Norra Wexley

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Leia holo.png
Pomóż mi, Obi-Wanie Kenobi. Jesteś moją jedyną nadzieją.

Ten artykuł potrzebuje przypisów.


Uwaga! Niektóre sekcje tego artykułu, lub też cały artykuł muszą zostać opatrzone odpowiednimi przypisami. Pomóż nam ulepszyć ten artykuł i dodaj do niego przypisy.

Norra Wexley.jpg
Norra Wexley
Miejsce pochodzenia: Akiva
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Srebrne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Pilot
Norra Wexley była kobietą rasy ludzkiej pochodzącą z Akivy i matką Temmina Wexleya. Służyła dla Sojuszu Rebeliantów i Nowej Republiki jako pilot Y-winga.

Biografia

Wstąpienie do Sojuszu

W roku 1 ABY, imperialni aresztowali męża Norry. W wyniku tego wydarzenia, postanowiła wstąpić do Rebelii, zostawiając syna pod opieką siostry. Została pilotem Y-winga i brała udział między innymi w bitwie o Endor.

Powrót na Akivę

Już po uformowaniu się Nowej Republiki, Norra postanowiła wrócić na rodzinną planetę, by odwiedzić syna i go przeprosić za opuszczenie. Ten jednak nie był zadowolony z jej powrotu i miał do niej żal. Prowadził teraz własny sklep z pomocą naprawionego przez siebie droida B1, którego nazywał Pan Bones.

Norra odkryła, że imperialna aktywność na Akivie była podejrzanie duża. Dowiedziała się, że w pałacu satrapy ma miejsce spotkanie ocalałych ważnych osobistości Imperium, którzy próbowali wybrać nowe przywództwo. Okazało się również, że kapitan Wedge Antilles dostał się do niewoli. W międzyczasie, Temmin został porwany przez sullustańskiego gangstera Surata Nuata. Podczas akcji ratowania syna, dostała wsparcie od zabrackiej łowczyni nagród Jas Emari i Sinjira Ratha Velusa. Cała czwórka postanowiła połączyć siły, by pokrzyżować plany imperialnym i uwolnić Antillesa, towarzysza broni Norry.

Norra i Jas ukradły jeden z myśliwców TIE, a Sinjir i Temmin sfingowali nagranie jak oficer Imperium zabija bezbronnego chłopaka. Norra przez HoloNet poinformowała mieszkańców Myrry, że Imperium okupuje Akivę i wezwała do walki. Podstęp się udał. Mieszkańcy stołecznego miasta rozpoczęli szturm na pałac satrapy. Norra w skradzionym TIE-u postanowiła ostrzelać budynek, jednak została strącona. Spadając, nakierowała myśliwiec na lądowisko promów, niszcząc trzy z nich, ale nie zginęła, gdyż zdołała się katapultować. Wraz z resztą towarzyszy postanowiła dokończyć dzieła i uwolnić Wedge'a. Zamierzali dostać się do pałacu podziemnymi tunelami. Tam zostali schwytani przez szturmowców. Było jasne, że ktoś poinformował imperialnych. Norra podejrzewała Sinjira, gdyż do niedawna był członkiem IBB, ale zdrajcą okazał się Temmin. Zrobił to, gdyż nie chciał opuszczać rodzinnej Akivy i rozpocząć nowe życie z matką. Zawarł umowę z admirał Rae Sloane, w której załatwił sobie także nietykalność ze strony Nuata. Jednak przywódczyni imperialnej narady go oszukała. Kazała zrzucić Temmina z dachu pałacu, a Norrę, Jas i Sinjira zabrać na pokład jachtu satrapy wraz z Antillesem.

Temmin postanowił uwolnić matkę i innych. W szalonej akcji dostał się na pokład jachtu, który podczas wejścia na orbitę został trafiony z powierzchni planety przez Joma Barella. Statek ledwo doczłapał na pokład gwiezdnego niszczyciela Vigilance. Chwilę później, okręt został poważnie uszkodzony przez flotę Nowej Republiki i imperialni musieli się ewakuować.

Norra kazała Temminowi ratować kapitana Antillesa i innych, a sama postanowiła zestrzelić prom z admirał Sloane na pokładzie. W tym celu zasiadła za sterami myśliwca TIE i dołączyła w nim do bitwy. Od razu ruszyła do ataku, informując przy tym sojuszników kim jest przez republikański kanał. W pewnym momencie, na Norrę ruszyła cała chmara TIE-ów, których piloci zorientowali się, że za sterami tego myśliwca znajduje się nieprzyjaciel. Norra podprowadziła imperialnych pilotów nadlatującym Y-wingom, które rozniosły myśliwce Imperium w pył, a sama wróciła do ataku na prom admirał Sloane. Jednak Rae uruchomiła proces autodestrukcji, a sama uciekła w kabinie, która w krytycznej sytuacji mogła posłużyć za kapsułę ratunkową. Eksplozja Lambdy pochłonęła myśliwiec Norry, która w wyniku tego wypadku zapadła w śpiączkę.

Leczenie na Chandrili

Norra została przeniesiona na Chandrilę do szpitala w Hanna City. Obudziła się miesiąc po bitwie o Akivę. Tuż po przebudzeniu odwiedzili ją syn, admirał Ackbar i kapitan Antilles, którzy wyjaśnili jej, w jaki sposób się tutaj znalazła i jak skończyła sie bitwa oraz o tym, że Sloane uciekła. Admirał nie szczędził jej pochwał i nagrodził ją medalem za zasługi poczynione na Akivie.

Misje dla Nowej Republiki

Jakiś czas po wyzdrowieniu na Chandrilli, Norra Wexley, wraz ze swoim synem, Jas, Sinjirem, Jomem i Panem Bonesem, wyruszyła na misję mającą na celu odnalezienie i postawienie przed sądem imperialnych zbrodniarzy wojennych. W tym celu przybyli na Vorlag, gdzie znajdowała się forteca Slussena Zarazy, w której ukrywał się były wiceadmirał Imperium Galaktycznego Perwin Gedde. Porwawszy Geddego z pałacu Norra z towarzyszami uciekli na pokład kanonierki Halo pilotowanej przez Temmina i Pana Bonesa. W trakcie ewakuacji zaczęły ich gonić dwa myśliwce TIE, ale Temmin wymanewrował i zniszczył oba, co umożliwiło grupie ucieczkę z Vorlaga.[1] Po odstawieniu Geddego na Chandrillę medycy Nowej Republiki odkryli, że Gedde został otruty. Jas Emari zbadała denata i zidentyfikowała truciciela - był nim łowca nagród Mercurial Swift. Zaraz po tym Leia Organa poprosiła Norrę i jej zespół o odnalezienie jej męża Hana Solo. Zespół Norry podzielił się na trzy części. Jom Barrel i Jas Emari polecieli na Nar Shaddaa by wypytać tamtejszych przemytników i gangsterów czy wiedzą coś o Solo. Syn Norry Temmin i Sinjir Rath Velus zostali na Chandrilli aby przesłuchać pojmanych na Akivie imperialną generał Jylię Shale i doradcę Palpatine'a, Yupego Tashu. Sama Norra wspierana przez Wedge'a Antillesa poleciała frachtowcem "Ćma" zdobytym na Akivie w okolice Stacji Warrin, ostatniego znanego miejsca pobytu Solo. Norra i Wedge przeskanowali znalezione szczątki statków, które pochodziły z bitwy w której zniszczono myśliwce TIE i kanonierkę Wookiech.[1]

Przypisy

Źródła