Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Azzur Nessin

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Azzur Nessin
Data i miejsce śmierci: 0 ABY, Kupoh
Miejsce pochodzenia: Kupoh
Rasa: Kupohanin
Kolor oczu: Ciemne
Kolor skóry: Jasna
Przynależność: Nessin Courier & Cargo
Profesja:
Azzur Nessin był mężczyzną z rasy Kupohan żyjącym w czasach panowania Imperium Galaktycznego. Był założycielem oraz właścicielem firmy Nessin Courier & Cargo, która swoją główną siedzibę miała w mieście Tonekh, położonym na jego ojczystej planecie, Kupoh. Oprócz zarządzania firmą trudnił się życiem szpiega. W roku 0 ABY udzielił pomocy Luke'owi Skywalkerowi i Nakari Kelen, którzy na terenie jego firmy dokonali naprawy swojego statku, Desert Jewela. Nim rebelianci opuścili Kupoh, Azzur został zastrzelony przez współpracujących z siłami Imperium, Ruufa Waluuka i towarzyszącego mu devaroniańskiego najemnika.

Biografia

Azzur urodził się na planecie Kupoh. W pewnym momencie swojego życia rozpoczął działalność szpiegowską oraz założył firmę, którą nazwał Nessin Courier & Cargo. Na przestrzeni lat przedsiębiorstwo rozrastało się, posiadając liczne placówki na całym globie. W czasach panowania Imperium Galaktycznego, główna siedziba firmy mieściła się w mieście Tonekh, tuż koło lokalnego kosmoportu. Nessin nie żywił miłości do ówcześnie panującej władzy, lecz starał się nie przysparzać sobie kłopotów, dlatego nie występował przeciw niej otwarcie. W roku 0 ABY, niedługo po bitwie o Yavin 4, z Kupohaninem skontaktowali się Luke Skywalker i Nakari Kelen, którzy przybyli do układu Kupoh w poszukiwaniu pomocy przy naprawie uszkodzonego Desert Jewela. W czasie rozmowy, ludzie oznajmili, iż spożyli posiłek u Sakhet, innej kupohańskiej agentki, dlatego mężczyzna postanowił przyjąć ich na terenie siedziby swojej firmy.

Gdy parę godzin później buntownicy wylądowali w Tonekh, Azzur wyszedł im na spotkanie i rozpoczął z nimi rozmowę, której celem było ustalenie przyczyny ich przylotu. Nowo przybyli oznajmili, iż potrzebowali dozbroić swój statek w brakującą amunicję, a także wymienić jeden z silników, gdyż ten został poważnie uszkodzony i uniemożliwiał dalsze szybkie przemieszczanie się. Słysząc ich słowa, Nessin zaprosił ich na prywatną rozmowę, z dala od uszu podległych mu pracowników.

Po wejściu do bezpiecznego pomieszczenia, mężczyzna wyraził oburzenie, iż rebelianci ośmielili się przylecieć do jego placówki, ściągając tym samym ku niemu uwagę Imperium. Rozmówcy odparli, iż otrzymali jego nazwisko od Sakhet, która zapewniła, że byłby w stanie wspomóc wrogów reżimu. Azzur poinformował swoich gości, iż zdawał sobie sprawę, że byli ścigani przez rządowe wojska oraz z faktu, iż nagroda za nich była bardzo hojna. Dodał też, że nie darzył władzy miłością i cenił sobie spokój, a także, że przy kolejnej rozmowie z Sakhet wyperswaduje jej podobne działania w przyszłości. Zapewnił również, iż lubił pieniądze, dlatego był skłonny zapewnić wymagane usługi. Słysząc to, Nakari Kelen poinformowała go, iż nie dysponowali odpowiednimi funduszami, a za otrzymaną pomoc byli w stanie zapłacić cennymi informacjami posiadanymi przez Drusil Bephorin. Mężczyzna nie dał się ponieść chciwości, dlatego odparł, iż nie zamierzał handlować danymi stanowiącymi dużą wartość dla Imperium, gdyż bardziej cenił sobie bezpieczeństwo aniżeli zysk. Gdy to powiedział, Kelen zapytała go czy słyszał o przedsiębiorstwie jej ojca, Kelen Biolabs. Gdy ten potwierdził, oznajmiła, iż niedługo przed ich wizytą na Kupoh dokonano dużego, bardzo opłacalnego odkrycia na księżycu Fex, dlatego w zamian za pomoc była skłonna zdradzić mu prowadzące do globu współrzędne. Nessin zapytał kobiety dlaczego postanowiła zdradzić własnego ojca, na co ta mu odparła, iż posiadała jego upoważnienie do rozporządzania jego zasobami w sytuacjach kryzysowych, a za takową uznała awarię Desert Jewela. Takie wyjaśnienie wystarczyło przedsiębiorcy, dlatego zapewnił swoich rozmówców, iż zamierzał niezwłocznie zamówić wymagany do ich statku silnik.

