Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Surat Nuat

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Surat Nuat
Miejsce pochodzenia: Sullust
Rasa: Sullustanin
Kolor włosów: Brak
Przynależność: Gang Surata Nuata
Surat Nuat był ślepym na jedno oko sullustanskim zbirem działającym na Akivie i sojusznikiem Imperium Galaktycznego. W roku 4 ABY wszedł w konflikt z miejscowym chłopakiem, Temminem Wexleyem, który obrabował jego rozbity transportowiec.

Biografia

Wczesne życie

Surat urodził się w pełnej sullustańskiej rodzinie zamieszkującej Sullust. Mieszkali w szybie wiatrowym. Pewnego dnia Surat zdenerwowany wymówkami matki wrzucił ją na łopaty turbiny, pozbawiając rodzicielkę życia. Wkrótce jego ojciec dowiedział się o żonie i próbował zrobić to samo z Suratem. Ten nie dał się jednak tak łatwo i wepchnął ojcu nóż w gardło. Najtrudniejszy do pokonania okazał się jego brat, Rutar, z którym toczył spór przez kolejne lata. W zasie konfliktu ten pozbawił Surata oka. Ostatecznie jednak Surat wygrał wieloletni konflikt i zamroził Rutara w karbonicie, po czym bryłę z nim umieścił w swoim gabinecie. Od tamtego czasu stwierdził, że każdy wróg powinien oddać mu część siebie, tak jak on oddał bratu oko w walce.

Konflikt z Temminem

Surat przeniósł się na Akivę, gdzie założył swój bar, Alkazar, pod którym umieścił swoje biuro i lochy. W roku 4 ABY rozbił się jego transportowiec, który wiózł skrzynkę z ważnymi informacjami na temat Imperium Galaktycznego, lecz zanim jego zbiry dotarły do wraku, zdążyli obrabować go zbieracze złomu, w tym Temmin Wexley. Surat otrzymał na niego namiary i wysłał do jego sklepu trójkę swoich zbirów: Toomatę Wree, Herfa i Makarial Gravin. Chłopak jednak z pomocą swojego droida zdołał pokonać osiłków. Niedługo później dotarła do niego wieść o tym, że jego wysłannicy zostali pokonani. Postanowił więc sam udać się do sklepu wraz ze swoją obsadą. Było wśród nich dwóch Narkizów, Ithorianin, dwójka Durosów i Herglic.

Spotkanie Jas Emari

Kiedy dotarli do środka, Surat nie znalazł tam nikogo, prócz rannej łowczyni nagród, Jas Emari. Zaczął podejrzewać, że może pracować dla Temmina, więc postanowił dopytać ją o kilka rzeczy. Przedstawił się, ale ta odpowiedziała, że jej się spieszyło. Surat stwierdził, że skoro miała czas aby tu spać, to mogłaby chyba chwilę z nim pogadać. Zapytał o powód jej przybycia, na co to odparła, że szukała części do swojego karabinu. Mężczyzna odparł natomiast, że to miejsce było poniżej jej poziomu. Jas zrozumiała o co chodziło mu od początku i zapewniła, iż nie otrzymała na niego żadnego zlecenia i nie pracowała dla Temmina. Aby go przekonać zaoferowała mu 25% zarobku ze swojego aktualnego zlecenia. Surat nie dał się jednak udobruchać, a zaoferowanie 40% tylko bardziej go rozzłościło. Wiedział on bowiem, że miasto oblegają imperialni, którzy byli sojusznikami Sullustanina. Domyślił się więc, że Emari musiała mieć zlecenie na jednego z nich. Odparł wtedy, że Imperium było jego sojusznikiem i za żadną cenę ich nie zdradzi. Jas zaczęła tłumaczyć mu, iż w aktualnej sytuacji nie znaczyli oni nic w galaktyce, na co Surat wybuchnął gniewem. Widząc to jeden z jego strażników postrzelił ją w bok i położył na swoim barku, po czym razem z resztą wyszli z budynku.

