Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kupoh

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kupoh był planetą położoną w galaktyce, stanowiącą ojczysty świat dla rasy Kupohan.

Charakterystyka

Kupoh znany był jako bardzo wietrzna planeta. W środowisku pilotów urósł do miana legendy, gdyż przejście przez jego atmosferę było wyjątkowo trudne. Bezpieczny przelot statków kosmicznych był możliwy na kilku specjalnie wyznaczonych trasach, gdzie wiatr był silny, lecz mniej niebezpieczny niż w innych miejscach. Pojazdy przybywające na planetę były zmuszone do lotu przy włączonych tarczach ochronnych, gdyż w atmosferze żyło wiele gatunków zwierząt, które często w czasie swojego życia nie lądowały nawet na powierzchni. Tubylczą rasą zamieszkującą Kupoh byli Kupohanie, którzy na przestrzeni lat, w wyniku ewolucji, wykształcili u siebie organy filtrujące, które pomagały im w pilotażu poprzez wyciszenie szumu, a także znalazły zastosowanie w wykrywaniu głosów i łowach. Porywisty wiatr zmusił mieszkańców planety do wyżłobienia tuneli w jej powierzchni, za pomocą których przemieszczali się między swoimi miastami, które w celu polepszenia warunków życia lokowane były w dolinach, pomiędzy szczytami górskimi.

Historia

W czasie galaktycznej wojny domowej na Kupoh działały konkurencyjne dla siebie firmy, Nessin Courier & Cargo oraz Polser Couriers. W roku 0 ABY, niedługo po bitwie o Yavin 4, na planetę przybyli Luke Skywalker, Nakari Kelen oraz Drusil Bephorin, gdyż potrzebowali pomocy w naprawie statku, którym podróżowali, uszkodzonego Desert Jewela. W celu dokonania remontu skontaktowali się z właścicielem Nessin Courier & Cargo, Azzurem Nessinem, który został im polecony przez kupohańską agent, Sakhet, jako osoba niesprzyjająca Imperium Galaktycznemu. Mężczyzna przyjął buntowników na terenie swojej firmy w mieście Tonekh i po trwającej jakiś czas rozmowie, w czasie której doszło do pełnych nerwów negocjacji, zgodził się udzielić im wsparcia.

Obecność rebeliantów została zauważona przez pracowników przedsiębiorcy, którzy chcąc poprawić swoją sytuację finansową, skontaktowali się z przedstawicielami Imperium, którym przekazali informację o miejscu ich pobytu. Nie upłynęło dużo czasu, gdy na planecie pojawił się agent IBB, Barrisk Favvin. Gotal został wkrótce pojmany przez Skywalkera i Kelen, którzy przetrzymywali go w swoim pokoju w hotelu, a następnie zamierzali wypuścić, gdy naprawa ich statku miała dobiec końca.

Zatrzymanie wrogiego agenta nie zakończyło problemów buntowników, ponieważ Imperium nałożyło blokadę na pojazdy opuszczające planetę, gdyż nie zamierzali dopuścić do ucieczki Skywalkera i Kelen, którzy eskortowali Bephorin. Wraz z zakończeniem naprawy Desert Jewela, rebelianci przygotowywali się do opuszczenia Kupoh z wykorzystaniem fałszywego transpondera. Tuż przed odlotem, Luke Skywalker spotkał się z Azzurem Nessinem, który przekazał mu nowe wytyczne na temat podróży. W czasie rozmowy mężczyźni zostali zaatakowani, w wyniku czego Kupohanin stracił życie. Następnie młody Jedi pokonał nieprzyjaciół przy wsparciu Nakari Kelen, po czym wraz z nią i Bephorin opuścił powierzchnię planety. W przestrzeni kosmicznej buntownicy umknęli siłom Imperium i udali się na Omereth.

Źródła






Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!