Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kir Kanos

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Ten artykuł dotyczy mężczyzny o pseudonimie Kenix Kil. Zobacz też: komiks o takim tytule.
Kanos1b.jpg
Kir Kanos
Miejsce pochodzenia: Coruscant
Rasa: Człowiek
Wzrost: 183 cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Profesja: Łowca nagród
Kir Kanos był członkiem elitarnej Gwardii Imperialnej. Gdy po śmierci odrodzonego Palpatine'a wszyscy pozostający przy życiu Gwardziści oprócz Kanosa zostali zostali zabici przez siły Imperium wysłane przez Carnora Jaxa, Kir Kanos poprzysiągł zabić zdrajcę. Dokonał tego w pojedynku na Yinchorrze.

W późniejszym czasie Kanos, działając pod imieniem Kenix Kil, doprowadził do upadku kolejnego samozwańczego Imperatora, Xandela Carivusa. Mimo występowania w tych konfliktach po tej samej stronie, co siły Nowej Republiki, nie przyłączył się do nich, pozostając wierny idei Imperium.

Biografia

Wczesne życie

Niewiele wiadomo na temat przeszłości Kira Kanosa zanim zaczął on służyć Imperium. Wiadome jest natomiast to, że zanim został jednym z elitarnych gwardzistów Imperatora, był - jak wszyscy Gwardziści - szturmowcem.

Trening na Yinchorrze

Kir Kanos i Carnor Jax podczas treningu na Yinchorrze.

By zostać jednym z Gwardzistów, Kir Kanos został wysłany na wyludnioną planetę Yinchorr, która była idealnym miejscem na szkolenie dla nowej grupy składającej się 43 wojowników wybranych spośród tuzina drużyn. Przyszli Gwardziści szkoleni byli w śmiertelnej sztuce walki Echanich na niezwykle niebezpiecznej arenie nazywanej Nawałnicą. Na tejże arenie Kir Kanos po raz pierwszy stanął do walki z Carnorem Jaxem.

Pewnego dnia podczas jednego z treningów na planetę przyleciał prom Imperatora. Palpatine podszedł do Kanosa i spytał go jak się nazywa, a następnie wbił w niego swój wzrok. Jakiś czas później pojawił się uczeń Imperatora - Darth Vader - by sprawdzić umiejętności przyszłych ochroniarzy władcy Imperium. Vader rozpoczął walkę z Burrem Danidem który został wytypowany jako najlepszy ze wszystkich. Choć Danid walczył bezbłędnie i znakomicie technicznie, to uczeń Sidiousa bawił się z nim nie dając mu szans na zwycięstwo. W końcu odciął mu rękę i bez litości zabił, demonstrując tym swoją potęgę na oczach Kanosa i pozostałych wojowników.

Pod koniec treningu pozostały już tylko dwie pary najlepszych wojowników, którzy przez cały okres szkolenia trenowali razem i żyli jak bracia. Byli to: Kir Kanos i Lemmet Tauk oraz Carnor Jax i Alum Frost. Ich instruktor, Ved Kennede, zebrał ich wtedy i oznajmił, że ukończyli swój trening, lecz pozostał im ostatni test przed samym Imperatorem.

Ostateczny test

Kir Kanos pokonuje Lemmeta Tauka i przechodzi ostateczną próbę.
Zawsze pamiętaj, że jesteś słaby wobec potęgi ciemnej strony.
Darth Vader do Kira Kanosa.[1]

Na ostateczny test przyszli Gwardziści mieli wejść w parach. Na początku weszli Carnor Jax i Alum Frost, a po nich - Kir Kanos i Lemmet Tauk. Przed wejściem Kanos próbował nieco uspokoić Tauka, a następnie powiedział do niego "Powodzenia" na co on odpowiedział mu "Nawzajem, przyjacielu" po czym weszli. W środku czekał na nich Imperator Palpatine, który siedział na tronie, oraz jego uczeń Darth Vader. Uczeń Palpatine'a powiedział, że Imperator ma tylko dwa miejsca, z czego jedno jest już zajęte. Podał im wibroostrza, a następnie Imperator rozkazał im walczyć.

