Morderstwo Finisa Valoruma

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Morderstwo Finisa Valoruma
Konflikt: Wojny klonów
Data:
Miejsce: Coruscant
Przyczyny:
Skutki:
Uczestnicy:




Morderstwo Finisa Valoruma, znane też jako zniszczenie Star of Iskin lub atak terrorytyczny dnia 14:9:19 (ang. Terrorist attack of 14:9:19; wg. Wielkiej Resynchronizacji), miało miejsce w 21 BBY na jednym z publicznych lądowisk na Coruscant. Zakończyło się powodzeniem zamachowców.

Powody

Oczywiście, powinien postępować pan zgodnie ze swoim sumieniem. Mimo to, chciałbym pana ostrzec. Niemądrze byłoby znów spotykać się z Finisem Valorumem. Nie chciałbym, by pańska nieposzlakowana reputacja na tym ucierpiała.
— Palpatine, dyskretnie grożący Bailowi Organie.[1]
Finis Valorum u Baila Organy.

W szesnastym miesiącu wojen klonów Finis Valorum, który dawno wycofał się z życia publicznego, powrócił na Coruscant i spotkał się z senatorem Bailem Organą. Zdradził mu, iż odkrył, że to Palpatine wrobił byłego Kanclerza w aferę korupcyjną a następnie pozbawił stanowiska. Jednocześnie Valorum wiedział także, że to obecny przewodniczący Senatu stał za niedawnym zamachem na życie Organy. Były Kanclerz przekonał Organę do rozpoczęcia działalności opozycyjnej przeciwko obecnemu władcy. Sam zamierzał powrócić na Rubieże, skąd zamierzał wspierać działalność opozycji. Fakty te jednak zostały odkryte przez Dartha Sidiousa, będącego w rzeczywistości Palpatine'em. Porozumiał się on ze swoim uczniem, Tyranusem, który z kolei polecił zlecenie morderstwa Sorze Bulqowi. Ten skontaktował się z republikańskim zdrajcą, senatorem Viento, wraz z którym zlecił zamach anzackiej zabójczyni, Saljé Tashy.

Przebieg

Tyle śmierci! Valorum... zniszczyłaś statek... tyle niepotrzebnej śmierci, tylko po to, by zatrzeć ślady?
— Quinlan Vos podczas przesłuchania Saljé Tashy.[2]
Start Star of Iskin, na chwilę przed eksplozją.

Zabójczyni zakradła się na prom, którym miał odlecieć jej cel. Tymczasem na lądowisku Valorum rozmawiał z Bailem Organą i Mon Mothmą, ustalając sposób swojego najbliższego działania, mającego wesprzeć opozycję. Kiedy były kanclerz wszedł na pokład Star of Iskin, został napadnięty przez Saljé Tashę, która wyssała jego energię życiową, a następnie go zabiła. Aby zatrzeć ślady swojej zbrodni i uniemożliwić przewidzenie przez organy ścigania faktycznego celu napaści, Anzatka umieściła ładunki wybuchowe w okolicach silników i zbiorników z paliwem. Następnie opuściła prom, który wkrótce wystartował. Kiedy wzniósł się nad lądowisko, ładunki wybuchowe eksplodowały, niszcząc Star of Iskin, której szczątki spadły na kosmoport, powodując szkody wśród zgromadzonej tam ludności.

Skutki

... Ten przerażający akt sabotażu to terroryzm! Zniszczono "Gwiazdę Iskinu", zginęli nie tylko pasażerowie, ale i ludzie, na których spadły szczątki statku! Fundamentalnym obowiązkiem każdego rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Jeśli rząd nie może tego zrobić, musimy dać mu oręż, który to zmieni. Ja żądam, moja planeta żąda i Republika żąda, by ponownie rozpatrzono Ustawę o ochronie i egzekucji prawa. Teraz!
Ask Aak podczas swojego przemówienia w Senacie.[1]
Ask Aak, przemawiający podczas obrad Senatu.

Akt terroryzmu, jakim stało się maskowanie śladów zabójstwa, posłużył Palpatine'owi do przegłosowania w Senacie Ustawy o ochronie i egzekucji prawa, która zaostrzała prawo karne w Republice i dawała większą swobodę służbom bezpieczeństwa. To z kolei wzmacniało władzę obecnego Kanclerza, dążącego do wprowadzenia dyktatury. Nowe prawo jednocześnie utrudniało walkę z przestępczością, zniechęcając grupy kryminalistyczne do ewentualnej kapitulacji. Przykładem takiej sytuacji była obława w układzie Varonat.

Po pewnym czasie senator Viento postanowił wycofać się z wspierania Konfederacji Niezależnych Systemów. Obawiając się, jak wiele były sojusznik może zdradzić Jedi, Dooku zlecił zabójstwo senatora Quinlanowi Vosowi. Zamach doszedł do skutku[3].

Kilka miesięcy później Vos włamał się do grobowca Vienty, chcąc ustalić tożsamość Sitha, odpowiedzialnego za rozpętanie wojny. Proceder ten doprowadził go do Saljé Tashy, od której dowiedział się, że za zleceniem stał Sora Bulq. Kiffar mylnie uznał, że to Weequay jest Sithem i postanowił zabić go podczas oblężenia Saleucami.

Ciekawostki

  • Republic HoloNet News Core Edition 15:01:13 podało, iż zamach ten odbył się dnia 14:9:19 wg. Wielkiej Resynchronizacji. Datę te należy czytać w następujący sposób: rok, miesiąc, dzień.

Przypisy

Źródła