Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Koblus Sornell

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Koblus Sornell.jpg
Koblus Sornell
Rasa: Devaronianka
Kolor włosów: Blond
Przynależność: Mandaloriańscy Neo-Konkwistadorzy
Koblus Sornell była walczącą w wojnach mandaloriańskich Devaronianką, specjalistką od łączności. Wraz z mężem, synem i córką stanowili część Neo-Konkwistadorów

Historia

Oblężenie Taris

Koblus brała udział w oblężeniu planety Taris podczas którego to zajmowała się sprawami komunikacyjnymi, nadając regularnie komunikaty skierowane do wszystkich Mandalorian na ich specjalnym kanale, konkurując przy tym z republikańskim propagandzistą, tak zwanym kapitanem Goodvalorem któremu udało się dostać na tenże kanał. Większość jej komunikatów dotyczyła albo infrastruktury związanej z nadawaniem albo skupiała się na zwracaniu uwagi, że nikt nie powinien zawracać sobie głowy zastanawianiem się nad słowami Goodvalora.

Bitwa o Zongorlu

Brała także udział w ataku na Zongorlu gdzie udała się na pokładzie Nehutyc, transportowca typu Shaadlar. Na samej powierzchni Koblus odnalazła stację transmisyjną z której nadawał Goodvalor o czym natychmiast zameldowała Cassusowi Fettowi, dodając, że rzeczywisty obraz planety nijak ma się do tego który ich przeciwnik starał się wykreować. Gdy jakiś czas później kapitan Goodvalor ponownie nadal wiadomość, oferując Mandalorianom pakt i możliwość otrzymywania podatków z planet które podbili w zamian za wstrzymanie działań wojennych, Koblus nie czekając na odpowiedź zwierzchników samodzielnie odrzuciła tą ofertę. Jak później wytłumaczyła Cassusowi, musiała to zrobić jako zwykła mandaloriańska wojowniczka, propozycja złożona przez republikanina była bowiem hańbiąca.

Bitwa o Essien

Koblus z synem.

Koblus brała udział w bitwie o Essien, gdzie wraz z synem w pewnym momencie bitwy wynurzyła się z pod wody na bazyliszku, który to zaraz wylądował na republikańskim skiffie. Nieprzytomnej, leżącej w płytkiej wodzie Koblus pomógł Zayne Carrick, ta zaraz go jednak uderzyła i odepchnęła skupiając się na odnalezieniu syna, ktorego to zaraz znalazła.

Widząc Mandaloriankę w zasięgu swych działek dowodzący siłami republikańskimi kapitan Dallan Morvis czym prędzej wydał rozkaz do otworzenia do niej ognia, jednaj ponownie pomógł jej Carrick sprzeciwiający się niepotrzebnemu zabijaniu. Aktywował jej plecak odrzutowy dzięki czemu Koblus wraz z synkiem odleciała w bezpieczne miejsce.

Bitwa Halthor

Podczas bitwy o Halthor Koblus odzyskała miecz świetlny zgubiony przez przymusowo wcielonego w szeregi Mandalorian Zayne'a i mu go oddała, chwilę później zaś wtrąciła się w kłótnie między Kra'ake a Carrickiem. Niechętny władającemu mocą Carrickowi Togorianin chciał z nim walczyć, jednak mająca względem niego dług Sornell oświadczyła ze wpierw musiałby się także z nią rozprawić. Kra'ake zapowiedział więc, że od teraz zarówno Carrick jak i Morvis są pod opieką Devaronianki i odpowiada za nich.

Podczas wygłoszonej po zdobyciu miasta przemowy Dorjander Kace jako przykład Mandalorianki podał właśnie Koblus Sornell, która pomagała wykorzystać ku ich celom zasoby miasta jednocześnie zajmując się dbaniem o swą rodzinę.

Niedługo później Koblus znalazła Zayne'a wraz z Morvisem który to próbował znaleźć okazję by przekazać republice informacje o tym co się dzieje. Zagroziła im obu, informując też, że zabiera ich do miejsca gdzie będzie mogła mieć na nich oko osobiście, czyli kwatery jej rodziny.

Śpiąca Koblus.

Na miejscu zgromadzeni, to jest Morviss, Zayne, Koblus i jej mąż wdali się w dyskusje w której Mandalorianie wyjaśniali Zayne'owi szczegóły swej filozofii życiowej. Zayne słysząc, że Koblus jest specjalistką od komunikacji poprosił ją by skontaktowała się z jego przyjacielem, Gryphem, i poprosiła by ten ustalił co może na temat Dorjandera Kace'a. Zayne wiedział, że sama Kornell ciekawa będzie szczegółów na temat ich dowódcy. Nie pomylił się i ta zgodziła się mu pomóc.