Zarówno Kanos jak i Tauk byli bardzo zdziwieni tym, że są stawiani przeciw sobie po wielu miesiącach wspólnych treningów i życia jak bracia. Po chwili jednak rozpoczęli walkę. Kanos, który był lepiej wyszkolony, po zaciętej walce pokonał Tauka, wbijając mu ostrze w brzuch. Tym samym przeszedł ostateczny test.

Kanos podszedł do konającego Tauka i powiedział "Tauk... Przykro mi". Gdy Vader to usłyszał, zbliżył się do Kanosa i powiedział, że nie ma prawa by mu było przykro wykonywać rozkazy swojego władcy, oraz, że od tej pory jest on własnością Imperatora i będzie mu dobrze służyć. Po tych słowach Sith uruchomił swój miecz świetlny i przeciął Kanosowi maskę, zostawiając na jego twarzy bliznę.

Służba Imperatorowi

Walka ze szturmowcami.
Na jego miejscu wybrałbym to samo...
— Kir Kanos do Mirith Sinn o poświęceniu Kile'a Hannada.[1]

Przez wiele lat Kir Kanos służył wiernie Imperatorowi jako Gwardzista. Nie było go jednak na pokładzie drugiej Gwiazdy Śmierci podczas bitwy o Endor, kiedy to zginął Palpatine. Po kilku latach Imperator powrócił jako klon i Kanos znów powrócił do czynnej służby. Nie trwało to jednak długo. Palpatine został ostatecznie zgładzony na Onderonie przez Luke'a Skywalkera.

Po tych wydarzeniach ocaleni członkowie Imperialnej Gwardii zebrali się w centrum treningowym na Yinchorrze. W dziesiątym dniu żałoby do Gwardzistów dołączył jeden z tych, którzy byli wraz z Imperatorem na Onderonie. Po ataku na prom Imperatora zostawiono go, by umarł, lecz on podążył za wrogami do ich fortecy. Nie było już szans, żeby ocalić Palpatine'a, jednak usłyszał słowa lekarza przesłuchiwanego przez rebeliantów. Dowiedział się on, że lekarz ten dostawał pieniądze za tworzenie wadliwych klonów dla Imperatora. Okazało się że płacił za to Carnor Jax. Gwardziści złożyli przysięgę, że nie spoczną, dopóki Jax nie zginie.

Chwilę później zostali oni jednak zaatakowani przez siły Imperium wysłane przez Jaxa, który w międzyczasie przejął władzę nad znaczącą częścią wojsk imperialnych. Chociaż Gwardziści byli znakomicie wyszkoleni, nie mieli szans przeciwko tylu szturmowcom. W końcu pozostało ich tylko dwóch - Kir Kanos i Kile Hannad. Wiedzieli, że jeden z nich musi zginąć, by drugi mógł uciec i dopełnić przysięgi, którą chwilę wcześniej złożyli. Rzucili więc monetą i wygrał Hannad. Poświęcił się osłaniając odwrót Kanosa, dzięki czemu ten zdołał wydostać się z zasadzki.

W poszukiwaniu zemsty

Kir Kanos walczący z wojskami Imperium na Phaedzie.
Nie dziękuj. Walczę tylko o swoją sprawę. A to co zrobiłem, zrobiłem tylko dla siebie.
— Kir Kanos do Mirith Sinn.[1]

Po tych wydarzeniach Kir Kanos poleciał na planetę Zaadja, ale szybko stamtąd uciekł, ponieważ ścigały go wojska Imperium. Następnie udał się on na Phaedę - leżącą bliżej Imperium, ale bez większego znaczenia gospodarczego czy strategicznego. Po lądowaniu przekupił strażnika, by ten nie miał zastrzeżeń co do jego dokumentów, i udał się do pobliskiej kantyny. W kantynie Kanos przysłuchiwał się rozmowie imperialnych oficerów. W pewnym momencie do Kanosa podszedł jeden z nich i zaczął wypytywać go, dlaczego ich podsłuchuje, a gdy Gwardzista nie chciał mu odpowiedzieć, oficer wymierzył do niego z blastera. Choć Kanos nie chciał robić krzywdy funkcjonariuszom Imperium, to nie miał wyjścia i zabił ich wszystkich, a także oddział szturmowców.

