Tarsus Valorum/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Tarsus Valorum
Data i miejsce narodzin: 1050 BBY
Miejsce pochodzenia: Coruscant
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe (siwiejące)
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Jasna
Przynależność: Republika Galaktyczna
Tarsus Valorum był Wielkim Kanclerzem Republiki sprawującym swą funkcję od 1000 BBY do 992 BBY. Był przyjacielem mistrza Jedi Valenthyne'a Frafalli i Johuna Othone.

Biografia

Tarsus Valorum urodził się na Coruscant pięćdziesiąt lat przed zakończeniem nowych wojen Sithów. W 1000 BBY został Wielkim Kanclerzem. Krótko po objęciu funkcji ogłosił Reformacją Ruusańską. Po zakończeniu drugiej kadencji podróżował po galaktyce, aby odwieść bogate rody republiki od sponsorowania organizacji separatystycznych. Podróże te, podobnie jak i ogłoszenie Reformacji spotkały się z protestami i bardzo nie podobały się wielu wrogom Republiki, np. Antyrepublikańskiemu Frontowi Wyzwolenia. Ponadto Kanclerz zabronił Jedi mieszać się w jakiekolwiek sprawy galaktyki.

W roku 992 BBY Tarsus przestał być już Kanclerzem. Urząd ten został przekazany nieznanej z imienia kobiecie. Valorum został zaś ambasadorem Republiki. W wielu misjach dyplomatycznych towarzyszył mu tylko rycerz Jedi Johun Othone, który z czasem stał się bliskim przyjacielem Valoruma.

Dwa lata później poleciał na Serenno do lorda Nalju. Na lądowisku spotkała go przykra niespodzianka: czekali tam na niego zamachowcy z Antyrepublikańskiego Frontu Wyzwolenia. Zamach na jego życie się jednak nie udał, ponieważ Johun zabił czterech z sześciu zamachowców, w tym Kelad'dena. Pozostała dwójka uciekła. Po zamachu rycerz Jedi poprosił go o tylko jedno: najęcie grupy ochroniarzy.

Krótko po tym wydarzeniu, Valorum zgodził się na powstanie Doliny Jedi upamiętniającej poległych Jedi na Ruusanie.

Źródła