Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Negotiator

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Negotiator.jpg
Negotiator
Podstawowe dane
Producent: Kuat Drive Yards
Model: Gwiezdny niszczyciel typu Venator
Rodzaj: Gwiezdny niszczyciel
Specyfikacja techniczna
Długość: 1137 m
Wysokość: 268 m
Przyspieszenie maksymalne: 3000 G
Prędkość w atmosferze: 975 km/h
Hipernapęd: Klasy 1 (zapasowy klasy 15)
Uzbrojenie:
Różne
Pasażerowie:
Ładowność: 20 000 t
Cena: 59 000 000 cr
Rola: Bojowy
Właściciele: BlockNegotiator (Negocjator) to gwiezdny niszczyciel typu Venator. W trakcie wojen klonów kilkakrotnie pełnił funkcję okrętu dowodzenia Obi-Wana Kenobiego. Bezpośrednim dowódcą niszczyciela był admirał Block.

Historia

Blokada Christophsis

"Generale! Widzę krążownik Republiki."
"Obi-Wan."
Klon-oficer floty i Anakin Skywalker na widok przylatującego "Negotiatora".[1]
Prezentacja niewidzialnego statku w hangarze Negotiatora.
W 22 BBY na Christophsis wybuchły walki. Na planecie uwięzieni zostali senator Bail Organa i grupa podległych mu żołnierzy-klonów. Konfederacja Niezależnych Systemów dokonała blokady globu, aby Republika Galaktyczna nie mogła wysłać zaopatrzenia swoim jednostkom. Kiedy flota Anakina Skywalkera walczyła z krążownikami Separatystów, do systemu wskoczył Negotiator. Obi-Wan Kenobi polecił padawanowi wycofanie się za powierzchnię pobliskiego księżyca. Kiedy niszczyciele przegrupowały się, Skywalker przedostał się z pokładu Resolute na Negotiatora. Kenobi zaprezentował przyjacielowi nową, eksperymentalną broń: niewidzialny statek. Anakin miał za jego pomocą dostarczyć zaopatrzenie na planetę. Podczas swojej misji młody Jedi zniszczył krążownik typu Providence, będący okrętem flagowym admirała Trencha. Przez cały ten czas Venatory ukrywały się za okolicznym księżycem. Dalszy udział Negotiatora w tej batalii jest nieznany.

Kryzys Malevolence

"Stracili swoje osłony i stabilizatory, ale statek jest ogromny i uderzenie naszych dział go nie zniszczy."
— Klon-oficer w rap ordzie dla Obi-Wana Kenobiego na mostku "Negotiatora".[2]
Jakiś czas później mistrz Kenobi, stacjonujący na pokładzie Negotiatora, otrzymał informację, iż nowa broń Konfederatów – ciężki krążownik typu Subjugator Malevolencezniszczyła republikański konwój medyczny w okolicach systemu Ryndelia i kieruje się w stronę centrum medycznego mgławicy Kaliidy.
Zniszczenie Malevolence.
Po skontaktowaniu się z Nalą Se, Kenobi wyruszył na spotkanie z flotą Skywalkera. Obi-Wan przejął dowodzenie nad Venatorami, a Skywalker poleciał na czele Eskadry Cieni skrótem – poprzez mgławicę. Po dotarciu na miejsce bitwy Jedi przekonał się, iż bombowce Skywalkera zniszczyły główną broń Malevolencedziało jonowe – oraz uszkodziły jego hipernapęd. Venatory ruszyły w pościg za superkrążownikiem, uciekającym w kierunku przestrzeni Separatystów. Korzystając z maksymalnej mocy dział, okręty republikańskie ostrzeliwały wrogą jednostkę. Na rozkaz Kenobiego wzięto na cel mostek. W tym momencie do systemu wkroczył statek Padmé Amidali, który został schwytany promieniem ściągającym. W tej sytuacji Negotiator i pozostałe statki wstrzymały ogień. Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker dostali się na Malevolence na pokładzie Twilight. Po dłuższym czasie Republikanie opuścili wrogą jednostkę, a krążownik Subjugator, dzięki sabotażowi Anakina, rozbił się na powierzchni pobliskiego księżyca.