Na czas oczekiwania na przybycie części, Nessin zaprosił Skywalkera i Kelen do jednego z hoteli, gdzie mieli pozostać aż do dnia odlotu z Kupoh. Oznajmił buntownikom, iż zamierzał obserwować działania swoich pracowników, aby mieć pewność czy nie zamierzali skontaktować się z przedstawicielami Imperium. Na wieść o tym otrzymał propozycję pomocy ze strony Bephorin, która zaoferowała, iż mogła przechwytywać oraz opóźniać wychodzące od nich transmisje. Azzur zapytał czy coś takiego było możliwe, a gdy usłyszał potwierdzenie, zgodził się na jej wsparcie, pod warunkiem, że ta wysyłałaby mu na bieżąco raporty. Gdy Givinka zgodziła się na jego słowa, spotkanie dobiegło końca.

Nieco później, gdy ruszyła naprawa Desert Jewela, Nessin odbył rozmowę ze Skywalkerem, w czasie której ustalili, że buntownicy otrzymają fałszywy kod transpondera dla swojego statku, który miał być identyfikowany jako jeden z pojazdów należących do firmy Kupohanina.

Gdy wymiana silnika w uszkodzonym jachcie dobiegła końca, przedsiębiorca spotkał się z Luke'em, aby poinformować go, iż zmienił zdanie w kwestii transpondera. Od tamtej chwili zamierzał zidentyfikować Desert Jewela jako własność konkurencyjnej firmy, Polser Couriers, gdyż ponownie wziął za priorytet bezpieczeństwo i niechęć do zadzierania z Imperium. W trakcie konwersacji mężczyźni zostali zaskoczeni przez jednego z pracowników Azzura, Ruufa Waluuka oraz towarzyszącego mu devaroniańskiego najemnika, którzy otworzyli do nich ogień. Pierwszy strzał trafił Nessina w głowę doprowadzając tym samym do jego śmierci oraz do rozrzucenia jego szczątków na najbliższą okolicę. Skywalkerowi udało się pokonać nieprzyjaciół przy wsparciu Kelen, a następnie opuścić Kupoh i kontynuować misję przerwaną wcześniej przez uszkodzenia Desert Jewela.

Charakterystyka

Azzur Nessin był przysadzistym mężczyzną z rasy Kupohan, którego twarz pokryta była długą brodą zaplecioną w warkoczyki przyozdobione koralikami ze złota. Jego główne uszy upiększone były kolczykami, przy czym lewe było wystrzępione w wyniku odniesionej w przeszłości rany oraz zostawione w owej formie jako pamiątka.

Jako przedsiębiorca cenił sobie pieniądze, lecz w chwilach gdy było zagrożone bezpieczeństwo jego lub członków jego rodziny, potrafił zrezygnować z potencjalnego zysku. Przykładał uwagę do prowadzonej działalności i stronił od suto zakrapianych imprez. Posiadane bogactwo przełożyło się na jego wygląd zewnętrzny, gdyż noszone przez niego szaty podkreślały jego wyższy status społeczny.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Postać Azzura Nessina została stworzona przez Kevina Hearne'a na potrzeby powieści Dziedzic Jedi, której premiera odbyła się 3 marca 2015 roku.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!