Wielka Czystka Mandalorian

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Wielka Czystka Mandalorian, zwana również Nocą Tysiąca Łez była aktem ludobójstwa dokonanym przez Imperium Galaktyczne podczas galaktycznej wojny domowej. Ofiarą padła planeta Mandalora i zamieszkujący ją lud Mandalorian, którzy ledwo co uwolnili się spod imperialnego jarzma. Atak zakończył się śmiercią wielu mieszkańców, a ocalali Mandalorianie byli zmuszeni opuścić rodzimy świat i udać się na banicję w różne zakątki galaktyki.

Przebieg

W roku 2 BBY, w wyniku wydarzeń na należącej do klanu Wren planecie Krownest, wśród ludu Mandalorian wybuchła wojna domowa, którą wszczęli powstańcy mający dość okupacji i ucisku ze strony Imperium Galaktycznego. Kulminacja konfliktu miała miejsce rok później, gdy w wyniku walk na Mandalorze, które zakończyły się całkowitym sukcesem buntowników i przejęciem przez nich władzy, Mand'alorem została przewodząca powstańcami Bo-Katan Kryze, a lud Mandalorian uwolnił się spod władzy Imperium, które zajęte walką z Rebelią, nie miało jak odzyskać panowania nad ludem wojowników. Dopiero w końcowym okresie galaktycznej wojny domowej, imperialni pod dowództwem moffa Gideona wrócili na Mandalorę z zamiarem całkowitego unicestwienia jej mieszkańców. W bezpośredniej walce, to odziani w beskar wojownicy mieli przewagę, więc siły Imperium przyjęły inną, pozbawioną wszelkich skrupułów taktykę - zrównanie z ziemią całej planety za pomocą bombardowania orbitalnego i bombowców TIE. Wobec takiej bezwzględności, Mandalorianie byli już bezradni, a ich siły poniosły klęskę, zaś mieszkańcy planety ginęli w setkach tysięcy. Kiedy klęska obrońców była nieunikniona, imperialni skontaktowali się z Bo-Katan, proponując zawieszenie broni w zamian za bezwarunkową kapitulację Mandalorian. Choć Kryze nie ufała Gideonowi, przystała na jego warunki, chcąc uratować ocalałych poddanych. Jednak moff okłamał Mand'alor i dokończył dzieła zniszczenia.

Skutki

W wyniku Wielkiej Czystki, wszystkie miasta Mandalory zostały zrównane z ziemią, zginęły miliony mieszkańców, a ocalali Mandalorianie byli odtąd zmuszeni udać się na banicję w różne zakątki galaktyki. Sama planeta zaś odtąd stała się kwaterą sił Gideona, który dodatkowo rozpuścił plotkę, jakoby powierzchnia Mandalory uległa skażeniu - po to, żeby w przyszłości Mandalorianie nie próbowali powrotu do swojej kolebki. Po upadku Imperium Galaktycznego, Gideon z Mandalory dowodził swoją frakcją imperialnych niedobitków, zaś Kryze wracając do przywództwa nad plemieniem Nocnych Sów, dążyła do odzyskania ojczyzny przez Mandalorian. Kulminacja jej wysiłków miała miejsce w 9 ABY, gdy Nocne Sowy połączyły siły z innym plemieniem Mandalorian - ortodoksyjnymi Dziećmi Straży (którzy to uratowali się, gdyż podczas Nocy Tysiąca Łez przebywali na Concordii). Gdy wyszło, że Mandalora wcale nie jest skażona, obie grupy wojowników podjęły próbę ponownego zajęcia ojczystej planety. Efektem była wielka bitwa z siłami Gideona, zakończona całkowitym sukcesem Mandalorian, którzy wyparli najeźdźców z planety, ponownie odpalili Wielką Kuźnię, a Bo-Katan Kryze znowu stała się Mand'alorem.

Źródła