Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Essien

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Essien.

Bitwa o Essien to stoczona w 3962 BBY bitwa, wchodząca w skład wojen mandaloriańskich.

Bitwa

Po stronie Republiki walczyli Jedi dowodzeni przez Dorjandera Kace'a oraz Milicja Phaedy, w której skład wchodził Zayne Carrick, dowodził także Dallan Morvis. Pośród broniących się sił Mandalorian walczyła między innymi Koblus Sornell wraz z synem.

Dorjander Kace.

Podczas potyczki w przybrzeżnej wodzie, po tym jak Zayne unieszkodliwił dwójkę Mandalorian, pozbawiając ich broni zostali oni zniszczeni przez działa pojazdu, którym dowodził Morvis. Zayne nie godząc się na zabijanie bezbronnych wdał się w potyczkę słowną z republikańskim kapitanem, który uważał, że takie działania są usprawiedliwione jako zemsta za Serroco i zniszczenie Courageousa. Niespodziewanie spod wody wynurzył się bazyliszek, który zaraz wylądował nie robiąc nikomu większej krzywdy a jego pilotka, Ko Sornell spadła z niego. Zayne ocucił ją, ta jednak go uderzyła i zaczęła szukać swego synka, którego to zaraz odnalazła. Widząc, że Morvis chce zabić Mandaloriankę z dzieckiem, Zayne pomógł obydwojgu uciec aktywując jej plecak odrzutowy.

W kolejną kłótnię między zirytowanym zachowaniem Zayne'a Morvisem a Carrickiem włączył się przybyły Dorjander Kace, informujący przy tym, że "jego Jedi" zabezpieczyli plażę. Poinformował także, że będą potrzebować żołnierzy, aby zająć się znajdującymi się w lesie Mandalorianami. Zaznaczył, że kapitan Morris powinien zabrać ze sobą na tą misję wszystkich dostępnych ludzi.

Mandaloriańskie bazyliszki.

Nie mogąc pogodzić się z atakowaniem okrywających się i nie chcących walczyć Mandalorian, Zayne wymknął się i udał do lasu by ostrzec przeciwników. Przekonał się tam jednakże, że całe zadanie z lasem jest zaplanowaną pułapką. Wtedy jednak rozpoczął się republikański atak podpalający las. Zayne'owi udało się jednak przetrwać chowając się pod wodą, zasną gdy przybył Morvis wyjaśnił mu, że całość była pułapką. Zaraz po tym siły republikańskie zostały zaatakowane przez Mandalorian i ich bazyliszki.

Zayne'owi i Morrisowi udało się przeżyć atak, jednak ku swojemu zdumieniu dowiedzieli się, że Dorjander Kace i jego Jedi towarzysze faktycznie dołączyli do wojny, tylko że opowiadając się po stronie Mandalorian. Zayne, Morvis i inni ocaleli zostali przymusowo włączeni w struktury Mandalorian.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!