Pierwsza bitwa o Felucję

"Przeszli pierwszą falę. Skierować ogień na krążownik po lewej!"
Komandor Wolffe, wydający rozkaz niszczycielom, w tym "Negotiatorowi", podczas bitwy o Felucję.[3]
Bitwa na orbicie Felucji.

W późniejszym momencie wojny Negotiator wszedł w skład floty, walczącej z jednostkami Konfederacji Niezależnych Systemów nad Felucją. Po przełamaniu blokady Separatystów mistrz Plo Koon poprowadził Oddział Wilków w myśliwcach V-19 Torrent ku powierzchni planety, aby osłaniać ewakuację żołnierzy, dowodzonych przez Kenobiego, Skywalkera i Ahsokę Tano, na pokładach kanonierek. Negotiator i inne Venatory osłaniały ich lot, ostrzeliwując fregaty typu Munificent. Po powrocie mniejszych statków flota Republiki wycofała się.

Zniszczenie

"Generale Grievous, pokonałeś mnie oraz przejąłeś mój statek. Gratuluję. Jednakże, skoro oglądasz tę wiadomość, oznacza to, że właśnie wchodzę do kapsuły, aby oddalić się od statku, który ulegnie samozniszczeniu. "
—Obi-Wan Kenobi w wiadomości dla generała Grievousa .[4]
Abordaż Negotiatora.
W dużo późniejszym momencie wojen klonów Negotiator stanowił jednostkę flagową floty generała Kenobiego, stacjonującej w okolicach Florrum. Jedi odebrał transmisję od padawanów, powracających z misji treningowej na Ilum. Ich statek został zaatakowany przez piratów, który, uciekając, porwali opiekującą się młodzikami Ahsokę Tano. Kenobi obiecał przysłać po nich transport i zorganizować ekspedycję na Florrum. Po zakończeniu połączenia, z nadprzestrzeni wyskoczyła silna flota Konfederacji Niezależnych Systemów. Rozpoczęła się wielka bitwa. Po pewnym czasie ostrzału z obu stron, w hangarze Negotiatora rozbił się uszkodzony Y-wing, w którego załoga Venatora wyciągnęła rannego Engle'a. Jego statek został uszkodzony po zestrzeleniu jego skrzydłowego – Killera – lecącego w myśliwcu Z-95. Po chwili do hangaru wdarło się sześć ciężkich kanonierek separatystów, transportujących droidy bojowe typu B2, oraz Prom typu Sheathipede z generałem Grievousem i droidami IG-100 MagnaGuard na pokładzie. Na pokład wdarły się również droidy bojowe typu B1. Rozpoczęła się krwawa walka w hangarze niszczyciela. Wkrótce Kenobi zmierzył się z Grievousem. Kiedy mistrz Jedi zaczął ustępować, komandor Cody zachęcił go do rzucenia beczki z paliwem w stronę cyborga przy użyciu Mocy. Kiedy Obi-Wan wykonał polecenie, klon-komandor strzelił do zbiornika, wywołując eksplozję i zmuszając przeciwnika do chwilowego odwrotu.
Eksplozja Negotiatora.
Po chwili walka przeniosła się do korytarzy statku. Kenobi wydał rozkaz opuszczenia jednostki, a osobiście, wraz z Cody'm nastawił okręt na samozniszczenie i nagrał wiadomość dla Grievousa, w której informował go o stanie rzeczy (celem tego było powstrzymanie generała przed poznaniem tajemnic Republiki, skrywanych w komputerze pokładowym). Kiedy cyborg odtworzył wiadomość, Republikanie dotarli do kapsuł ratunkowych i ewakuowali się z rejonu walk. Grievous zdążył opuścić krążownik na chwilę przed samozniszczeniem, korzystając ze swojego promu. Chwilę później Negotiator zniknął w kuli ognia.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!