Gdy uciekał z kantyny, zaczepił go starszy człowiek i powiedział, że ma dla niego schronienie. Po drodze wyjawił, że nazywa się Tem Merkon i że jest pełen podziwu dla stylu walki Kanosa. Merkon pokazał ostatniemu Gwardziście ukryty schowek i powiedział, że może on tam pozostać na jakiś czas. Tem stwierdził, że niedługo wróci z przyjaciółmi, którzy na pewno będą zainteresowani umiejętnościami Kanosa.

Jakiś czas później Merkon przyprowadził do kryjówki, w której przebywał Kanos, dwie osoby: kobietę Mirith Sinn oraz jej kompana Sisha Sadeeta. Sinn zaproponowała Kanosowi, że zabierze go do ukrytej bazy sił Nowej Republiki. Ostatni Gwardzista zgodził się i odleciał razem z Sadeetem i Sinn. Po dotarciu tej trójki do bazy, która była ukryta w górach, pozostałym członkom obozu nie spodobał się pomysł przyjęcia Kanosa. Po tych wydarzeniach Massimo, jeden z członków oddziału, zażądał, by Kanos opuścił obóz. Spór przekształcił się w kłótnię, podczas której Massimo i Mirith - która w międzyczasie miała okazję chwilę porozmawiać z Kanosem i opowiedzieć mu o przyczynach swojego przyłączenia się do Republiki - o mało się nie pozabijali. W pewnym momencie przerwał im atak sił Imperium, które dowiedziały się od Tema Merkona o położeniu bazy. Wszyscy ruszyli do walki, w pewnym momencie włączył się do niej także Kir Kanos w stroju Gwardzisty.

Ubrany w czerwony strój Kir Kanos zabijał szturmowców jednego za drugim, nie dając im szans na przeżycie. W pewnym momencie myśliwiec typu TIE zaatakował Mirith i Sadeeta. Kanos ruszył im na pomoc i zestrzelił blasterem pilota, po czym myśliwiec wpadł w wojska Imperium, zabijając wielu szturmowców. Gdy Imperium stwierdziło, że nie ma szans na zwycięstwo, ich dowódca zarządził odwrót. Wszyscy zaczęli dziękować Kanosowi, nie wiedząc, że to on. Ten zdjął maskę i pokazał swoją twarz. Nikt wcześniej nie przypuszczał, że Kanos był w przeszłości jednym z wybranych Imperatora. Jakiś czas po tych wydarzeniach Kanos pożegnał się z Mirith Sinn i Sadeetem i odleciał na Yinchorr.

Ostatni pojedynek z Carnorem

Carnor Jax: Zakończmy to tu, gdzie się zaczęło.
Kir Kanos: Niech tak będzie, zdrajco.[1]

Carnor Jax poleciał za Kirem Kanosem na Yinchorr, wiedział bowiem, że Kanos się tam znajduje, ponieważ powiedziała mu o tym torturowana Mirith Sinn. Gdy Jax był już na orbicie, wziął swój prom i oddział czarnych szturmowców i poleciał na powierzchnię planety. W tym samym czasie na pokład gwiezdnego niszczyciela podwładni Jaxa ściągnęli myśliwiec Kanosa, który był na orbicie.

Ostateczny cios.

Okazało się, że jest to pułapka - w wyniku eksplozji potężnej bomby niszczyciel został unicestwiony.