Potyczka w barze

Dotarli do baru Surata, gdzie ten poprowadził swoja obstawę w kierunku jednego ze stolików, lecz nagle zauważył, że ktoś za nim podążał. Odwrócił się i dostrzegł człowieka, Sinjira Velusa oraz towarzyszącego mu Twi'leka, Orgadomo Dokurę. Zapytał, czy ci mieli może jakiś problem, na co Sinjir zaprzeczył, lecz powiedział, że miał jedno ważne pytanie, po czym zaczął mu pochlebiać aby zdobyć jego przychylność. Suratowi wyraźnie się to spodobało i zapytał o co konkretnie chciał się zapytać. Współrozmówca zapytał, czy kobieta którą tu przyprowadził była na sprzedaż, na co Sullustanin odpowiedział, iż planował wystawić ją na aukcji. Wtedy Sinjir zaproponował, że zapłaci cenę ekstra, lecz nie przekonało to gangstera, gdyż powiedział, że znalazł już kupca, a mianowicie Imperium Galaktyczne. Sinjir przedstawił się wtedy i powiedział, iż był imperialnym agentem, który otrzymał na Akivie misję dyplomatyczną, a teraz miał kupić od niego niewolnicę. Surat przewidział jego podstęp i powiedział, że musiał być przy okazji jasnowidzem, gdyż nie poinformował jeszcze Imperium o nowym towarze. Nazwał Sinjira rebeliantem i kazał swoim zbirom do niego strzelać, po czym doszło do wymiany ognia. Sinjir zaczął uciekać, przewracając kolejne stoły. Nagle na przeciwko stanął mu barman, który ogłuszył go uderzeniem pięściom w twarz. Następnie razem ze swoimi zbirami zabrał Jas i Sinjira, aby uwięzić ich w klatkach w swojej celi, pilnowanych przez strażników.

Aresztowanie Temmina

Wkrótce Surat wysłał kolejnych zbirów, aby ci przeszukali sklep Temmina celem znalezienia skrzynki. Podczas przeczesywania budynku znaleźli oni chłopaka. Przywieźli go do Surata, który zaczął brutalnie go przesłuchiwać. Kiedy przygniótł go butem do ziemi, Temmin starał się wytłumaczyć, że nie chciał okraść Surata, a wszystko było przypadkiem. Herlglic podniósł go z podłogi, a Surat przeczyścił palcem swoje fałdy i odparł, że bez różnicy czy było to celowe czy nie, musiał ponieść karę. Temmin starał się coś powiedzieć, lecz Surat chwycił go za gardło i zaczął dusić. Opowiedział historię ze swojej przeszłości, po czym zwolnił uścisk. Herglic podciął mu nogi, przewracając go na ziemie, podczas gry Surat postanowił udowodnić chłopakowi do czego był zdolny i opowiedział o tym jak to zabił całą swoją rodzinę. Kiedy skończył monolog, Temmin poprosił go o szansę na zrehabilitowanie się, lecz Surat zapytał go, co mógłby mu w zamian zabrać, proponując rękę czy ucho. Wyjaśnił, że od kiedy stracił oko w walce z bratem, zaczął uważać, że wrogowie powinni płacić mu za swoje błędy czymś żywotnym i ważnym, a nie kredytami, które uważał za pospolite. Zapytał chłopaka co ten mógłby mu poświęcić, lecz Temmin zaproponował sklep, lub droidy i broń. Starał się namówić Nuata na rozmowy, lecz ten odparł, iż czas na dyskusje już minął, po czym wpadł na pewien pomysł. Powiedział, że skoro chłopak tak bardzo lubił rozmawiać, mógłby oddać mu swój język. Temmin postarał się wstać, lecz Herglic, Gor-kooda, przewrócił go kopnięciem w bok. Surat zaśmiał się i nakazał strażnikowi wynieść chłopaka do lochów, podczas gdy sam podszedł do szafki z zamkiem magnetycznym i przyłożył do niego swoją bransoletę. Szafka otworzyła się, a Surat zaczął wyjmować z niej fartuch, który ubrał przyśpiewując pod nosem. Wkrótce jednak chłopak z pomocą złapanych wcześniej Jas i Sinjira zdołał uciec. Surat wysłał w pogoń swoich zbirów, lecz ci nie dali rady ich złapać.

Układ z Temminem

Po jakimś czasie Temmin dobrowolnie skontaktował się z nim. Powiedział, że chciałby zostać na planecie i zawrzeć z nim ugodę, oferując w zamian oddanie w ręce Imperium Jas i Sinjira, domagając się z jego strony zawarcia z nim pokoju. Gangster zgodził się na układ i dogadał z dowodzącą wojskami imperialnymi admirał Rae Sloane, lecz ta chciała w sekrecie złapać także matkę chłopaka, Norrę Wexley, która była rebeliancką pilotką. Suratowi nie robiło to różnicy, więc zgodził się. Wkrótce Sloane skontaktowała się z nim, kiedy po złapaniu celów oznajmiła Temminowi, że ich umowa zmieniła się. Surat przez hologram ironicznie przeprosił go, myśląc, że dopiął swego. Mimo umowy i zapewnień akcja potoczyła się inaczej i Imperium odleciał z planety razem ze wszystkimi więźniami, których Surat nigdy nie dostał. Na orbicie rozegrała się bitwa między nimi a siłami Nowej Republiki, którą imperialni przegrali. Satrapa zgodził się na włączenie Akivy do Republiki, a Surat zmuszony był uciekać, ze względu na utratę swojej skrzynki z danymi, która mogła służyć mu jako karta przetargowa po ujawnianiu jej niekorzystnej dla Imperium zawartości. Mimo ucieczki duża część sojuszników Surata została złapana.

Źródła