: Barka żaglowa
Specyfikacja techniczna
Długość: 30 m
Silniki: Trzykomorowy silnik repulsorowy[1]
Prędkość w atmosferze: Do 100 km/h (kursowa prędkość: 30km/h)[1]
Uzbrojenie:
Kadłub: Lekki pancerz[1]
Różne
Załoga: 26[1]
Pasażerowie: 1 Hutt i 300 pasażerów[1]
Ładowność: 250 t[1]
Właściciele: Jabba Desilijic TiureKhetanna to zmodyfikowana barka żaglowa produkcji Ubrikkian Industries będąca własnością Jabby Desilijic Tiure'a. Używał jej na Tatooine do podróży przez Morze Wydm. Po jego śmierci zaś barka została zniszczona przez Leię i Luke'a, a jej pozostałości padły łupem Jawów.

Charakterystyka

Mierząca 30 metrów długości Khetanna posiadała trzy pokłady. Na górnym znajdowały się duże pomarańczowe żagle, które mogły służyć do napędu pojazdu i rozpędzić go do 30 km/h.[1] Spełniały jednakże również rolę dekoracyjną, a także chroniły pasażerów przez palącym żarem słońc Tatooine. Na tym pokładzie znajdowały się również dwa tarasy widokowe i 11 dział blasterowych służących do obrony pojazdu przez Tuskenami, Jawami i farmerami wilgoci. Jedno, najcięższe z nich, zostało zamontowane dodatkowo, na polecenie Jabby. Wszystko to nie było jednak w stanie zapewnić jakiejkolwiek ochrony przed imperialnymi patrolami. W tym celu, na górnym pokładzie Jabba rozkazał zamontowanie zaawansowanego systemu sensorów. Pozwalały one na wykrycie przeciwnika na tyle wcześnie, by się wycofać.

Na niższy pokład można zaś było zejść dwoma drogami: głównymi schodami, znajdującymi się po środku pojazdu, lub też zejściem zlokalizowanym z tyłu barki. To drugie prowadziło bezpośrednio do pomieszczeń Jabby. Z przodu zaś znajdował się kokpit, a zaraz za nią pokoje gościnne i kuchnia. Na najniższym zaś pokładzie umieszczono niewielkie więzienie, magazyny i maszynownię.

Barka posiadała trzy dopalacze, zdolne zapewnić jej krótkotrwałą prędkość około 100 km/h. Do sterowania nią zaś służyły przede wszystkim dwa wachlarze umieszczone po bokach w rufowej części pojazdu. Posiadały one swoje własne repulsory, co znacznie zwiększało ich skuteczność.

Z reguły barkę ubezpieczały dwa skiffy Bantha-II przewożące strażników Jabby.

Przypisy

Źródła