Gdy Jax doleciał na powierzchnię planety, wysłał oddział specjalnie przygotowanych czarnych szturmowców by odnaleźli Kanosa. Carnor wiedział, że nie mają oni szans z ostatnim gwardzistą, ale liczył, że któremuś może się poszczęści. Kanos bez problemu zabił wszystkich szturmowców skradając się i zadając śmiertelne ciosy, a następnie udał się na Nawałnicę.

Chwile później na Nawałnicy pojawił się Carnor Jax i rozpoczął się pojedynek. Jax był bardzo pewny siebie i tego, że zasiądzie na tronie Imperatora. W pewnej chwili Kanos przewrócił Jaxa, ale go nie zabił i pozwolił mu dalej walczyć. Carnor wykorzystał to i użył Mocy, by trafić kamieniem w głowę ostatniego wiernego gwardzisty. Choć Kanos był ranny, to wstał, zrzucił maskę i walczył dalej. Jax zaczął składać Kanosowi propozycje. Proponował mu miejsce w radzie, lecz Kanos się na to nie zgodził. Niespodziewanie Jax zepchnął Kanosa z kładki i ten zawisł na krawędzi, trzymając się jej rękami.

W tym momencie pojawili się Mirith Sinn i Sadeet - który chwilę wcześniej zastrzelił imperialnego snajpera, celującego do Kanosa. Zaczęli oni grozić Jaxowi bronią, a gdy ten chciał ich zabić, Kanos wyskoczył i powstrzymał go, a następnie, choć Mirith Sinn chciała pojmać Jaxa żywcem, zadał mu śmiertelny cios. Gdy Sadeet rzucił się, by powstrzymać Kanosa, także zginął z jego ręki. Po tych wydarzeniach Kanos odszedł.

Łowca nagród

Kir Kanos jako Kenix Kil.
Ty i twoja rodzina jesteście zdrajcami Imperium(...) Tak giną wszyscy zdrajcy.
— Kir Kanos do Banjeera na chwilę przed jego śmiercią.[2]

Po śmierci Carnora Jaxa Kanos przybrał imię Kenixa Kila (w tajnym języku Gwardii słowa "Kenix Kil" to anagram słów "Kir Kanos") i zaczął wyrabiać sobie renomę łowcy nagród. Wkrótce wylądował na planecie Baramorra. Spotkał tam chłopca który zachwycał się jego statkiem, a sam posiadał zmodyfikowanego X-winga. Kanos powiedział chłopcu, że jest wędrownym handlarzem, po czym wyruszył dalej. Gdy dotarł do miasta, spotkał kobietę, która opowiedziała mu o człowieku zwanym Bossem Banjeerem. Kanos dowiedział się, że Banjeer zebrał wokół siebie wielu łowców nagród, którzy mogą robić wszystko, co im się podoba, ponieważ wujek Banjeera jest admirałem i zasiada w Radzie Tymczasowej. Po tej rozmowie Kanos udał się do baru, by wykonać połączenie. Powiedział swojemu rozmówcy, żeby na Baranorrze szukał łowcy nagród o imieniu Kenix Kil. Po zakończeniu rozmowy Kanos dał napiwek barmanowi i wyszedł z baru. Następnie poszedł kupić sobie pancerz.

Na ulicy Kanosa - występującego jako Kenix Kil - zaczepił pewien Koodanin, który powiedział, że jego szef chce się spotkać z Kanosem. Kir pobił Koodanina, lecz chwilę później zjawiło się wokół niego pełno łowców nagród i Boss Banjeer, który był pod wrażeniem tego, co zrobił Kanos. Banjeer chciał sprawdzić Kenixa Kila i kazał mu odstrzelić kubek z ręki pijącego chłopaka. On tego nie zrobił, ale zrobił coś, co wprowadziło Banjeera w zachwyt - z bardzo odległości dużej trafił w sznurek. Gdy już szef łowców nagród mu zaufał, "Kenix Kil" powiedział mu, że wie, gdzie ukrywa się Kanos. Niedługo potem Kil wraz z grupą łowców nagród wyruszył na rzekome polowanie na Kanosa. Gdy już wyprowadził ich w pole, bez skrupułów wszystkich zabił.

