Perwin Gedde

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Perwin Gedde
Data i miejsce śmierci: 5 ABY
Rasa: Człowiek
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Profesja: Wiceadmirał
Perwin Gedde był mężczyzną rasy ludzkiej służącym jako wiceadmirał w siłach Imperium Galaktycznego. Odpowiedzialny był za projekt broni biologicznej, a po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci uciekł i ostatecznie skrył się na Vorlagu, gdzie bezpieczeństwo zapewnił mu Slussen Zaraza. W roku 5 ABY namierzył go zarówno noworepublikański oddział Norry Wexley, jak i Mercurial Swift, łowca nagród działający na zlecenie wielkiej admirał Rae Sloane, któremu udało się otruć Geddego.

Biografia

Perwin Gedde urodził się na wiele lat przed bitwą o Yavin 4 i dołączył do sił Imperium Galaktycznego, ostatecznie osiągając stopień wiceadmirała. W czasach swojej służby dowodził jednym z najbrutalniejszych imperialnych projektów broni biologicznej, który polegał na zrzucaniu starożytnych chorób z orbity na okupowane światy. Po tym jak Imperium przegrało nad Endorem, Gedde uciekł z dużą sumą kredytów i ostatecznie trafił na Vorlaga, gdzie miejscowy handlarz niewolników zapewnił mu schronienie w swoim pałacu, a także dostęp do przyprawy, od której wiceadmirał był uzależniony oraz służbę.

W roku 5 ABY Gedde został namierzony przez służących w siłach Nowej Republiki łowców głów, którym przewodziła Norra Wexley, a jednocześnie imperialna wielka admirał zleciła Mercurialowi Swiftowi wyeliminowanie zbiegłego oficera. Gdy do fortecy Slussena przybyła należąca do grupy Wexley łowczyni nagród Jas Emari i ostrzegła Geddego o planie jej towarzyszy w zamian za kredyty, wiceadmirał przystał na jej propozycję. Gdy reszta oddziału zdołała przedostać się do podziemi fortecy, najpierw na spotkanie wyszedł im Slussen wraz ze swoimi strażnikami, następnie zaś dołączył do nich Gedde trzymając Zabrakankę na muszce, dzięki czemu zmusił republikanów do poddania się. Gdy intruzi zostali zamknięci w klatkach, wiceadmirał udał się ostatecznie do swojej komnaty, gdzie zasadziła się na niego Emari, która zdołała unieruchomić go, związać i zakneblować. Przed tym jednak Gedde zdążył zażyć zatrutej kytrogorgią przyprawy. Następnie został on przeniesiony na pokład Halo, które udało się na Chandrilę, gdzie imperialny miał stanąć przed sądem za swoje zbrodnie wojenne. Nigdy do tego jednak nie doszło, gdyż nim dotarli na miejsce, Gedde zmarł w wyniku działania mycotoksyny Swifta.

Źródła