Saljé Tasha

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Saljé Tasha
Miejsce pochodzenia: Anzat
Rasa: Anzatka
Kolor włosów: Białe
Kolor skóry: Biała
Przynależność: Konfederacja Niezależnych Systemów
Profesja: Zabójczyni
Saljé Tasha była płatną zabójczynią z rasy Anzatów. Miała długie, białe włosy i szczupłą figurę. Jej szczególnym atutem w walce przeciwko Jedi były rękawice z cortosis, które otrzymała kiedyś jako podarunek.

Biografia

Współpraca z Separatystami

W szesnastym miesiącu wojen klonów, Tasha została wynajęta przez Sorę Bulqa i senatora Viento. Jej zadaniem było zabicie byłego Kanclerza Republiki, Finisa Valoruma. Anzatka dopadła go, gdy wsiadł na pokład transportowca Star of Iskin, odlatującego z Coruscant. Wyssała jego esencję życiową i wysadziła statek, pozorując wypadek.

Saljé Tasha kontra Quinlan Vos.

Po wykonaniu zadania, Saljé kontynuowała współpracę z Separatystami, aż do czasu gdy w trzydziestym pierwszym miesiącu, u schyłku wojny, usłyszała pogłoskę, że chce się z nią spotkać niejaka Khaleen Hentz. Anzatka przeprowadziła dochodzenie, w wyniku którego dowiedziała się, że Khaleen jest kochanką mistrza Jedi Quinlana Vosa. Słusznie podejrzewając zasadzkę, poszła na spotkanie uzbrojona w swoje cortosisowe rękawice. Vos domagał się od niej wyjawienia tożsamości zleceniodawcy zamachu na Valoruma. Saljé odmówiła, tłumacząc, że Anzatowie honorują tajemnicę transakcji i nie zdradzają żadnych informacji. Rozwścieczony Jedi rzucił się na nią, pragnąc wydobyć obraz jej pracodawcy z umysłu. Tasha stawiała dzielnie opór, udało jej się nawet podrapać Quinlana w ramię, ale ostatecznie przegrała, tracąc rękawice. Quinlan odkrył w umyśle zabójczyni obraz Sory Bulqa i pozwolił jej odejść, mimo że przedtem Anzatka prawie wyssała z niego jego esencję życiową. Uciekając, Saljé poprzysięgła mu zemstę. Jej dalsze losy pozostają nieznane.

Ciekawostki

  • W oryginalnym wydaniu komiksu Tropiony Dexter Jettster podczas rozmowy z Quinlanem określa ją imieniem Sajé. Gdy jednak Anzatka spotyka się z Khaalen, przedstawia się jako Saljé Tasha.
  • Wiek Saljé Tashy nie jest znany. Jako że Anzatowie są istotami długowiecznymi, podczas wojen klonów mogła mieć zarówno trzydzieści, jak i tysiąc lat.
  • Kanclerz Palpatine wykorzystał katastrofę Gwiazdy Iskinu do przepchnięcia w Senacie ustawy o zaostrzonym bezpieczeństwie, tworząc podwaliny pod ustrój późniejszego Imperium.

Źródła