Po pozbyciu się łowców Kanos udał się do domu Banjeera, zabił jego strażników, a na końcu jego. Dwa dni później spotkał się z synem jednego z gwardzistów, Tavem Kennede, który przywiózł mu robota typu R2 potrzebnego Kanosowi do X-winga, którego otrzymał w ramach wymiany z chłopcem, któremu dał swój statek. Następnie Kanos obrał kurs na planetę Genon, by spotkać się z pewnym Huttem.

Praca u Grappy

Kir Kanos idący pojmać Tarranta Snila.
(...) Jakie to ma znaczenie, jeśli potrafię wykonać swoją robotę?
— Kir Kanos do Grappy.[3]

Kir Kanos jako Kenix Kil poleciał na położoną w pobliżu głównych szlaków handlowych planetę Genon, na której rezydował Hutt Grappa współpracujący z Czarnym Słońcem i wieloma innymi organizacjami przestępczymi. Grappa wynajął go w celu porwania Tarranta Snila oraz dał mu pokój pełen ukrytych kamer - Kanos użył jednak zakłócacza i wszystkie dezaktywował.

Jakiś czas później Kanos wylądował na planecie G'wenee, w mieście Lay Pa-Sidian, w którym przebywał Tarrant Snil. Kanos udał się do miejsca, w którym przebywał Snil, a następnie bez problemów zabił wszystkich jego ochroniarzy i uprowadził Snila. Później poleciał ponownie na Genon i przekazał Snila w ręce Grappy, natomiast Grappa oddał Tarranta Zanibarom, którym ofiary były potrzebne w ceremonii - za co płacili Huttowi wykonując dla niego różne zadania. Potem Grappa zabrał Kanosa na kolację, jednakpo jakimś czasie otrzymał od swojego robota wiadomość holograficzną, po odebraniu której wyszedł. Kanos podniósł upuszczone przez Hutta urządzenie i zobaczył na nim wizerunek Noma Anora.

Następnie jakiś człowiek powiedział Kanosowi o tym, co robi Mirith Sinn. Ostatni gwardzista zapłacił mu za to i kazał ją dalej obserwować.

Jakiś czas później u Grappy pojawił się Massimo, który zdradził pracującą dla Grappy Mirith Sinn, donosząc, że robi to ona tylko po to, by go szpiegować. Hutt oddał ją oraz Massimo Zanibarom. Po tych wydarzeniach Kir Kanos poleciał na rodzinną planetę Zanibarów, Xo.

Wyprawa na Xo

Pojmanie przez Zanibarów.
Kir Kanos: Ja... robię to, czego mnie nauczono. Mówiono mi, że Imperator...
Mirith Sinn: Mówiono Ci tylko to, w co miałeś uwierzyć. Już czas, żebyś ujrzał prawdę (...). Rób to, co mówi ci serce.[3]

Na Xo Kanos ukrył swój statek i wyruszył na poszukiwanie Mirith Sinn. W końcu dotarł do wioski Zanibarów, gdzie właśnie rozpoczynała się ceremonia. Ostatni gwardzista odnalazł Sinn w jednej z chatek i uwolnił ją. Podczas ucieczki z wioski zauważyli ich Zanibarowie i ruszyli w pościg. Niedługo potem Kanos i Sinn dotarli do statku, którym ten pierwszy wcześniej przyleciał. Mirith usiadła za sterami, a Kanos trzymał się pojazdu, ponieważ nie był on zaprojektowany tak, by w kabinie mogły lecieć dwie osoby. Po chwili statek został trafiony i rozbił się w lesie. Podczas przeprawy przez dżunglę Mirith została zaatakowana przez roślinę, która chciała ją zjeść, lecz Kanos ocalił życie agentce Nowej Republiki. Jakiś czas później, gdy przeprawiali się przez dżunglę, Kanos został zaatakowany przez bestię. Sinn chciała mu pomóc wbijają ostrze Kanosa w ciało bestii, jednak nie udało się jej zabić zwierzęcia i bestia rzuciła się na nią. W tym momencie Kanos zastrzelił bestię z blastera, czym po raz kolejny uratował życie Mirith.

