Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Multi-Troop Transport

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
MTT.jpg
MTT
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Multi-Troop Transport
Producent: Baktoid Armor Workshop[1]
Rodzaj: Pojazd repulsorowy
Specyfikacja techniczna
Długość: 31 m[1]
Wysokość: 13 m[2]
Silniki: Kuat Drive Yards Premium Mark-II
Prędkość w atmosferze: 35 km/h[1]
Uzbrojenie: 4 działa laserowe
Różne
Załoga: 4 droidy bojowe
Ładowność: 12 ton[3]
Cena:
  • 138 000 cr (nowy)
  • 80 000 cr (używany)
Przynależność:Multi-Troop Transporter, zwany w skrócie MTT był repulsorowym pojazdem transportowym produkowanym przez zakłady Baktoid Armor Workshop dla Federacji Handlowej, a następnie dla armii Konfederacji Niezależnych Systemów.

Wygląd i charakterystyka

MTT został zaprojektowany przez firmę Baktoid Armour Workshop w celu przewozu istot nieorganicznych którymi były droid bojowe typu B1. W tym celu opracowano system, który umożliwiał umieszczenie droidów w pozycji złożonej na ogromnej ramie transportowej. Dzięki temu rozwiązaniu, ładowność MTT była dwa razy większa niż pierwotnie zakładano. Ramę rozwijano i osadzano na podłożu jej pasażerów. Zaraz po tym żołnierze rozwijali się w konfigurację bojową. Po zakończeniu bitwy żołnierze byli ładowani z powrotem do ramy i przewożeni bezpiecznie do bazy. Oryginalny projekt tego pojazdu transportowego miał otwartą komorę załadunkową, która nie poszła w zapomnienie, pozostając w użyciu i służąc do transportu droidek.

Sylwetka MTT została zaprojektowana przez Baktoidów, dzięki czemu zawdzięczała wygląd mimowolnie kojarzący się z dużymi zwierzętami żyjącymi w dżungli. Ważne systemy, takie jak reaktor czy silnik umieszczano z tyłu transportowca, który chronił ciężki pancerz. Cztery podwójne miotacze 17 kv w kulistych wieżyczkach służyły do eliminacji piechoty wroga. Ciężki przedni pancerz utrudniał przeciwnikowi ich zniszczenie. Jego silniki repulsorowe zapewniały mu unoszenie się ma maksymalny pułap 4 metrów.

Ładowność transportowca wynosiła około 12 ton. Mógł on załadować 112 złożonych droidów bojowych typu B1 lub 20 droidek.

Historia

Federacja Handlowa używała MTT do transportu swoich droidów, zarówno ochraniały konwoje, majątki i placówki należące do organizacji jak i działały w pretekście bojowym przy załatwianiu nielegalnych interesów, szantażowania czy przekonywania klientów.

Po przystąpieniu Federacji do Konfederacji Niezależnych Systemów, MTT stał się podstawową jednostką transportową armii Separatystów. Z czasem opracowano większą i rozbudowaną wersję tej maszyny, Multi-Utility Transport.

Po zakończeniu wojen klonów i dezaktywowaniu wszystkich droidów bojowych, maszyny tego typu zostały zezłomowane, a ich produkcja została zakazana.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!