Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Ortolanie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Ortolan.jpg
Ortolanie
Planeta macierzysta: Orto
Język: Ortolański
Wzrost: 140 cm
Kolor oczu: Czarne
Kolor futra/włosów: Najczęściej błękitne
Cechy charakterystyczne: Długa trąba, krótkie i grube palce, duże i oklapnięte uszy.
Zdolności: Znakomity węch, słuch i smak
Ortolanie to rdzenni mieszkańcy planety Orto.

Charakterystyka

Ortolanie poruszali się na dwóch nogach. Posiadali charakterystyczną trąbę odpowiedzialną za dobrze rozwinięty zmysł węchu. Podobno ta rasa potrafiła wyczuć jedzenie z odległości aż dwóch kilometrów. Oprócz tego byli oni wyposażeni w duże oklapnięte uszy, wyostrzające słuch. Ich skórę pokrywało krótkie futro, zazwyczaj w kolorze niebieskim, choć zdarzały się inne odcienie. Pod skórą znajdowała się gruba warstwa tłuszczu pełniąca funkcję termoizolacyjną. Cechy te były efektem przystosowania do mroźnego klimatu rodzinnej planety, gdzie pożywienie można było znaleźć tylko w określonych porach roku.

Ortolanie posiadali zamiłowanie do jedzenia i muzyki, do czego również byli przystosowani. Palce tej rasy posiadały na opuszkach dziury, przez które wsysały pożywienie oraz umożliwiały łatwiejszą grę na większości instrumentów. Kuchnia Ortolan była znana w całej galaktyce, choć niewielu decydowało się na zatrudnienie przedstawiciela tej rasy, gdyż gdyby miał okazję, jadłby przez cały czas. Jednak rasa potrafiła zgodzić się na pracę w zamian za obiad.

Ortolanie rodzili się z w pełni rozwiniętymi mięśniami i uzębieniem. Za ich edukację odpowiedzialni byli rodzice, chociaż najzdolniejsze dzieci często douczały się u innych rodzin. W dorosły wiek wkraczały w wieku siedmiu standardowych lat.

Ortolanie byli rasą uprzemysłowioną, choć nie tak bardzo jak większość innych. Stosowali głównie handel wymienny, natomiast kredyty były przez nich używane tylko w transakcjach z innymi rasami.

Historia

W czasie wojen klonów, Ortolanie próbowali pozostać neutralni. Jednak z powodu kryzysu gospodarczego, minister finansów, Belo Tusus postanowił poprzeć Separatystów. Wówczas Ortolanie praktycznie stali się niewolnikami. Byli zmuszani do budowy fortów oraz fabryk droidów. W roku 19 BBY wybuchł bunt prowadzony przez ortolańskiego Jedi, Nema Beesa. Został jednak brutalnie stłumiony przez armię droidów w bitwie o Orto. Niedługo potem, po wydaniu rozkazu 66 i śmierci Beesa, sytuacja jego rodaków jeszcze bardziej się pogorszyła. Pod rządami Imperium Ortolanom zakazano opuszczania ich planety i ponownie zmieniono ich w niewolników.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Ortolan.
Ossus mini 2.png
Zobacz przedstawicieli
rasy Ortolan.