Wieczorem tego samego dnia Kir użył blastera by zrobić grzałkę i wtedy Sinn opowiedziała mu o swojej historii, a także o swoim mężu, który zginął zabity przez Imperium. Następnego dnia Kanos i Sinn odnaleźli starożytną świątynię. Podczas jej podziwiania znienacka pojawili się Zanibarowie, którzy otoczyli świątynie. Mirith była przerażona, natomiast Kanos miał plan. Ostatni gwardzista wezwał Tava Kennede, który przyleciał X-wingiem i ocalił Mirith, natomiast Kanos został pojmany przez Zanibarów.

Żądni nagrody za Kanosa Zanibarowie udali się do Grappy, by ten wydał gwardzistę w ręce Imperium w zamian za jedną dziesiątą nagrody wyznaczonej za jego głowę. Hutt zamknął Kanosa w swoim więzieniu nie spodziewając się, że ktoś może próbować go odbić. W pewnym momencie u Grappy pojawili się żołnierze Nowej Republiki, którzy odbili Kanosa, a następnie zamknęli Hutta w tej samej celi, w której do tej pory przebywał gwardzista.

Spotkanie z "Imperatorem"

Kir Kanos na chwilę przed zabiciem Xandela Carivusa.
Nie ma litości dla wrogów Imperatora!
— Kir Kanos do Xandela Carivusa.[3]

Wraz z Mirith Sinn, Kir Kanos wyruszył na Ord Cantrell w celu spotkania się z baronem D'Astą. Na spotkanie Kanos i Sinn przyprowadzili prawdziwą córkę barona, Feenę, którą odbili z rąk Hutta Grappy i zdemaskowali podającego się za córkę barona klona. Ostatni gwardzista chciał zabić klona za oszustwa przeciwko Imperium, lecz Sinn go powstrzymała, tłumacząc, że sobowtór nie spiskował z własnej woli tylko był odurzany narkotykami. Po tej rozmowie D'Asta postanowił zaprowadzić Kanosa w pobliże "Imperatora" Carivusa.

Chwilę po wkroczeniu do komnaty Carivusa Kanos został zaatakowany przez prywatnych ochroniarzy rzekomego Imperatora. Żołnierze ci byli świetnie wyszkoleni, lecz nie na tyle, by pokonać ostatniego członka elitarnej Gwardii Palpatine'a. Choć mieli sporą przewagę liczebną, Kanos poradził sobie z nimi bez większych problemów, a następnie ruszył w pogoń za uciekającym Carivusem. Gdy Kanos go dopadł, Xandel zaczął błagać o litość i próbował go przekupić, lecz ostatni wierny sługa Palpatine'a zabił go z zimną krwią. Po tych wydarzeniach Kanos pożegnał się ze wszystkimi i porozmawiał z Mirith. Sinn chciała, by pozostał z nią, lecz on stwierdził, że nie mogą być razem, ponieważ jej serce cały czas należy do Nowej Republiki, a jego do Imperatora. Po tych słowach Kir Kanos odleciał swoim X-wingiem.

Pocałunek z Mirith Sinn.

Ciekawostki

  • Planowano, by w komiksie Crismon Empire III Kanos walczył z Lukiem Skywalkerem.
  • W adaptacji radiowej Karmazynowego Imperium w rolę Kira Kanosa wcielił się Patrick Coyle.
  • W jednym z konceptów Kanos trzyma miecz świetlny o podwójnym ostrzu.

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Kira Kanosa.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!