W nocy czujnie śpiącą Koblus słyszała jak skrada się do niej Morvis, z wysuniętym z karwasza ostrzem. Nie dając mu okazji do ataku, równolegle z krzyczącym Zaynem zaatakowała Morvisa i wywlekła na zewnątrz. Tam Carrick starał się stanąć w obronie republikańskiego dowódcy mówiąc, że ten nic by jej nie zrobił, co tamten przyznał, mówiąc że nigdy nikogo jeszcze nie zabił osobiście i jest to poza jego możliwościami. Zirytowana Koblus zdegradowała Morvisa, z roli rekruta mandaloriańskiego do roli niewolnika, zaraz więc trafił do kwater tychże.

Przejęcie stacji Phaedacomm

Przejęta stacja.
Kolejnym zadaniu w którym Kobluss pomagała jako specjalistka od łączności było zajęcie stacji PhaedaComm. Po opanowaniu tejże, Kobluss wydobyła z komputera stacji informacje na temat obecnej obsady enklawy Jedi na Dantooine które miały przekonać dowódców drednotów Kandosii, że atak na nią ma sens. Przekazania informacji dowódcom osobiście podjął się Kra'ake. Sama Sornell przekazała Zayne'owi wiadomość jaką dostał od Grypha. Ten się na jej podstawie domyślił ze ich kolejnym celem będzie Dantooine i poszedł porozmawiać z Dorjanderem.

Po rozmowie z nim Zayne ponownie natknął się na Koblus z którą zaczął dyskusję na temat sensu tego co Kace planuje. Devaronianka przyznała, że porywanie dzieci by wychować ich na Mandalorian wykracza poza tradycyjne postępowanie Mandalorian. Mandalorianka nie chciała jednak pozwolić Zayne'owi ostrzec Dantooine, mówiąc, że nie zdradzi swej nacji. Zgodziła się jednak pozwolić mu uciec gdy ten obiecał nie powiadamiać planety o nadchodzącym ataku. Przekonała ją do tego mandaloriańska przysięga jaką złożył Zayne deklarując, że powstrzyma Kace'a ale jednocześnie jej nie zdradzi.

Atak na enklawę Jedi na Dantooine

Koblus wbrew planom udała się na pokładzie Reciprocity na Dantooine, po drodze pod pretekstem zadawnionej urazy nokautując Mandalorianina pełniącego służbę przy urządzeniach komunikacyjnych. Skłamała Dorjanderowi na temat prawdziwego powodu jej czynu którym była chęć pomocy Zayne'owi poprzez filtrowanie dochodzących do Kace'a informacji.

Gdy Zayne z towarzyszami wykorzystując blef przekonali załogę jednego z Drednotów, że zapanowała na niej gorączka mózgowa Jedi, Koblus nie przekazała dochodzących z okrętów raportów na ten temat, pozwalając sadzić mu, że wszystko idzie zgodnie z planem.

Koblus brała także udział w akcji naziemnej, po tym jak Dorjander przy pomocy znajdującego się na orbicie drednota przekonał opiekunów w akademii do poddania się, Koblus znajdowała się na dziedzińcu wraz z innymi Mandalorianami i pojmanymi uczniami Jedi.

Gdy na powierzchnie planety przybył transportowiec Shaadlar który miał zabrać dzieci, Dorjander przejrzał plan swych przeciwników, przybyli nim Mandalorianie byli bowiem przebranymi członkami załogi Reciprocity, z Morvisem na czele, towarzyszył im także Zayne. Gdy Dorjander kazał swym podwładnym nie dopuścić by przeciwnicy wrócili na statek Koblus zwróciła uwagę, że z racji posiadania identycznych zbroi nie są w stanie ustalić kto jest kim, kto wrogiem a kto przyjacielem.

Rodzina Koblus.

Chwilę później, gdy Zayne walczył z Dorjanderem wewnątrz akademii Koblus dołączyła do nich informując Kace'a jakie przed chwilą otrzymała od Kra'ake wieści. Dowódcy drednotów zdecydowali się przestać wspierać mandaloriańskich rycerzy i nie przylecą im na pomoc, wyjaśniła także, że wszyscy wojownicy przebywający na Dantooine także ją opuszczają. Stwierdziła też, że żadne zwycięstwo nie jest warte porywania dzieci oraz wyjawiła ze sama jest w ciąży i będzie musiał zabić także jej nienarodzone dziecko, gdy Kace gotów był zabić ją i Zayne'a dla osiągnięcia celu.

Dzięki pomocy Carricka Kace zrozumiał jednak, że wybrał złą drogę osiągnięcia swych celów. Poddał się i dał aresztować uwolnionym opiekunom akademii, prosząc mistrza Zhara by ten pozwolił Koblus odejść i powrócić do rodziny. Tak tez się stało i Koblus powróciła na Halthor, o czym poinformowała Zayne'a w wiadomości, zaraz tez opuściła wraz z rodzina i innymi Mandalorianami zdobytą planetę.

Wyposażenie

Podczas bitwy o Essien Koblus posiadała srebrną zbroję mandaloriańsą, po tejże bitwie zaczęła natomiast chodzić w niebieskiej zbroi Neo-Konkwistadora.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!