Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Misja w układzie Brentaal

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Misja w układzie Brentaal
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 4 ABY
Miejsce Układ Brentaal
Wynik Zwycięstwo Nowej Republiki
Strony
Nowa Republika Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Nieznani
Siły
Straty
1 X-wing
  • Lekki krążownik
  • 1 krążownik typu Gozanti
  • Wszystkie zakłócacze
  • Wszystkie myśliwceMisja w układzie Brentaal była potyczką mającą miejsce podczas galaktycznej wojny domowej w roku 4 ABY pomiędzy siłami Nowej Republiki i Imperium Galaktycznego. Jej tłem była nałożona przez imperialnych blokada republikańskiej komunikacji w sektorze Bormea, która mogła stanowić zapowiedź inwazji celem zatrzymania Projektu Starhawk. Zakończyła się oczyszczeniem układu Brentaal z sił Imperium i przywróceniem łączności między republikanami.

Preludium

W 4 ABY Nowa Republika rozpoczęła Projekt Starhawk polegający na budowie nowego typu okrętów wojennych w stoczniach Nadiri Dockyards, które leżały w sektorze Bormea. Imperium Galaktyczne również było świadome zamiarów wrogów i postanowiło ich powstrzymać. W układzie Brentaal rozmieściło statki zakłócające, które odebrały republikanom zdolność komunikacji długodystansowej w całym sektorze. Ci zaczęli się obawiać, że to początek przygotowań do ataku i w związku z tym na kalamariańskim krążowniku Temperance zostało zwołane zebranie, na które wezwano członków Eskadry Szpica. Była to jedna z najlepszych eskadr myśliwskich Nowej Republiki, więc to im zdecydowano się powierzyć misję zbadania podejrzanych działań imperialnych. Na odprawie komandor Lindon Javes i Ardo Barodai przekazali Eskadrze Szpica szczegóły misji - Gracalia Vatara Sienar, Feresk Tssat i Tavana Trace mieli udać się na granice systemu Brentaal, aby sprawdzić, co stało się z wysłanymi tam zwiadowcami, a potem mieli dołączyć do reszty Eskadry Szpica przy planecie Cavas, gdzie w międzyczasie Kierah Koovah i Keo Venzee mieli sprawdzić czy tam nie czają się imperialne statki zakłócające.

Przebieg

Po dotarciu do układu Brentaal, Grace wychwyciła sygnał Nowej Republiki z obrzeży systemu, więc jej grupa udała się to sprawdzić. Na miejscu znaleźli wrak X-winga, co oznaczało, że imperialni zdążyli zestrzelić poszukiwanego zwiadowcę. Trace przeskanował szczątki myśliwca, a po chwili Tssat wychwycił kolejny sygnał. Kiedy zmierzali w jego stronę, okazało się, że jest imperialny. Po chwili natknęli się na eskadrę TIE Fighterów, z którymi się uporali, a tuż po nich zauważyli również krążownik typu Gozanti, którego republikanie również zniszczyli. Gracalia postanowiła przeskanować jego wrak stwierdzając, że służył za wsparcie zakłócaczy Imperium i odnalezienie jego ostatniej trajektorii pozwoli znaleźć statki zakłócające. Skan zrobił Tavana. Wyszło, że kurs Gozantiego prowadził w stronę Kierah i Keo, więc trójka republikanów natychmiast ruszyła kompanom z odsieczą. Po drodze nad Cavas ujrzeli dwójkę IGV-55 wraz z kolejnymi TIE-ami. Republikanie wpierw zniszczyli zakłócacze, a potem wykończyli imperialne myśliwce. Po tym starciu Grace skontaktowała się z Gunny, by się dowiedzieć jak ma się sytuacja u jej grupy. Okazało się, że Koovah i Venzee są pod silnym ostrzałem, więc ich kompani czym prędzej ruszyli nad Cavas. Na sam początek rozprawili się z kolejną grupą TIE-ów. Po tej potyczce Eskadra Szpica ruszyła dalej i niebawem Kierah wykryła krążownik typu Arquitens chroniący kolejną dwójkę zakłócaczy. Dowodząca eskadrą Koovah rozkazała skupić się na IGV-55, aby republikanie mogli wezwać posiłki od swojej floty do pomocy z lekkim krążownikiem. Tak też zrobili i kiedy imperialne zakłócacze padły, Koovah wezwała do komandora Gravesa prośbę o pomoc i niebawem w układzie Brentaal zjawiły się dwie koreliańskie korwety, które z pomocą myśliwców szybko zniszczyły Arquitensa.

Skutki

Dzięki sukcesowi tej wyprawy, Nowa Republika odzyskała łączność długodystansową w całym sektorze Bormea i mogła bez obaw kontynuować Projekt Starhawk, a Imperium musiało porzucić zamiary ataku na tamto terytorium.

Źródła