Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Mandaloriańscy Rycerze

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy grupy Jedi skupionych wokół Dorjandera Kace'a. Zobacz też: projekt naukowy Demagola.
Mandaloriańscy rycerze.

Mandaloriańscy Rycerze byli jedną z frakcji istniejących w ramach struktur Mandalorian w czasie wojen mandaloriańskich.

Historia

Frakcję tę założył Dorjander Kace - Jedi, który został wcielony do Mandalorian w czasie wielkiej wojny Sithów a który po wojnie powrócił do Zakonu. Po tym jak poznał Mandalorian, a w jednej Mandaloriance nawet się zakochał, stał się ich zwolennikiem. Gdy w galaktyce zaczęły narastać niepokoje związane z wojnami mandaloriańskimi był on już członkiem Rady Jedi, najgłośniej opowiadającym się za nieangażowaniem się Jedi w konflikt. Uważał, że Jedi stanowią nieuczciwą przewagę po stronie Republiki i jako tacy nie powinni walczyć w jej obronie. Gdy został w końcu usunięty z rady a ta zgodziła się na oficjalne zaangażowanie części Jedi w konflikt, opuścił on Zakon, nie informując jednak nikogo oficjalnie o tym.

Mandaloriańscy Rycerze w pełnych zbrojach.

Wraz z trójką podobnie myślących istot stworzył on frakcję Mandaloriańskich Rycerzy, nawiązali także kontakt z Mandalorem Ostatecznym składając mu propozycję współpracy. Ten zgodził się na ich plan zakładający, że zaatakują enklawę Jedi na Dantooine skąd porwą młodych studentów Jedi i wyszkolą ich jako wiernych ideom Mandalorian wojowników. Mandalor zapewnił mu wsparcie odpowiednich sił, sam obóz treningowy miał znajdować się na mandaloriańskim świecie Ordo.

Wykorzystując swój autorytet jako Jedi i brak wiedzy o zmianie stronnictwa Dorjanderowi przy pomocy towarzyszy udało się zrealizować swe cele na Essien, Halthor i Phaedzie. Jednak w wyniku działalności Zayne'a Carricka wpieranego przez Koblus Sornell, misja na Dantooine się nie powiodła i cała czwórka rycerzy została aresztowana. Był to tym samym koniec tej organizacji w ramach struktur Mandalorian. Cała czwórka została osądzona w pokazowym procesie którego jednak wynik jest nieznany.

Odbiór frakcji przez innych Mandalorian

Mandalorianie okresu wojen mandalorianskich w dużej mierze byli nieufni wobec użytkowników Mocy i im niechętni, fakt posiadania takowych w swych szeregach zdecydowanie im się więc nie podobał. Przykładami osób niezadowolonych ze służenia pod Kacem mogą być Kra'ake, Koblus Sornell czy Garon Borm. Ostateczna porażka ataku na Dantooine to efekt między innymi tych uprzedzeń, dowódcy zdecydowali się nie wspierać dalej Kace'a, bez względu na to co rozkazał w tej kwestii Mandalor.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!